Szukaj Pokaż menu

Kiedy renowator amator bierze się do pracy - czyli 10 przykładów najgorszych renowacji

237 069  
300   39  
Renowacja dzieł sztuki to zajęcie, wymagające nie lada umiejętności. Trzeba nie tylko znać się na malowaniu, ale również rozumieć różne techniki, znać się nieco na chemii i ogólnie mieć do tego tzw. smykałkę. Dobrze przeprowadzona renowacja to taka, gdzie trudno rozpoznać cudzą ingerencję, a dzieło wygląda po prostu na odświeżone. Kiedy jednak ktoś spartaczy robotę, skutki potrafią być naprawdę fatalne.

Dziwne i czasem chore rzeczy wypowiedziane przez dzieci

130 729  
448   29  
Dzieciaki mogą powiedzieć dosłownie wszystko i zwykle ujdzie im to na sucho. Pytanie tylko, skąd one takie teksty biorą...

#1.

Jak to jest zostać postrzelonym? 7 ciekawostek po złej stronie naboju

139 613  
372   124  
W ciągu ostatnich dwudziestu lat szanse na przeżycie ciężkiego postrzału wzrosły o 40%… ale w sumie to jedyna pozytywna wiadomość.

#1.

Najczęstszą przyczyną śmierci po postrzale jest wykrwawienie się. W czasie, który potrzebny jest na zorganizowanie pomocy i dojazd służb medycznych, ranny często traci tyle krwi, że właściwie nie ma już co zbierać. Dlatego coraz powszechniejsze stają się „gąbki”, które umieszcza się w ranie postrzałowej. „Gąbka” nasiąka krwią i zwiększa objętość, dzięki czemu jest w stanie zasklepić ranę nawet w ok. 15 sekund.

#2.Nieszczęście ofiary nie kończy się na samym fakcie postrzelenia. Gdyby kula zwyczajnie weszła jedną stroną i wyszła drugą, największym problemem stałby się przeciąg. Ale natura nie przepada za prostymi przypadkami, dlatego przy większości postrzałów kula trafia w różne kości, rykoszetując i siejąc większe spustoszenie, którego skutki trudno naprawić.

#3.To, że statystyki kłamią, wiadomo nie od dzisiaj, niemniej jednak warto rzucić na nie okiem. Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii przeanalizowali ponad 670 strzelanin. Na tej podstawie wywnioskowali, że osoby noszące przy sobie broń mają 4,5 raza większe szanse na otrzymanie postrzału niż osoby nieuzbrojone. 4,2-krotnie częściej lądują też w piachu, co z lekka podważa teorię o tym, że noszenie broni czyni bezpieczniejszym…

#4.Rany postrzałowe dzielą się na dwa rodzaje - wlotowe i wylotowe. Choć jedne ściśle związane są z drugimi, to jednak mocno się różnią. Rany wlotowe są zwykle nieduże i dość symetryczne, można by powiedzieć, że wręcz higieniczne. Inaczej rany wylotowe, kiedy trajektoria pocisku zostaje naruszona rykoszetami, zmniejsza się jego prędkość i potrzeba więcej „wysiłku”, by przebić się przez tkanki. Z tego względu rany wylotowe są zawsze bardziej paskudne od wlotowych.

#5.Postrzał w głowę nie wróży niczego dobrego, ale jeśli już ktoś koniecznie ma potrzebę oberwać, to lepiej ustawić się do strzelającego na wprost. Kula posłana frontalnie ma szansę uszkodzić tylko jedną część mózgu i pozostawić trafionego przy życiu. Z kolei boczny postrzał zwykle obie półkule zamienia w tatar. W takim przypadku nie pozostaje nic innego, jak dokroić cebulkę i ogórka, bo naprawiać nie ma już czego.

#6.Jakie szanse przeżycia ma osoba postrzelona w głowę - choćby i w ten lepszy (mniej zły…) sposób? Szału nie ma; prawdopodobieństwo wynosi zaledwie 5%. Ale nawet znalezienie się w tej niedużej grupie to jeszcze żaden sukces, ponieważ zaledwie 3% tych, którzy przeżyli, jest w stanie wieść potem normalne życie, nie doświadczywszy trwałych konsekwencji.

#7.Załóżmy jednak, że strzelec się nie popisał i nie trafił w głowę (zdarza się nawet niedoszłym samobójcom). Jeśli udało mu się trafić w żołądek lub jelita, to akurat krwawienie będzie najmniejszym problemem. W tym przypadku łatwiej zostać postrzelonym i umrzeć… na zakażenie. Wszystko ze względu na zwykle odizolowaną od reszty organizmu zawartość tychże narządów.

Źródła:
1, 2, 3
372
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Dziwne i czasem chore rzeczy wypowiedziane przez dzieci
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Faceci opowiadają o rzeczach, których nie rozumieją u kobiet
Przejdź do artykułu Mało znane fakty o królowej Wiktorii
Przejdź do artykułu 10 ciekawostek znalezionych w jedzeniu
Przejdź do artykułu 10 niebezpiecznych zabawek
Przejdź do artykułu Rzeczy, które w USA zaskakują tych, którzy nie urodzili się w USA
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek na temat lądowania na Księżycu
Przejdź do artykułu Na pierwszy rzut oka to stara, ledwo trzymająca się chata, ale nic bardziej mylnego
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu DXLI - Omenaa Mensah 2013 vs 2022
Przejdź do artykułu 8 ciekawostek na temat ekstradycji - także do Polski

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą