Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

10 faktów o DNA, które determinują nasze życie

57 017  
207   35  
Nasze geny czynią nas tym, kim jesteśmy i przesądzają o wielu wydarzeniach w naszym życiu. Zrozumienie naszego DNA jest jak rozwiązanie zagadki, które rzuca nieco światła na wiele zwykłych rzeczy, które nam się przytrafiają. Naukowcy potrafią wytłumaczyć, jak nasze geny mogą wpływać na nasze nawyki żywieniowe, dlaczego nie będziemy żyli wiecznie i co tak naprawdę możemy odziedziczyć po naszych rodzicach.

#1. Istnieje naukowe wyjaśnienie, dlaczego niektórzy ludzie nie lubią brokułów

Kliknij i zobacz więcej!

W końcu naukowcy dowiedzieli się, dlaczego tak się dzieje, że na samą myśl o brokułach część społeczeństwa dostaje odruchów wymiotnych. Warzywa z rodziny kapustowatych, jak brokuły czy np. kapusta, zawierają składniki podobne do PTC, fenylotiokarbamidów. PTC ma różny smak w zależności od genetycznych predyspozycji danego osobnika oraz jego kubków smakowych. Dlatego więc, z czystym sumieniem, gdy następnym razem ktoś zaproponuje ci brokuły, odmów, wzrusz ramionami i powiedz: "Sorry, takie mam geny...".

#2. Nikt wiecznie żył nie będzie

Kliknij i zobacz więcej!

Biolodzy uważają, że istnieje limit wieku, powyżej którego człowiek żyć nie może. Każdy gatunek, wliczając w to ludzi, ma z góry określoną długość życia, której nie jest w stanie "przeskoczyć" bez względu na warunki. Nawet jeżeli prowadzisz zdrowy tryb życia, nie pijesz, nie ćpasz, nie palisz i masz dostęp do wszelkich osiągnięć medycyny współczesnej - genów nie oszukasz. Starzenia się DNA nie da się zatrzymać ani opóźnić. Najstarszą osobą, której wiek można było udokumentować, była Jeanne Calment, która zmarła w wieku 122 lat.

#3. Nawet identyczne bliźniaki nie są identyczne

Kliknij i zobacz więcej!

Identyczne bliźnięta mają takie samo DNA tylko w samym momencie poczęcia. Czynniki zewnętrzne, nawet jeszcze w łonie matki, determinują ich dalszy rozwój i późniejsze życie. Jeżeli jeden płód będzie otrzymywał więcej (bądź też mniej pokarmu), bliźniaki nie będą tego samego wzrostu, aczkolwiek początkowe predyspozycje genowe miały takie same.

#4. Może istnieć coś takiego jak "gen kreatywności"

Kliknij i zobacz więcej!

Naukowcy uważają, że kreatywność może być powiązana z pewnym rysem charakterystycznym dla człowieka, za który odpowiedzialne są geny. Mózg artystów funkcjonuje podobnie jak mózg budowlańca czy fizyka kwantowego, ale każda jego strona potrafi wykształcić swoją własną specjalizację. Pomaga to zwiększyć kreatywność i sprawia, że są one bardziej podatne na różnorodne sposoby myślenia. Ci ludzie mogą mieć również o wiele większą łatwość i swobodę przetwarzania swoich emocji i uczuć.

#5. Wszyscy jesteśmy (prawie) tacy sami

Kliknij i zobacz więcej!

Wszyscy mamy około 99,9% tego samego DNA. Można to wyjaśnić faktem, że wiele części naszego genomu pełni podobne funkcje, tak jak i u innych zwierząt. Pozostałe 0,1% jest odpowiedzialne za resztę naszych cech osobowych - od koloru włosów i oczu, po genetyczne predyspozycje do pewnych chorób. Tak więc tylko niewielka część naszego genomu czyni nas wyjątkowymi.

#6. Wiele charakterystycznych cech wyglądu to efekt mutacji genów

Kliknij i zobacz więcej!

Czasami nieprawidłowo działające geny sprawiają, że wygląd człowieka jest daleki od zwykłego, co ewidentnie przyciąga wzrok pozostałej, "normalnej" części społeczeństwa. Bielactwo, różnobarwność tęczówki (heterochromia) i albinizm są wynikiem mutacji genetycznych. Zmiany te niekoniecznie muszą być drastyczne lub też niekorzystnie wpływać na wygląd zewnętrzny i atrakcyjność, np. Elizabeth Taylor znana jest z pięknych rzęs. Naukowcy uważają, że mogą być one wynikiem mutacji genetycznej, która spowodowała pojawienie się bliźniaczego zestawu rzęs u aktorki.

#7. Możliwe jest posiadanie dwóch kodów DNA naraz

Kliknij i zobacz więcej!

Organizmy posiadające dwa zestawy DNA nazywane są chimerami, co w mitologii greckiej oznacza stworzenie przypominające jednocześnie lwa, kozę i smoka. Współczesne chimery mogą wykształcić się po przeszczepie szpiku kostnego lub podczas rozwoju płodu. Wenus, kot o dwóch twarzach (na zdjęciu powyżej), był kiedyś uważany za taką internetową chimerę, ale jak dotąd nie przedstawiono żadnego dowodu. Cóż, przynajmniej jest on doskonałym przykładem, który ilustruje nam, jak taka chimera mogłaby wyglądać!

#8. Nasze DNA składa się w 5-8% z DNA wirusowego

Kliknij i zobacz więcej!

W naszym DNA istnieją pozostałości starożytnych wirusów, które zainfekowały naszych przodków tysiące lat temu. Część wirusowego DNA została przyjęta przez nasz organizm w celu przystosowania się do środowiska, w którym żyjemy, lub też do wykształcenia ochrony i odporności przed tymi właśnie wirusami. Inne części tego wirusowego DNA są wynikiem infekcji, która miała miejsce dawno temu.

#9. Mamy wiele wspólnego ze zwierzętami i roślinami

Kliknij i zobacz więcej!

Wszystkie żywe organizmy na Ziemi posiadają pewne cechy podobieństwa w swoim DNA. Naukowcy uważają, że jest to jeden z wielu dowodów potwierdzających teorię ewolucji - wszyscy mieliśmy wspólnego przodka, od którego ewoluowaliśmy. Najbardziej oczywiste podobieństwo genetyczne łączy człowieka z szympansem (96%). Z ciekawostek i dalszych podobieństw: człowiek ma z kotem 90% wspólnego DNA, z krową 80%, z muszką owocówką 60%, czyli tyle samo, ile z... bananem.

#10. Miliony mutacji genetycznych w ciele ludzkim

Kliknij i zobacz więcej!

W każdej komórce w ciele ludzkim DNA ulega uszkodzeniu około 10 tysięcy razy w ciągu jego życia. Nasze ciało jest w stanie naprawić większość zniszczeń, by zniwelować konsekwencje, ale czasami uszkodzenia są zbyt duże. Następuje wówczas zmiana funkcji genów, która powodować może różnego rodzaju choroby, m.in. raka. Najczęstszą zewnętrzną przyczyną takich mutacji jest oddziaływanie promieni UV, chemikaliów, zanieczyszczenie środowiska i wirusy.
3

Oglądany: 57017x | Komentarzy: 35 | Okejek: 207 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

26.04

25.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało