Szukaj Pokaż menu

Wielkiego rozdawnictwa ciąg dalszy, czyli partia rządząca po raz kolejny kupuje (nie wszystkich) wyborców

76 075  
905   346  
No i stało się. Pan Prezes ogłosił obietnice wyborcze, które, jak się obawiam, zostaną zrealizowane. I pod pięknymi słowami znów pokazał, kto dla niego jest lepszym sortem Polaka, a kogo można spokojnie zamieść pod dywan.

Kolekcja interesujących zdjęć LXXXVII - Czy bycie białym jest jeszcze OK?

56 082  
357   67  
W 87. odcinku "Kolekcji..." zobaczycie między innymi fajnie zaprezentowane spodnie Versace, chamski przykład mowy nienawiści prosto z krainy kangurów oraz jedną z zalet życia w Polskiej Republice Ludowej...

#1. Portrety Paula McCartneya i Jimiego Hendrixa. Autor: Freddy Mercury.

Kliknij i zobacz więcej!

7 przerażających scenariuszy "Black Mirror", które powoli się urzeczywistniają

79 625  
230   84  
Black Mirror to serial, który w krótkim czasie zdobył serca milionów widzów na całym świecie, co w sumie nie powinno nikogo dziwić. Nietuzinkowy pomysł przedstawiony w bardzo oryginalny sposób. Twórcy nie boją się również rzucać nam prosto w twarz bolesną prawdą o nas samych i robią to tak dobrze, że po wieczornym seansie często kładłem się do łóżka zasypany lawiną myśli.


Czarne Lustro to brytyjska produkcja stworzona przez Charliego Brookera. Przedstawia ona otaczający nas świat w nieco przerysowany sposób. Każdy odcinek jest inny, choć zwykle łączy je pewien wspólny mianownik. Jest nim ukazanie ludzkiej natury i rozwoju technologicznego w najgorszy możliwy sposób.

Wiele osób jednak traktuje Black Mirror jako nieszkodliwą rozrywkę i kolejną produkcję z segmentu SF. Często nie zdając sobie z tego sprawy, że serialowi jest o wiele bliżej do świata rzeczywistego, niż można było przypuszczać. Przedstawione tam technologie powoli wchodzą do naszego życia codziennego i za kilka lat nikt już nie będzie patrzył na nie jak na coś żywcem wyjętego z przyszłości. Ta przyszłość dzieje się teraz i mam na to dowody!

#1. CrocodileTak zatytułowano trzeci odcinek sezonu czwartego. W jednej z pierwszych scen mamy do czynienia z autonomicznym samochodem, którego zadanie polega na rozwożeniu pizzy. System jest dość prosty: samochód podjeżdża pod dany adres, zamawiający wychodzi na chodnik i odbiera swoje zamówienie z odpowiedniej skrytki (coś jak w przypadku paczkomatów).

To wszystko brzmi może dość futurystycznie, jednak prawda jest taka, że Pizza Hut już kilkukrotnie prezentowała podobne pojazdy, m.in. na ostatnich targach CES w Las Vegas. Prace nad tego typu wehikułami prowadzone są we współpracy z firmą Toyota, która zresztą również w przeszłości zaprezentowała samodzielny projekt. Mowa o tzw. e-Palette, który może służyć nie tylko jako dostawca jedzenia. Może on być również przystosowany do przewozu osób.

Sieć pizzerii Dominos ma podobne plany. Swego czasu rozpoczęli współpracę z Fordem, aby skonstruować własnego autonomicznego dostawcę jedzenia. Zdaniem ekspertów jest to dość bezpieczny segment rynku autonomicznych pojazdów, ponieważ - w przeciwieństwie do taksówek - te samochody nie będą przewoziły ludzi.

Inne firmy szukały rozwiązań w nieco innych miejscach. Kilkukrotnie podchodzono nawet do wykorzystania w tym celu dronów. Niestety, póki co mają one za mały zasięg i trudno traktować je poważnie. Takim dronem to na razie możemy sobie podać piwo z lodówki.

https://youtu.be/qmHwXf8JUOw

#2. MetalheadMetalhead to tytuł odcinka piątego w czwartym sezonie. Jest on równie tajemniczy, co przerażający. Bohaterowie mają w nim do czynienia z zabójczymi robotami-psami, których jedynym zadaniem jest eksterminacja ludzi pozostałych przy życiu. Są szybkie, wytrzymałe i śmiertelnie niebezpieczne.

Mamy więc roboty-psy używane w trakcie działań zbrojnych - czy nie brzmi to wam znajomo? W 2005 roku Boston Dynamics stworzyło coś podobnego: Big Dog. To ta dziwna maszyna na czterech nogach, którą popychano, kopano i poniewierano nią na wszystkie sposoby, a ona i tak cały czas się podnosiła i kontynuowała swój marsz.

Obecnie roboty nie są już dla nas tym samym, czym były jeszcze 20 lat temu. Nie stanowią one już tylko elementu kultury SF, lecz pokazują nam, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Nawet teraz mamy już autonomiczne samochody, asystentów w telefonie, a wkrótce będziemy mieć nawet seks-lalki, które będą miały prawo odmówić nam penetracji - naprawdę ktoś wyszedł z takim pomysłem.

Nic więc dziwnego, że robotyzacja jest obecna również w sektorze militarnym. Wprawdzie wielu ekspertów odradza wykorzystywanie autonomicznych maszyn do działań zbrojnych, jednak niektórzy mają gdzieś ostrzeżenia i robią swoje.

https://youtu.be/2OTj5-q0G2o
Big Dog pierwotnie miał być stworzony dla wojska. Robot miał stanowić wsparcie piechoty. Ich zadanie początkowo miało polegać na asystowaniu żołnierzom np. w trakcie noszenia ciężkiego sprzętu. Niestety ostatecznie projekt wycofano w 2015 roku, bowiem Big Dogi okazały się zbyt ociężałe i hałaśliwe. Podobno trwają pracę nad ich miniaturowymi wersjami, których zadania będą miały nieco więcej wspólnego z samą walką, a nie asystą.

#3. Fifteen Million MeritsJest to odcinek drugi pierwszego sezonu Black Mirror. Mamy w nim przedstawiony świat, gdzie egzystencja każdego szarego obywatela oparta jest na pedałowaniu. I nie mam tu na myśli stosunków męsko-męskich, lecz ćwiczenie na rowerze stacjonarnym. Ludzie nie robią tego jednak dla utrzymania kondycji czy dla przyjemności - robią to, aby zdobywać w ten sposób kredyty, które później mogą wykorzystać na jedzenie lub rozrywkę.

Pedałując, utrzymują stały dopływ prądu dla całego budynku. Nie jest to oczywiście tak dalekie od otaczającej nas rzeczywistości, jak mogłoby nam się wydawać. W wielu więzieniach w Brazylii osadzeni mają możliwości skrócenia swojego wyroku dzięki pedałowaniu. Zapewniają w ten sposób dostawy prądu dla mniejszych i bardziej ubogich regionów kraju.

Mało tego! Na MIT rozpoczęto nawet pracę nad urządzeniem, które miałoby nam zapewniać energię elektryczną i w jakiś sposób czerpać ją z naszego ruchu. Wiązałaby się z tym na przykład możliwość ładowania smartfona w trakcie spaceru.

#4. Shut Up and DanceTo zdecydowanie jeden z najmocniejszych epizodów całej produkcji. Był to trzeci odcinek trzeciego sezonu. Jego głównym bohaterem był młody chłopak, którego szantażem zmuszano do robienia rzeczy niekoniecznie zgodnych z prawem.

W rzeczywistym świecie podobne akcje mają miejsce bardzo często. Hakerzy podglądają swoje ofiary za pomocą kamer internetowych i podsłuchują je za pomocą mikrofonów wbudowanych w komputer. W ten sposób zdobywają kompromitujące materiały, dzięki którym mogą szantażować dane osoby. Jeśli ktoś ma do stracenia wiele, jest w stanie zgodzić się dosłownie na wszystko. Wielokrotnie można było usłyszeć o tego typu sprawach, w których prześladowcy zamieniali swoje ofiary w niewolników.

Nic więc dziwnego, że Mark Zuckerberg zakleja taśmą kamerkę swojego laptopa.#5. Be Right BackBe Right Back
to pierwszy odcinek drugiego sezonu serialu. Przedstawia on smutną historię pary, w której mężczyzna ginie w tragicznym wypadku. Jego partnerka korzysta więc z usługi, dzięki której ma możliwość porozmawiania ze zmarłym raz jeszcze. Algorytm dostaje do dyspozycji wszystkie wypowiedzi zmarłego i uczy się jego zachowań i reakcji.

W rzeczywistym świecie również istnieje podobny projekt. Wszystko zaczęło się od śmierci najlepszego przyjaciela kobiety znanej jako Eugenia Kuyda. W 2016 roku wpadła na szalony pomysł. Pozbierała wszystkie dostępne wypowiedzi swojego przyjaciela i przepuściła je przez algorytm. Ten miał nauczyć się jego zachowań i reakcji - dokładnie tak samo, jak miało to miejsce w przypadku serialowego odpowiednika. Niestety rezultat nie był równie dobry. Chatbot wcale nie przypominał najlepszego przyjaciela Eugenii, a rozmowa z nim była czymś bardzo dziwnym.

Dziewczyna jednak się nie zraziła. Zapoczątkowała projekt, dzięki któremu każdy z nas może stworzyć kopię samego siebie, z którą nasi bliscy będą mogli zamienić kilka słów po naszej śmierci. Nazywa się to Replika i sami możecie się przekonać, jak to działa (niestety rozmowa przebiega tylko w języku angielskim).

Cała zabawa polega na tym, że rozmawiamy z chatbotem, ten zadaje nam pytania i powoli zaczyna nas poznawać. Wprawdzie projekt jest na razie na dość wczesnym etapie rozwoju, jednak niesie on ze sobą dość spore nadzieje na przyszłość. Czy rozmowa ze zmarłą osobą nie byłaby może jednak nieco dziwna? No cóż! Może nie jesteśmy jeszcze na to gotowi, a przynajmniej ja nie jestem...

#6. The Entire History of YouJest to tytuł trzeciego odcinka pierwszego sezonu, w którym ludzie używają specjalnych soczewek kontaktowych z wbudowanymi kamerami, aby nagrywać każdy moment swojego życia. Dzięki temu mogą wrócić do dowolnej chwili z przeszłości i w ten sposób przywołać każde zdarzenie z najdrobniejszymi szczegółami.

Przypomnienia od Facebooka nie są już żadną nowością. Portal zaliczał przy tej okazji wiele wpadek, kiedy wyświetlał komuś zdjęcia sprzed kilku lat, na których znajdują się martwe już osoby. Pomijając jednak te drobne faux pas, to system działa całkiem sprawnie i wdrażany jest przez coraz większą liczbę usługodawców.

Samsung poszedł jednak o jeden krok dalej. Już w 2014 roku opatentowali oni soczewki kontaktowe z wbudowanymi kamerami. Dzięki nim będziemy mieć możliwość rejestrowania każdego zdarzenia z naszego życia w taki sposób, jak sami to widzimy. Nawet Google i Sony pracują nad podobnymi projektami.

Oczywiście pozostaje jedna, ogromna przeszkoda do pokonania: takie filmy na pewno będą zajmowały dość sporo miejsca, a fizyczne nośniki pamięci trzeba gdzieś umieścić. Dopóki więc nie będziemy w stanie trzymać wszystkiego w chmurze, tak aby mieć do tego płynny i ciągły dostęp, to raczej widzę te soczewki w ciemnych barwach.

#7. NosediveNosedive
to pierwszy odcinek trzeciego sezonu serialu. Z tego co pamiętam, to zrobił on na mnie bardzo mocne wrażenie i dał nieco do myślenia. Przedstawiono w nim świat, w którym wszystkie nasze czyny są oceniane. Na podstawie tych ocen możemy piąć się w hierarchii społecznej lub spaść na sam dół. Brzmi znajomo?

Powinno! Przecież coś takiego odbywa się właśnie teraz w Chinach. Już niejednokrotnie media trąbiły na ten temat, więc na pewno wszyscy słyszeliście o tym przynajmniej raz. Jest to tzw. System Oceny Obywateli. Koncepcja polegająca dokładnie na tym samym, co w przypadku serialu Black Mirror.

Za poszczególne zachowania przyznawane są tam punkty. Im więcej punktów dana osoba posiada, tym jej życie jest lepsze, ma dostęp do większej liczby przywilejów i ogólnie jest traktowana dość priorytetowo. Jeśli natomiast ktoś jest nisko w rankingu, jego życie nie należy do najłatwiejszych.

Czy podobna przyszłość czeka nas wszystkich? Jeśli tak dalej pójdzie i Chiny wykupią w końcu cały świat, to niestety spotka nas podobny los.

Źródła: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
230
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Kolekcja interesujących zdjęć LXXXVII - Czy bycie białym jest jeszcze OK?
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Pół miliona Polaków wyszło na ulice Warszawy... i mieli fajne transparenty
Przejdź do artykułu W knajpie, po kilku głębszych, trzech kolesi wpadło na pomysł koszulki, dzięki której możesz się porozumieć na całym świecie
Przejdź do artykułu A ty jak prosisz swoją fryzjerkę o nową fryzurę?
Przejdź do artykułu Jak zmieniły się popularne aktorki od czasów swoich pierwszych ról filmowych
Przejdź do artykułu Mechanik zapomniał o szmatce. Teraz musi kupić klientowi nowy silnik
Przejdź do artykułu 5 niepokojących plag roznoszonych za pośrednictwem Facebooka
Przejdź do artykułu Chcieli kupić dobre auto - niestety trafili na Mirków-handlarzy
Przejdź do artykułu Kolekcja intrygujących map CLIV - Tak wygląda obecnie przestrzeń powietrzna nad Wenezuelą
Przejdź do artykułu Pierwsi hakerzy działali dużo wcześniej, niż sobie to wyobrażasz

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą