Szukaj Pokaż menu

Co warto studiować, a jakie kierunki lepiej omijać szerokim łukiem?

120 214  
309   135  
Co roku na polskie uczelnie wybiera się nawet 100 000 młodych ludzi. Liczba studentów na uczelniach wyższych waha się w przedziale od 1,5 mln do 2 mln. Przyszli studenci podejmują decyzję o wyborze kierunku pod wpływem chwili oraz presji zbliżających się terminów rejestracji, a naprawdę warto się zastanowić trochę wcześniej. Oto lista kierunków, które dają bardzo duże perspektywy na przyszłość oraz tych, które z różnych powodów nie pomogą znaleźć dobrze płatnej pracy.

Od wahadłowców do końskiej dupy - nowa infografika starej historii

48 774  
262   16  
Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, ile zawdzięczamy zwykłej końskiej dupie. Bez niej, być może, nie polecielibyśmy w kosmos. Nie wierzysz? To obejrzyj tę infografikę.

I ty możesz sobie kupić czołg, haubicę albo łódź patrolową

65 353  
300   39  
Posiadanie własnego czołgu to marzenie większości chłopców, a z czasem dużej części mężczyzn. Jedyną przeszkodą stojącą na drodze do realizacji tej fantazji są "tylko" pieniądze. Na aukcjach i rynku kolekcjonerów można zakupić niemal każdy pojazd, jaki zechcemy, poniżej tylko kilka przykładów z serwisu pośredniczącego w takich transakcjach.

#1. Howitzer Motor Carriage M7 "Priest"

Amerykańska haubica samobieżna z okresu drugiej wojny światowej. Wszystkich wariantów haubicy M7 wyprodukowano w ok. 3500 egzemplarzy, z których niewiele dotrwało do dziś, a wariant B1 (budowany na podwoziu Shermana M4A3 z silnikiem Ford GAA) należy do wyjątkowo rzadkich.

Cena - 400 000 dolarów







#2. Replika T66 "Honeycomb" - 24-lufowej wyrzutni rakiet M16


Holowana wyrzutnia 110-milimetrowych rakiet niekierowanych z okresu drugiej wojny. Konstrukcja stalowa identyczna z oryginalną, ale prowadnice rakiet zrobione z rur PCV.

Cena - 7 000 dolarów







#3. Amfibia kołowa Ford GPA


Była to pływająca wersja samochodu terenowego Ford GPW, czyli popularnego "Jeepa", która niestety nie była tak udanym projektem jak jej pierwowzór. Pojazd jest kompletnie wyposażony w większości w oryginalne części.

Cena - 150 000 dolarów







#4. Sd.Kfz.2 Kettenkrad


Niemiecki lekki pojazd wielozadaniowy, przypominający motocykl z napędem gąsienicowym. Pojazd wyposażony w 4-cylindrowy silnik Opla.

Cena - 135 000 dolarów







#5. M274-A4 4X4 "Mule"


Znajdujący się w idealnym stanie wielozadaniowy pojazd transportowy o ładowności pół tony w wersji z karabinem maszynowym Browning M2.

Cena - 12 000 dolarów.




#6. Niszczyciel czołgów M18 Hellcat


Prawdopodobnie jeden z najlepiej zachowanych egzemplarzy tego niszczyciela czołgów z drugiej wojny. Pojazd w pełni sprawny, jeżdżący, z działającym oświetleniem itd.

Cena - 275 000 dolarów.







#7. Rzeczny kuter patrolowy PBR-2


Nie lada gratka dla każdego fana klimatów wojny w Wietnamie. Kuter wyposażony w oryginalne silniki Detroit 6V53N. Część wyposażenia została zrekonstruowana, ale najważniejsze elementy są oryginalne i pochodzą z różnych PBR-ów, między innymi kadłub, układ paliwowy, pancerz, tylna podstawa karabinu maszynowego, układ wydechowy, przepustnice, wskaźniki, rama brezentowego daszku i sam daszek.

Cena - 125 000 dolarów.










#8. Niemieckie samobieżne działo przeciwlotnicze Flakpanzer Gepard A1


Pojazd do zwalczania celów powietrznych, zbudowany na podwoziu czołgu Leopard 1, skonstruowany w 1965 r. Działo zostało zdemilitaryzowane, czyli nie można z niego strzelać, poza tym jest w pełni sprawne, łącznie z systemami łączności i nawigacji.

Cena - 590 000 dolarów







#9. Amerykański czołg lekki M41 Walker Bulldog


Zrekonstruowany czołg z okresu powojennego, dodatkowo wyposażony w elektryczny napęd obrotu wieży (w miejsce oryginalnego hydraulicznego). Napędzany silnikiem Continental i skrzynią biegów Allison, silnik przepracował jedynie 8 godzin. Co najważniejsze - czołg uzbrojony jest w pełni sprawne i zarejestrowane w USA działo kalibru 76 mm z lufą w stanie idealnym.

Cena - 295 000 dolarów




300
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Od wahadłowców do końskiej dupy - nowa infografika starej historii
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Pneumatyczne strzelectwo terenowe, czyli o HFT słów kilka(set)
Przejdź do artykułu 8 koszmarnych przeczuć, które niestety się sprawdziły
Przejdź do artykułu Poszli na grzyby, wrócili z czołgiem. Takie rzeczy tylko w Estonii
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Amerykańscy żołnierze upokorzeni gdzieś na zadupiu Norwegii
Przejdź do artykułu Oczekiwania kontra rzeczywistość VIII - największa profanacja pizzy
Przejdź do artykułu Kalendarz na 2016 - tylko dla kociarzy
Przejdź do artykułu Dziwny przypadek podporucznika Watsona, który zamiast na lotniskowcu wylądował na kontenerze (i samochodzie)

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą