Szukaj Pokaż menu

Dziewczyny z sylwetką klepsydry

46 079  
426   23  
„Nie mówię, że nie jesteś piękna, jeśli nie masz takiej sylwetki, ale bądźmy szczerzy, kto nie kocha gorącej dziewczyny z sylwetką klepsydry?”.

Ciekawostki o motoryzacji USA z lat 50., 60. i 70. XX wieku - część chyba II

96 613  
532   86  
Wcale nie wyczekiwana druga część artykułu o ciekawostkach w końcu jest. I tak samo jak w części pierwszej wszystko tutaj to opowieści pasjonatów czy ciekawostki z forów motoryzacyjnych i stron pasjonatów, gdzie pytałem o takie rzeczy. Zatem nie mogę powiedzieć, ile z tych wiadomości to najprawdziwsza prawda, a ile to urban legends, więc potraktuj ten artykuł z przymrużeniem oka. Niemniej zapraszam do czytania, a jest co czytać!


12 ciekawostek o czasie

182 235  
711   125  
Czy zastanawiacie się czasem, jak to jest z tym czasem? Przed wami kilka krótkich faktów o tym, co rządzi nami od urodzenia.

#1. Gdy sekundy zaczynają nam się dłużyć

W ekstremalnych sytuacjach czas idzie „wolniej”, gdyż nasz mózg znacznie szybciej dokonuje obróbki informacji. Również dlatego o wiele lepiej pamiętamy właśnie momenty straszne, bardzo emocjonalne - dzięki przyśpieszeniu pracy mózg zauważa więcej różnych szczegółów (na pewno większość z was do dziś doskonale pamięta co robiła 11 września 2001 r. lub 10 kwietnia 2010 r.). W ekstremalnych sytuacjach czas idzie „wolniej”, gdyż nasz mózg znacznie szybciej dokonuje obróbki informacji. Również dlatego o wiele lepiej pamiętamy właśnie momenty straszne, bardzo emocjonalne - dzięki przyśpieszeniu pracy mózg zauważa więcej różnych szczegółów (na pewno większość z was do dziś doskonale pamięta co robiła 11 września 2001 r. lub 10 kwietnia 2010 r.).

#2. Zwierzęcy zegar

Decydującym czynnikiem w odczuwaniu czasu przez ciepłokrwiste zwierzęta jest rozmiar ciała i tempo bicia serca. Np. serce kota bije szybciej niż serce człowieka, dlatego dla futrzaka czas płynie szybciej. U słoni puls jest równy 25 uderzeniom na minutę i z punku widzenia człowieka ich czas płynie wolniej.

#3. Wszystko jest względne

Najlepszym sposobem, by zrozumieć jak względne jest pojęcie czasu, jest przyjrzenie się sytuacji mającej miejsce na 180 południku, na Oceanie Spokojnym. Znajduje się tam granica zmiany daty - jeśli przekroczymy ją z zachodu na wschód, to znajdziemy się w przeszłości, a dokładniej we wczorajszym dniu. Jeśli ze wschodu na zachód - skoczymy w przyszłość.

#4. Zgodnie ze światową tendencją

Wskazówki zegara ruszają się ze strony lewej na prawą, gdyż właśnie w tym kierunku porusza się cień zegara słonecznego.

#5. Synchronizacja

Na terytorium Chin znajduje się aż pięć stref czasowych, ale cały kraj „żyje” według jednego, oficjalnego czasu (pekińskiego). Taką decyzję w 1949 roku podjął Mao Zedong. Z tego powodu w niektórych regionach tego państwa Słońce zachodzi o północy. Do ciekawej sytuacji dochodzi na granicy chińsko-pakistańskiej - podróżnik przekraczający ją musi przesunąć wskazówki swojego zegarka aż o 3 godziny i 30 minut.

#6. Utrudnianie życia

Jedynie w krajach anglosaskich używa się rozróżnienia AM (z łac. ante meridiem – przed południem) i PM (z łac. post meridiem – po południu). Pozostałe kraje nie chciały utrudniać sobie życia (spróbujcie szybko i bez namysłu odpowiedzieć na pytanie, co jest wcześniejszą porą: 1 AM czy 12 AM?)

#7. Kwadrans różnicy

Niewielkie azjatyckie państwo Nepal odgrodziło się od swojego indyjskiego sąsiada nie tylko granicą, ale i czasem. Chociaż oba kraje znajdują się w tej samej strefie czasowej, różnica czasu między nimi wynosi 15 minut.

#8. Młode datowanie

System liczenia lat od narodzin Chrystusa pojawił się dopiero w 525 roku.

#9. Momencik

Według średniowiecznych praw „moment” równał się półtorej minuty.

#10. Dwa brzegi - dwa czasy

Do początku XX wieku w rosyjskim Nowosybirsku obowiązywały dwie strefy czasowe. Na lewej stronie brzegu rzeki Obi była piąta strefa, a po prawej - szósta.

#11. Przykład z góry

Filipińczycy charakteryzują się wyjątkową niepunktualnością. Spóźnianie się w ich mentalności to coś absolutnie normalnego. Aby nauczyć ich przychodzić do pracy o czasie, w 1998 roku, z inicjatywy ówczesnego prezydenta Fidela Valdeza Ramosa zorganizowano „niedzielę punktualności”. Na uroczystą ceremonię otwarcia tygodnia polityk spóźnił się o godzinę.

#12. Korekta

Okazuje się, że czasem minuta ma o jedną sekundę więcej. Dzieje się to w niektóre lata 30 czerwca lub 31 grudnia, kiedy to Międzynarodowa Służba Ruchu Obrotowego Ziemi dodaje sekundę przestępną, by zsynchronizować czas uniwersalny z czasem słonecznym. Ostatnie takie dodanie nastąpiło 30 czerwca 2015 roku.
Przygotowano we współpracy z https://lofra.pl/okapy
711
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Ciekawostki o motoryzacji USA z lat 50., 60. i 70. XX wieku - część chyba II
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ciężko odzyskać wiarę w ludzi, gdy oszukano cię w tak podły sposób
Przejdź do artykułu 20 popapranych praw z całego świata
Przejdź do artykułu Akcja pod prysznicem
Przejdź do artykułu 7 bezludnych wysp dla tych, którzy mają po dziurki w nosie sąsiadów
Przejdź do artykułu Faktopedia – Dziewczynka uwolniła się z uchwytu aligatora sprytnym trikiem
Przejdź do artykułu 6 tajemniczych obiektów, których przeznaczenia naukowcy nie potrafią do końca wyjaśnić
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek z zaskakująco wesołego złodziejskiego fachu
Przejdź do artykułu Najdziwniejsze sytuacje z pracy prywatnego detektywa
Przejdź do artykułu 7 zaskakujących faktów o telefonach komórkowych

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą