Szukaj Pokaż menu

Wypadki i upadki z pijanymi dziewczynami

74 914  
173   29  
Często zaczyna się niewinnie: lampka wina lub kolorowy drink. Po kilku godzinach wskakują na różne rzeczy i wywijają spektakularne orły. Alkohol i dziewczyny z poniższych GIF-ów to nie najlepsze połączenie.

Emeryci, którzy nadal potrafią się cieszyć życiem

32 600  
189   25  
Z wiekiem wcale nie spada potrzeba fajnego spędzania czasu i zabawy. Jeśli tylko zdrowie pozwala, można i należy się bawić do ostatniego dnia.

Historia po słowiańsku I: Noc Kupały

35 562  
242   31  
Niniejszym artykułem chciałbym rozpocząć serię, w której przybliżę życie i codzienne zwyczaje naszych przodków sprzed kilku(nastu) stuleci. Zaczniemy od jednego z najważniejszych świąt w dawnym słowiańskim kalendarzu.

Noc pomiędzy 21 a 22 dniem czerwca to przesilenie letnie, czyli najkrótsza noc w ciągu całego roku. Jest to czas wyjątkowy w wielu kulturach, w naszej słowiańskiej tradycji obchodzona była wówczas Noc Kupały. Letnie przesilenie kojarzone jest także z sobótką oraz wigilią św. Jana. Jest to związane z mieszaniem się kultury słowiańskiej z chrześcijańską. Ta ostatnia wiele elementów słowiańskich zaadaptowała, kiedy jeszcze wiara w Chrystusa była stosunkowo młoda na ziemiach, które dziś nazywamy Polską.

l_18455972aa17e782.jpg

Pierwotne słowiańskie święto stanowiła jednak Noc Kupały. Była nie tylko jednym z najważniejszych świąt w kalendarzu Słowian, ale także wydarzeniem długo wyczekiwanym. Po okresie zimy i wiosny, czerwcowe przesilenie oznaczało odrodzenie się natury, a co za tym idzie, także symbol nadziei oraz miłości. Większa ilość słońca na niebie dawała radość, a więc było to święto, podczas którego trwała dobra zabawa w najkrótszą noc w całym roku. Obchody Nocy Kupały świętowane były w podobny sposób. Ciesząc się z tego, że nadeszło lato, rozpalano ogniska w lasach, kąpano się po raz pierwszy w rzekach – prawdopodobnie stąd wywodzi się nazwa "noc kupały", co oznaczać miało "noc kąpieli". W tę jedną wyjątkową noc wszyscy mieszkańcy wiosek i osad zbierali się w najbliższych lasach, rozpalali ogromne ogniska, przy których odbywały się rytualne tańce kobiet. Młode dziewczyny puszczały na wodzie wianki, będące symbolem dziewictwa i panieństwa, a chłopcy, którzy takie wianki znaleźli, byli uznawani za odpowiednie partie dla tych panien.

l_184559867ef870a3.jpg

Jako że Noc Kupały symbolizowała nowy porządek w naturze, była to także noc inicjacji. Kluczowym elementem tego święta było poszukiwanie mitycznego kwiatu paproci. Młodzi ludzie oddalali się w las, by szukać mitycznej rośliny, która według tradycji rosła tylko tej jednej nocy. Kwiat paproci miał przynosić bogactwo i dostatek, więc młode panny poszukiwały go bardzo chętnie.

Często był to jednak pretekst do zupełnie innych poszukiwań. Najkrótsza noc w roku była również, a może przede wszystkim, świętem miłości. Panny, które puszczały na wodzie wianki, szukały uczucia i często znajdowały je podczas poszukiwań kwiatu paproci, gdy podążali za nimi chłopcy. Wspomniałem, że był to czas inicjacji i rzeczywiście młodzi oddawali się wówczas miłości fizycznej, a szukanie kwiatu paproci stanowiło do tego wygodny pretekst. Nie było to jednak nic złego. Przeciwnie, uznawano, że ta wyjątkowa noc była czasem sprzyjającym miłości, a jednocześnie symbolicznym wejściem w dorosłość. Według tradycji słowiańskich, które były dość restrykcyjne w sprawach cielesnych, był to jedyny wyjątek, kiedy bez obaw rzucano się w wir szalonej fizycznej miłości, w inne dni zarezerwowanej wyłącznie dla małżeństw.

l_1845624c13a6a124.jpg

Tradycje te były kultywowane w zasadzie wszędzie tam, gdzie istniała kultura słowiańska. Możemy śmiało przypuszczać, że rzeki w pobliżu naszych domów oraz okoliczne lasy również były miejscami, gdzie najkrótszą noc rozświetlał blask ognisk, młodzi ludzie poszukiwali kwiatu paproci, kąpano się w rzekach, a wszystko to działo się w radosnej atmosferze szczęścia z powodu początku najcieplejszej części roku.

18456258a64a1e85.jpg

Wiele tradycji, nie tylko słowiańskich, przetrwało na naszych ziemiach niekiedy aż do XX wieku, czego ślady widzimy w okolicznych lasach, wsiach, a nawet miastach po dziś dzień. Życie zwykłych ludzi na przestrzeni lat wyglądało zupełnie inaczej niż dziś, rządziło się innymi prawami. Jest wiele tradycji, elementów kultury oraz rytuałów, które były obecne w dawnym życiu naszych przodków, a które możecie poznawać na nowo dzięki planowanej serii Historia po słowiańsku.

Źródła: 1, 2, 3 + książki Oskara Kolberga i wiedza własna
242
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Emeryci, którzy nadal potrafią się cieszyć życiem
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Nieznane fakty, które miały miejsce podczas kręcenia znanych filmów
Przejdź do artykułu Niezwykłe kolorowe zdjęcia Warszawy zrobione 3 lata po Powstaniu Warszawskim
Przejdź do artykułu Jak Sony strzeliło sobie w stopę
Przejdź do artykułu Tragiczny los miasteczka Johnstown, które zalane zostało 20 milionami ton wody
Przejdź do artykułu Ojcowie wcale nie muszą być drętwi
Przejdź do artykułu Libijczycy wysadzili dyskotekę w Niemczech, w odwecie Amerykanie zbombardowali Włochy i Francję
Przejdź do artykułu Większość z nas jest przekonana, że te rzeczy są typowo amerykańskie
Przejdź do artykułu Naprawdę potwornickie ciekawostki - mało romantyczna śmierć, zginąć w trakcie seksu
Przejdź do artykułu 10 ciekawostek ze świata pierwszych chrześcijan

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą