Szukaj Pokaż menu

Te rzeczy są naprawdę fascynujące XIII - Szkolenie samurajskie w 1860 roku

59 612  
325   60  
Zapraszam na kolejną porcję mam nadzieję ciekawych zdjęć z nie mniej ciekawymi opisami.

Niezwykłe zdjęcia ukazujące przypadki, kiedy natura upomniała się o swoje i wydarła to z rąk człowieka II

45 708  
223   25  
Kolejna porcja przykładów, kiedy natura pokazała swoją potęgę i wydarła z rąk człowieka to, co pierwotnie należało do niej.

Mokry sen planistów przestrzennych - 15 miejsc, które wyglądają fantastycznie z lotu ptaka

42 363  
150   35  
Z perspektywy przechodnia większość widoków już nam się opatrzyła - takie same ulice, wokół jakieś budynki, tu i ówdzie jakieś drzewko czy krzak... Ale kiedy zmienimy perspektywę i popatrzymy na to wszystko z góry, wyłania się ciekawa siatka połączeń, która czasami sama w sobie może być naprawdę przyjemna dla oka.

#1. Ogrody St Vincent na przedmieściach Melbourne w Parku Alberta w AustraliiPark utworzony w latach 50. XIX wieku jest doskonałym przykładem terenu rekreacyjnego otoczonego zabudową mieszkaniową. Ma on formę dużego prostokątnego obszaru zaokrąglonego na obu końcach, przez który przechodzi linia tramwajowa. Niektórzy twierdzą, że zagospodarowanie tego obszaru jest jednym z najlepszych przykładów zagospodarowania przestrzennego w Australii. Estetyczne, historyczne, architektoniczne i społeczne znaczenie sprawiło, że St Vincent Gardens zostało zarejestrowane w National Trust of Australia i w rejestrze Victorian Heritage - jako posiadające szczególną wartość. Dziś jest to atrakcyjne miejsce do urządzania wesel, spacerowania lub po prostu zabawy w parku.

#2. Łuk Triumfalny w ParyżuSłynny pomnik znajdujący się w Paryżu, upamiętniający tych, którzy walczyli i ginęli w wojnach napoleońskich i rewolucji francuskiej. Został zaprojektowany przez Jeana Chalgrina w 1806 roku, który inspirował się rzymskim łukiem Tytusa. Budowę ukończono w 1836 roku - był to wówczas najwyższy (50 m) łuk triumfalny na świecie. Prześcignął go meksykański Pomnik Rewolucji (67 m) w 1938 roku, a później, w 1982 roku, Łuk Triumfalny w Pjongjangu (60 m).

#3. Garfield Park Village w Santa Cruz, USASanta Cruz stało się miastem w 1866 roku. Produkcja w tym rejonie obejmowała proch strzelniczy, tarcicę i wapno. Znajdowały się tu również pola uprawne. Jednak pod koniec XIX wieku Santa Cruz obrało inny kierunek i promowało się jako społeczność kurortów plażowych. Jest to słynne miasto surferów, niektórzy twierdzą nawet, że ma ono jeszcze lepsze warunki do uprawiania surfingu niż plaża Huntington w Los Angeles.

Miasto znane jest z ciepłego klimatu, naturalnego piękna linii brzegowej, rosnących w pobliżu sekwoi i alternatywnego stylu życia jego społeczności. Znajduje się tu jeden z kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz Santa Cruz Beach Boardwalk, który jest parkiem rozrywki zlokalizowanym na plaży, działającym od 1907 roku. W mieście znajduje się kilka parków i plaż stanowych, a także ponad 20 parków innego rodzaju.

W środku widocznego na zdjęciu okręgu znajduje się kościół, do którego prowadzi kilka dróg.

#4. Cremorne, Tasmania, AustraliaCremorne to nadmorskie miasto położone 20 kilometrów na wschód od dużego miasta Hobart. Z jednej strony graniczy z plażą Cremorne na brzegu zatoki Frederick Henry, a z drugiej strony z laguną Pipe Clay, przez którą przepływa kanał do zatoki. Miejscowość ta została oficjalnie ogłoszona miastem w 1959 roku. Cremore jest domem dla 450 stałych mieszkańców, jak również wielu osób spędzających tu weekend lub wakacje.

Plaża Cremorne to zakrzywiona plaża o długości 1,3 km, ograniczona stromymi zboczami Calverts Hill na północy. Jest to jedno z wielu świetnych miejsc do surfowania w Australii.

#5. Anushakti Nagar w Mumbaju, IndieOto kawałek dość spokojnego osiedla, jak na standardy mocno przeludnionego Mumbaju. Na powierzchni niespełna 4 km2 mieszkają pracownicy agencji rządowej zajmującej się rozwojem energetyki jądrowej. Mówi się, że jest to największe na świecie osiedle - pod względem liczby mieszkańców (45 000) - w którym mieszkają pracownicy jednej organizacji, a zarazem największe skupisko naukowców na świecie. Rozwój Anushakti Nagar rozpoczął się w latach 60., kiedy to rząd zdecydował o rozbudowie swojego ośrodka badań jądrowych. Wtedy obszar ten był jeszcze odległym przedmieściem Mumbaju, ale ten rozwinął się tak szybko, że wkrótce pochłonął miasteczko naukowców.

#6. Osiedle Wekerle w Budapeszcie, WęgryPod koniec XIX wieku liczba ludności Budapesztu zanotowała olbrzymi skok - powiększyła się bowiem 2,5-krotnie. Urbanizacja sprawiła, że wielu ludziom przybyłym ze wsi do miasta brakowało świeżego powietrza i kontaktu z przyrodą. Mieli oni problem z dostosowaniem się do życia w betonowej dżungli. Znany architekt József Fleischl zaproponował budowę osiedli mieszkaniowych inspirowanych miastami-ogrodami Ebenezera Howarda, z bardziej tradycyjnymi domami i dużą liczbą drzew.

Budowa osiedla rozpoczęła się w 1908 roku, kiedy premierem, a później przez pewien czas ministrem finansów, był Sándor Wekerle. Nazwa osiedla pochodzi właśnie od jego nazwiska.

#7. Kurort Banana Island w Dosze, KatarKurort położony na wyspie w kształcie banana został otwarty w styczniu 2015 r. i stanowi prawdziwy wyraz czystej arabskiej elegancji i przepychu, przywodzący na myśl obraz Malediwów. Ośrodek położony jest 3,5 km na wschód od międzynarodowego lotniska Hamad, na 12-hektarowej wyspie stworzonej przez człowieka. Budowę rozpoczęto w 2012 r., ale nie dotrzymano zapowiedzianych terminów otwarcia w 2013 i 2014 r. Ośrodek posiada luksusowy hotel, który oferuje 141 pokoi, z czego 45 znajduje się w willach z basenami i położonych w wodzie chatkach w stylu malediwskim.

#8. Plaza Del Ejecutivo w mieście MeksykPlaza Del Ejecutivo to park, w centrum którego spotyka się 16 ulic. Wygląda to jak kopia uliczek odchodzących od centrum we włoskiej miejscowości Palmanova - renesansowym mieście znajdującym się na północnym wschodzie Włoch, zaprojektowanym przez Vicenzo Scamozziego w 1593 roku.

#9. Marrakesz w MarokuMarrakesz, założony około 1070 roku, jest czwartym co do wielkości miastem w Maroku. Podobnie jak inne marokańskie miasta, składa się ze starego miasta otoczonego murem wykonanym z pisé (czerwonej/różowej gliny). Na zewnątrz murów znajdują się nowoczesne tereny graniczące ze starym miastem. Stare miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 roku ze względu na imponującą liczbę arcydzieł architektury i sztuki oraz jako wybitny przykład żywego, historycznego miasta z jego plątaniną uliczek, domów i ryneczków pełnych ulicznych sprzedawców, przedstawicieli tradycyjnych rzemiosł itp.

#10. Matosinhos w PortugaliiMatosinhos to miasto z około 200 000 mieszkańców, graniczące od południa z Porto. Dobrze prosperujące Porto zaczęło podupadać w latach 60. Ci, którzy mogli sobie pozwolić na opuszczenie centrum miasta, przenieśli się do Matosinhos na wybrzeżu. Nowe przepisy dotyczące regulacji czynszów zniechęciły do utrzymywania nieruchomości w dobrym stanie, a w 2005 r. dzięki Porto Vivo - inicjatywie rewitalizacyjnej - stwierdzono, że tylko 4% starych nieruchomości w centrum było w dopuszczalnym stanie.

Pięć lat temu miasto przeznaczyło 500 000 euro na rozwój ścieżek rowerowych w obszarze portowym, aby zachęcić większą liczbę mieszkańców do korzystania z rowerów. Ścieżki rowerowe mają też rozładować ruch na wąskich ulicach Matosinhos.

W Matosinhos i Porto znajduje się mnóstwo pięknych, czerwonych dachów.

#11. Runaway Bay w Queensland, AustraliaRunaway Bay to przedmieście Gold Coast w Queensland w Australii. W 1967 roku firma Lae Enterprises kupiła 182 hektary ziemi wzdłuż zachodniego brzegu Gold Coast Broadwater. Rozwój tego obszaru rozpoczął się w 1972 roku, kiedy to firma miała zamiar przekształcić go w obszar mieszkalny i żeglarski. Nazwa "Runaway Bay" została wymyślona, aby promować ten teren jako spokojne miejsce do odpoczynku. Podobnie jak inne przedmieścia Gold Coast, wiele domów w Runaway Bay położonych jest wzdłuż sztucznych kanałów.

#12. Madina w Akrze, GhanaMadina to przedmieście Akry. Znajduje się tutaj Uniwersytet Ghany oraz Ministerstwo Samorządu i Rozwoju Wsi. Madina jest 12. największą miejscowością w Ghanie, liczącą 138 000 mieszkańców. Urbaniści z Ministerstwa Samorządu i Rozwoju Wsi opublikowali w 2013 roku plan zagospodarowania miejskiego, który miał wreszcie uporządkować planowanie przestrzeni w miastach. Wcześniej planowanie rozwoju koncentrowało się na obszarach wiejskich, gdzie mieszkało kiedyś około 80% ludności. Obecnie ponad 50% mieszkańców Ghany żyje na obszarach miejskich.

Na zdjęciu widać miejski obszar rolniczy w Akrze. To miasto odpowiada za połowę produkcji rolnej Ghany.

#13. Durrat Al Bahrain, BahrajnDurrat Al Bahrain jest największym skupiskiem sztucznych wysp w Bahrajnie. 15 spektakularnych wysp zajmuje powierzchnię 21 km2. Znajdują się tu m.in. pięciogwiazdkowe hotele, 18-dołkowe pole golfowe, 12 mostów i marina - port dla jachtów. Do tego dochodzą budynki mieszkalne i biurowe. W dłuższej perspektywie ma to być samowystarczalne miasto.

#14. Sumiyoshi w Tokio, JaponiaPark Sarue (na zdjęciu u góry) to 14,5-hektarowy park położony na wschód od centrum Tokio. Około lat 30. XX wieku teren ten był wykorzystywany jako składnica drewna, gdzie kłody były przechowywane na wodzie. W 1924 roku północna część tego terenu została przekazana miastu Tokio i otwarta jako park Sarue w 1932 roku. Wiosną park ten jest doskonałym miejscem do oglądania słynnych japońskich kwiatów wiśni, natomiast jesienią można podziwiać miłorzęby japońskie (Ginko).

#15. Castellammare del Golfo na Sycylii, WłochyCastellammare del Golfo to miasto na Sycylii liczące około 15 000 mieszkańców. Układ miasta jest taki, że drogi prowadzą w dół w kierunku morza. Miasto nie ma aż tak silnego charakteru turystycznego, jak wiele innych sycylijskich miast, ale znajduje się sporo barów i restauracji.

Zobacz też: Zdjęcia pokazujące, jak piękny jest nasz świat z lotu ptaka

150
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Niezwykłe zdjęcia ukazujące przypadki, kiedy natura upomniała się o swoje i wydarła to z rąk człowieka II
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Czegoś takiego prawdopodobnie nigdy więcej już nie zobaczysz II - porzucona PZL TS-11 Iskra
Przejdź do artykułu Najgorsze zdjęcia z podróży, jakie przywieźli internauci
Przejdź do artykułu Gdy dziewczyna proponuje przyjaźń...
Przejdź do artykułu 12 niezwykłych grobli znajdujących się na Ziemi
Przejdź do artykułu 10 niebezpiecznych zabawek
Przejdź do artykułu Niezwykłe zdjęcia ukazujące przypadki, kiedy natura upomniała się o swoje i wydarła to z rąk człowieka II
Przejdź do artykułu Co się stanie, kiedy połączymy ze sobą brytyjskie monety? Meksykanie też tak by chcieli
Przejdź do artykułu Ludzie i zwierzęta, które wyglądają jak postacie z kreskówek i bajek
Przejdź do artykułu Oto jakie skarby można znaleźć wśród plastikowych śmieci zebranych na plaży

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą