Szukaj Pokaż menu

Jak działa pistolet (wyjaśnione z pomocą animowanych przekrojów)

321 895  
1075   95  
Po obejrzeniu kilku filmów i zagraniu w parę gier ludziom wydaje się, że już doskonale wiedzą jak działa broń palna. Ale czy na pewno? Poznajmy mechanizmy pistoletu Colt 1911 na nabój .45 ACP.

15 najdzikszych newsów tygodnia – przez januszy promocji zamknięto restaurację

122 381  
374   136  
Polska ma swojego karpia z Lidla, a Chińczycy pokazują, że wcale nie są gorsi i też potrafią bezlitośnie wykorzystywać luki w systemie. A poza tym działo się też sporo innych fajnych rzeczy, więc wchodź i czytaj najnowszy odcinek „Najdzikszych wiadomości”.

#1. W Chinach zamknięto restaurację typu „płacisz raz, jesz do oporu” przez to, że klienci jedli za dużo

5 zachwycających miejsc w Krakowie, których prawdopodobnie nie znałeś

7 536  
Kraków w kręgach turystów jest miastem znanym jako ciekawe miejsce ze względu na sporą ilość lokacji wartych odwiedzenia. Po wpisaniu w wyszukiwarce "krakow tours" znajdziemy polskie i zagraniczne portale wskazujące na Wawel, Kościół Mariacki czy Sukiennice. Są to zabytki z pewnością urokliwe, ale tak znane, że często już niechętnie podejmowane jako temat rozmów w kontekście krakowskich atrakcji. To relatywnie dobrze zachowane miasto, które niegdyś było stolicą naszego kraju kryje jednak wiele ciekawych miejsc, które nie uzyskały należytego rozgłosu.

Fort 31 "św. Benedykt"



Fort jest jednym z elementów składowych Twierdzy Kraków, budynek powstały w latach 1853-1856 swoją nazwę zawdzięcza pobliskiemu kościołowi pod wezwaniem św. Benedykta, a jego wyjątkowość sprawia, że uznawany jest za unikat architektury fortecznej w skali europejskiej. Wieża artyleryjska pierwotnie miała na celu zwiększenie możliwości obronnych przedpola łączącego Podgórze z Krakowem, a także obronę Traktu Lwowskiego. Podczas II wojny światowej obiekt ten był więzieniem dla jeńców francuskich wykorzystywanym przez armię niemiecką, a do roku 1984 adaptowany był również na cele mieszkalne. Fort zlokalizowany jest na wzgórzu Lasoty i mimo że wielojęzyczne przewodniki typu Krakow Tours nie zawsze oferują informacje o tym miejscu, warto je odwiedzić, bo to ciekawy kawałek historii.

Bunkry pod Placem Inwalidów



Podczas trwania II wojny światowej Kraków walczył z niemieckim okupantem, aż do końca. Nie każdy wie, że w podziemiach miasta znajduje się mnóstwo miejsc, które służyły żołnierzom. Jednym z nich jest Schron przy Placu Inwalidów — był tymczasowym schronieniem dla ludzi, którzy byli akurat w pobliżu Placu podczas nalotu. Do dziś wielu mieszkańców Krakowa nie wie o istnieniu podziemnych korytarzy. Mimo że schron nie znajduje się na liście zabytków Krakowa, to jego zwiedzanie jest możliwe po uzgodnieniu z towarzystwem „Rawelin”, które zajmuje się tym miejscem.

Kopiec Kraka



Kopiec Tadeusza Kościuszki na stałe wpisał się na listę atrakcji Krakowa, jednak w jego cieniu istnieje podobne miejsce — może nie takie pokaźne, ale za sprawą tajemniczej, nie do końca poznanej historii bardzo interesujące, tym miejscem jest Kopiec Kraka (lub Kopiec Krakusa). 16-metrowa górka budzi wiele pytań, ponieważ jej twórcy, czas powstania czy przeznaczenie nie są znane, ale jak to bywa w takich przypadkach, istnieje sporo teorii i legend. Chyba najpopularniejszą jest ta mówiąca o niemal mistycznej osobie Kraka — rzekomego założyciela Krakowa. Jan Długosz twierdził, że Krak został pochowany na szczycie wzgórza Lasoty, a jego synowie wznieśli upamiętniający kopiec, wykonując wolę ojca.

HistoryLand

W zestawieniu mamy już zabytek, schron, tajemniczy element panoramy Krakowa w postaci kopca, czas więc na coś zupełnie odmiennego. Funkcjonujący od września 2017 roku obiekt stanowi nową pozycję na turystycznej mapie Krakowa i jest interaktywnym centrum odkrywania historii Polski i Polaków. Organizatorzy tej atrakcji chwalą się dobrymi wynikami odwiedzin przez turystów, ale jako wciąż świeże miejsce nie uzyskało jeszcze rozgłosu, a warto się tam udać. O ile muzea, historyczne budynki czy ciekawostki opowiadane przez przewodnika mogą nie zainteresować najmłodszych turystów to wystawy stworzone z miliona klocków LEGO® raczej znajdą uznanie w opinii dzieci. HistoryLand oferuje jednak znacznie więcej, m.in. gogle VR umożliwiające podziwianie Zakonu na Jasnej Górze z lotu ptaka oraz interaktywną trąbkę pozwalającą odegrać hejnał mariacki. Jest to miejsce, które z pewnością zachwyci tak samo dorosłych, jak i dzieci.

Podziemny Rynek



Jedyne muzeum w tym zestawieniu to bardzo ciekawa propozycja, ze względu na genezę tego miejsca. Otwarte kilka lat temu miejsce jest pełne nowoczesnych rozwiązań oraz interaktywnych prezentacji, lecz to nie zastosowana technologia jest argumentem stojącym za odwiedzeniem tego niezwykłego miejsca. Przez wielu uważane za najciekawsze muzeum w Krakowie to w rzeczywistości park archeologiczny 4 metry pod Rynkiem Głównym. „Na pokładzie” znajduje się 700 zabytków archeologicznych, 600 rekonstrukcji cyfrowych 3D i 500 elektronicznych odwzorowań zabytków, a do tego wszystkie mnóstwo stanowisk multimedialnych. Nie jest to wprawdzie miejsce nieznane, ale wciąż często pomijane podczas wymienienia atrakcji Krakowa, a powinno stanowić filar dla turystyki w Krakowie.
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 15 najdzikszych newsów tygodnia – przez januszy promocji zamknięto restaurację
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Dialogi usłyszane w Nowym Jorku
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu Dzięki pomyłce banku stał się milionerem, później trafił do więzienia, ale i tak go uniewinnili
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu "Hotel Zacisze" to przy nim Hilton. Niedawno zamknięto najgorszy hotel w Wielkiej Brytanii
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Największe obciachy ostatnich dni - Żenujące zachowanie Lewandowskiej po meczu
Przejdź do artykułu Nowa Zelandia, kraj, w którym absurd goni absurd