Szukaj Pokaż menu

12 ciekawostek ze świata fast foodów, o których klienci nie powinni wiedzieć

277 000  
642   95  
Każdy był w takiej restauracji przynajmniej raz w życiu. Żarcie smaczne, niezdrowe, ale smaczne. Może i lepiej nie wiedzieć, jakie tajemnice kryją się za tym, że w takich miejscach można zjeść szybko i w miarę tanio. Człowiek jest jednak ciekawską istotą...

#1. Każdy produkt smakuje identycznie

Kliknij i zobacz więcej!

Mistrzowie Internetu – Wielki wygrany w loterii Biedronki!

85 969  
469   128  
W dzisiejszym odcinku m.in. kiedy po odebraniu dowodu idziesz pierwszy raz do monopolowego; stoisko mięsne w Rybniku w 1984 roku; jakiej operacji poddała się kobieta dla swoich dzieci; dantejskie sceny w Pradze podczas meczu Czechy – Polska oraz plac zabaw marzeń.

Kolorowane zdjęcia pokazują, jak badano grobowiec Tutanchamona

156 601  
946   78  
26 listopada 1922 roku to data, którą zna każdy archeolog. To tego dnia Howard Carter otworzył pomieszczenie, do którego człowiek nie zaglądał od 3 tysięcy lat i ze świecą wszedł do grobowca Tutanchamona.

#1. Howard Carter i lokalny robotnik podziwiają bogate zdobienie na sarkofagu Tutanchamona

W mroku rozświetlanym wątłym płomieniem świecy początkowo nic nie było widać, jednak po chwili, gdy stojący za Carterem lord Carnarvon zapytał, czy coś widzi w środku, archeolog odparł - "Tak, cudowne rzeczy!". Wnętrze aż lśniło od wypełniającego je złota - złoty sarkofag faraona, złoty powóz, złoty tron, złote naczynia.

#2. W grobowcu znaleziono między innymi łóżko w kształcie lwa i krzesło, którego faraon używał gdy był dzieckiem



Często można spotkać się z tezą, że na grobowiec natrafiono przypadkowo i tylko łutowi szczęścia zawdzięczamy, że wcześniej nie odnaleźli go rabusie, nagminnie okradający z kosztowności starożytne groby. Prawda jest jednak taka, że Carter i Carnarvon wiele lat pracowali nad odnalezieniem jego lokalizacji.

#3. Popiersie bogini Mehet-Weret i skrzynie znalezione w grobowcu



Co ciekawe, Carter nie był archeologiem z wykształcenia, jego rodzina była na to za biedna. Był za to zdolnym malarzem, kształconym przez ojca, i dzięki swojemu talentowi do malowania i rysowania w wieku 17 lat trafił do Egiptu jako pomocnik pewnego profesora pracującego przy wykopaliskach, przy którym zajmował się tworzeniem wiernych kopii odnajdywanych dokumentów i malunków.

#4. Pakowanie znalezisk do transportu do Europy



W 1917 r. Carter spotkał lorda Carnarvona i przekonał go, że potrafi odnaleźć grobowiec króla Tutanchamona. Kiedy po kilku latach prac mu się to nie udało, lord postanowił zamknąć projekt, ale samozwańczy archeolog wyprosił jeszcze rok finansowania.

#5. Skrzynie



Na pierwszy ślad grobowca natrafiono 1 listopada 1922 r. - odnaleziono podstawę grobowca Ramzesa VI. Do 5 listopada udało się odkopać 12 wykutych w skale schodów. Prace przerwano na trzy tygodnie, oczekując na przybycie sponsora wykopalisk - lorda Carnarvona. Odkopano ostatnie schody i natrafiono na zamknięte drzwi i w końcu 25 listopada otwarto pierwszą komorę grobowca. Nosiła ona ślady wcześniejszych rabunków, ale okazało się, że złodzieje nie przedostali się do kolejnych pomieszczeń i archeolodzy otworzyli je kolejnego dnia.

#6. Badanie złoconego powozu z grobowca Tutanchamona



Po wybiciu otworu w narożniku drzwi sam Carter przez nie zajrzał i tak to później opisywał: "Zajrzałem tam ze świecą. Lord Carnarvon, lady Evelyn (córka lorda) i Callender (pomocnik) stali z niepokojem za mną i czekali na werdykt. Najpierw nie widziałem nic. Gorące powietrze uciekało z komnaty, płomień świecy aż drgał. Ale kiedy moje oczy przyzwyczaiły się do światła, powoli zacząłem dostrzegać w unoszącym się pyle szczegóły pomieszczenia, dziwne zwierzęta, figury, i złoto - wszędzie połyskiwało złoto. Przez moment - dla wszystkich stojących obok musiała to być wieczność - stałem tak otępiały i zachwycony. Wtedy lord Carnarvon, nie mogąc znieść już napięcia, zapytał: 'Widzi pan coś?'. Ledwo udało mi się wyrzec te słowa: O tak. Cudowne rzeczy!" - (fragment pochodzi z pamiętników Howarda Cartera).

#7.



Naukowcy przez dwa i pół miesiąca spisywali znalezione przedmioty. Znalezione w tej drugiej komnacie, nawet jeszcze nie doszli do komory z sarkofagiem.

Pomieszczenie z trumną miało wymiary 5 na 3 metry i 2,5 metra wysokości. Całe było pokryte złotem i widoczne były resztki bogato zdobionych malowideł. Jego zawartość, wraz ze słynną złotą maską faraona, można podziwiać w kairskim muzeum.

#8. Archeolodzy czyszczą odkrytą figurę




#9. Archeolodzy i robotnicy przebijają się do drugiej komory grobowca




#10. Statua Anubisa




#11. lniana tkanina przykrywała przedmioty wewnątrz grobowca, na niej naszyte były złote gwiazdy




#12. Otwarcie ''złotej ściany'' - człowiek zagląda tam po raz pierwszy od 3 tys. lat




#13. Carter bada sarkofag faraona




#14. Zwijanie tkaniny, którą okryty był sarkofag




#15. Modele łodzi




#16. Rozmontowywanie złotych ołtarzy




#17. Maska pośmiertna Tutanchamona




#18. Lord Carnarvon, fundator prac




#19. Przedmioty znalezione w grobowcu, między innymi łóżko w kształcie krowy




#20. Strażnicy przy wejściu do kolejnej komnaty - wyraźnie widać ślad w miejscu, w którym zamurowano wejście do niej




#21. Alabastrowe wazy



946
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Wielki wygrany w loterii Biedronki!
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Największe obciachy – Matka przytuliła pieniądze na komunię i w kościele musieli improwizować
Przejdź do artykułu 10 ciekawostek ze świata pierwszych chrześcijan
Przejdź do artykułu A ty jak prosisz swoją fryzjerkę o nową fryzurę?
Przejdź do artykułu Zapomniana historia PRL - Uprowadzenie samolotu PLL LOT-762
Przejdź do artykułu Ciężko odzyskać wiarę w ludzi, gdy oszukano cię w tak podły sposób
Przejdź do artykułu Krwawe ofiary, czarna magia i pokłony składane kamieniom - Wigilia u Słowian
Przejdź do artykułu Faktopedia – Dziewczynka uwolniła się z uchwytu aligatora sprytnym trikiem
Przejdź do artykułu ​Najmocniejsze cytaty – Wersow zdradziła u Wojewódzkiego, ile kosztowała ją cała afera z kradzieżą logo
Przejdź do artykułu Bożonarodzeniowa impreza na wojennym froncie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą