Szukaj Pokaż menu

7 zaskakujących konsekwencji stosowania czasu letniego

53 746  
123   49  
Na temat zmiany czasu na letni bądź zimowy każdego roku wybuchają nowe dyskusje. I każdy kolejny rok okrzykiwany bywa „tym ostatnim ze zmianą czasu”. Ponieważ póki co nie zmienia się nic, warto przyjrzeć się różnym „efektom ubocznym”, jakie niesie ze sobą czas letni.

#1. Wydatki

Perełki znalezione w sklepach z używanymi przedmiotami V - Stan Lee wymierzający policzek Batmanowi

55 553  
316   17  
Jeśli chcecie się pobawić w poszukiwacza skarbów, to nie wybierajcie się na Karaiby i nie zawracajcie sobie głowy złotem piratów. Prawdziwe cudeńka znajdują się na pchlim targu.

#1. "Znalazłem to cudeńko za dzieciaka na wyprzedaży garażowej. Teraz z dumą prezentuję je w moim nowym mieszkaniu"


Ten wizjoner Jules Verne - wynalazki, które przewidział w swoich książkach

49 682  
311   33  
Zajmiemy się tylko pięcioma opowiadaniami spośród wielu, jakie napisał ten autor. Ale za to w tych opowiadaniach przewidywania Verne sprawdziły się dość dokładnie.

#1. Elektryczny okręt podwodny opisany w książce "Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi"

Nautilus, którym dowodził kapitan Nemo, był owym cudem techniki. Zbudowany w 1859 roku za 5 milionów franków francuskich, zasilany był energią elektryczną wytwarzaną przez baterie sodowe. Okręt miał kształt cygara o długości 70 metrów i szerokości 8 metrów. Miał dwa kadłuby - wewnętrzny i zewnętrzny. Sterowany był przez sternika siedzącego w oszklonej klatce. Maksymalny czas zanurzenia wynosił tydzień. Według Verne'a okręt mógł się zanurzyć na głębokość 16 kilometrów. Okręt był wyposażony w silny reflektor pozwalający oświetlić morze w promieniu pół mili. Mało tego, Verne opisał także kuchnię statku, która działała dzięki elektryczności. Potrawy gotowało się na elektrycznie ogrzewanych platynowych palnikach, a woda zdatna do picia była także destylowana dzięki elektryczności.

Z ciekawostek - na pokładzie znajdował się aparat fotograficzny. Sęk w tym, że taki aparat jaki opisał Verne został wynaleziony 17 lat później. I jeszcze jedno. W statku znajdowały się lornetki dzienne i nocne. Te drugie to noktowizory wynalezione w 1925 (a książka powstała w 1870 roku).

#2. Helikopter opisany w książce "Robur Zdobywca lub Król przestworzy"

Helikopter Robura Zdobywcy także mocno wyprzedził swoje czasy. W książce opisany jest genialny konstruktor, który chciał uciec od trosk życia codziennego i wybudować powietrzne miasto - Ikarię. W tym celu buduje statek powietrzny. Jest to w zasadzie łódź, którą w powietrzu unosi kilkanaście pędników zakończonych śrubami. Dzisiaj ta wizja może wydawać się dziecinna, ale nie zapominajmy, że książka powstała w roku 1886, a pierwszy w pełni sterowalny śmigłowiec wzbił się w powietrze w roku 1936. Wcześniej były to mniej lub bardziej spektakularne porażki.

#3. Hologram opisany w książce "Tajemnica zamku Karpaty"

Verne przewidział pojawienie się hologramów na pół wieku przed ich wymyśleniem. Mowa o fragmencie książki, w którym główny bohater odkrywa ciało swojej żony, które okazuje się być nierealnym trójwymiarowym obrazem, czyli hologramem.

#4. Świat opisany w opowiadaniu "Jeden dzień dziennikarza amerykańskiego w 2890 roku" albo "W roku 2889"

W tej noweli Verne opisuje świat przyszłości. Nie wiem, czemu w Polsce rok 2889 zamieniony został na 2890, ale cóż. Prócz paru chybionych (a może jeszcze nie odkrytych) wynalazków Verne opisuje między innymi "nowe akumulatory, z których jedne zgęszczają siłę zawartą w promieniach słonecznych, inne elektryczność nagromadzoną w łonie naszej kuli, inne energię pochodzącą z jakiegokolwiek źródła: z wodospadów, wiatrów, rzek, potoków". Czyli Verne przewidział panele fotowoltaiczne i farmy wiatrowe. Verne opisał także telefon, uzupełniony telefotem, który prócz głosu przesyła także obraz. Dziś telekonferencje to w zasadzie norma. W linkach źródłowych jest całe opowiadanie, jak ktoś chce i jest ciekawy, może je przeczytać. A warto, bo Verne opisuje tam całą masę wynalazków, które dziś po prostu istnieją.

#5. Żagiel słoneczny i lot na Księżyc opisany w książce "Z Ziemi na Księżyc"

W powieści opisany jest nie tylko statek, który do działania wykorzystuje energię słoneczną, ale także między innymi kombinezony astronautów. Technologia statków napędzanych światłem słonecznym dziś nosi nazwę żagla słonecznego. Mało tego - Verne sprowadził kosmicznych podróżników na Ziemię, a ich lądowanie odbyło się na oceanie. Dokładnie tak, jak lądowali pierwsi kosmiczni podróżnicy.

Wiadomo, że Verne w swoich opisach technicznych popełniał masę błędów, ale wykorzystywał stan wiedzy, jaka była dostępna w jego czasach.
Źródła: 1, 2, 3, 4, 5
311
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Perełki znalezione w sklepach z używanymi przedmiotami V - Stan Lee wymierzający policzek Batmanowi
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Ciekawostki i dodatkowe informacje z uniwersum Gwiezdnych wojen
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Zdjęcia odtworzone po latach mogą być dobrą zabawą
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą