Szukaj Pokaż menu

Te dziewczęta były w tym roku niegrzeczne!

90 177  
621   24  
Coś nam jednak podpowiada, że i tak dostaną jakiś prezent...

18 życiowych trików, które nie wiadomo kiedy mogą się przydać

176 288  
562   116  
Jak uczynić swoje życie prostszym? A na pewno przyjemniejszym? Oto 18 porad, które możesz wykorzystać!

Opowieść o tym, jak zdobywałem kartę parkingową

235 460  
1204   168  
Karta parkingowa. Czyli taki skrawek papieru zatopiony w folię, który daje szereg przywilejów, jak na przykład zajmowanie miejsc na kopertach dla niepełnosprawnych, niepłacenie za parkowanie w centrach, możliwość wjechania na zakazie ruchu czy parkowania na zakazie postoju. Karta ta w pewnych kręgach jest zwana kartą pożądania.

Dlatego, że każdy chciał ja mieć. Ja niestety posiadać takową muszę. Pierwszą kartę postanowiłem sobie wyrobić w roku 2004. Orzeczenie o niepełnosprawności posiadałem od 2 lat, więc załatwienie karty to była formalność. Pokój, w którym karty się wyrabiało był na pierwszym piętrze w Urzędzie Miejskim. Na pierwsze piętro prowadziło ze 40 schodów. Winda wtedy i owszem, była, ale do niej prowadziły kolejne schody i wtedy jeszcze były tam drzwi. Zamknięte na klucz. Czyli osoby, które osobiście przyszły po taką kartę, raczej nie powinny jej dostać, z racji tego, że ta karta przysługiwała z założenia osobom z niepełnosprawnością ruchową. Ja z racji tego, że poruszam się na wózku, po załatwienie karty wysłałem żonę. Żona puka, mówi w czym rzecz, a pani w pokoju rzekła:

- To mąż panią wysłał? To się nie może pofatygować osobiście?

No skoro by się mógł pofatygować, to na pewno by tam nie trafił, bo nie byłoby takiej potrzeby. Pani łaskawie zeszła. Po wypisaniu świstka i podpięciu zdjęć trzeba było iść do kasy po drugiej stronie budynku (około 70 metrów dalej, budynek na planie kwadratu z dziedzińcem pośrodku). Do kasy oczywiście podjazdy były, i to dwupasmowe. Jednak urząd doskonale wie, że tam, gdzie są pieniądze od obywateli, dojazd musi być - i to luksusowy. Urząd wie, co robi. Niemniej po opłaceniu wszystkiego, co potrzebne było, po dostarczeniu zdjęć i kopii orzeczenia i po odczekaniu godziny, karta była moja. Mogłem legalnie parkować na kopertach i nie płacić za postój w centrach miast. Tak, widziałem te zazdrosne spojrzenia innych kierowców, ale wierzcie mi - chętnie bym im tę kartę wraz z wózkiem oddał. I do tego dołączył też samochód, byle móc sobie normalnie po schodach wejść, a nie zawracać spod sklepu z podkulonym łbem, bo tam prowadzi 5 schodów, czyli mur nie do przebicia.


Karta, oprócz niewątpliwych zalet, miała jedną - i to potężną - wadę. Była wydawana na czas nieokreślony. To znaczy data ważności była, ale najczęściej widniało tam słowo: "BEZTERMINOWO". Skutek tego był taki, że karta wyrobiona na babcię czy wujka była na zawsze. I to na osoby, które dawno już nie żyły. Świstek jest świstek i ważne, by był. Jak obliczono, u mnie w mieście było ponad 20 000 nieważnych kart. Raz, że były one wystawione na osoby, które umarły (a tego nikt nie sprawdzał), a dwa, że były wystawiane praktycznie wszystkim, którzy mieli świstek wystawiony przez Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Dochodziło do takich kuriozów, że klient złamał sobie nogę, szedł przed komisję, dostawał zaświadczenie o tymczasowej niepełnosprawności i z tym zaświadczeniem szedł wyrobić sobie kartę. I kartę taką dostawał. Wiem, że to jawne nadużycie, ale tak to wyglądało.

W końcu w roku 2014 powiedziano dość! Wprowadzono nowe karty, tym razem ważne przez maksymalnie 5 lat (dla orzeczeń wydanych jako trwała niepełnosprawność) i zaostrzono przepisy ich wydawania. No i przy okazji postanowiono uprościć procedurę jej wydawania. Tak więc pełen dobrych przeczuć udałem się w tymże roku 2014, we wrześniu, po wyrobienie nowej karty. Już nie w Urzędzie Miejskim (bo to by było za proste), ale w miejscu dość mocno oddalonym od centrum (po to, by troszkę procedurę odbioru kart utrudnić wygodnickim i praktycznie uniemożliwić potrzebującym). Tak więc nie przejmując się utrudnieniami podjechałem (przy wydatnej pomocy żony) pod okienko, gdzie karty są wydawane. Zabraliśmy świstek, który należy wypełnić (dumnie nazwany wnioskiem) i udaliśmy się do centrum wpłacić 21 zł tytułem opłaty za kartę. I nie - nie w Urzędzie Miejskim z podjazdami, ale w innym urzędzie. Kasa na piętrze pierwszym, wind brak, jedynie schody. Czyli dla osób, które się o kartę ubiegają, udogodnienie niesamowite. Rewelacyjne wręcz.

Na dostarczenie wniosku i opłaty oraz zdjęć zabrakło czasu. Bo w centrum na opłatach poprzez stanie w korkach sterczeliśmy do 15:00, a o tej godzinie okienko przyjmowania wniosków się zamykało. A myśmy jeszcze musieli przejechać pół miasta, by się tam dostać. Tak więc wniosek był, opłata była i zdjęcia też. Orzeczenie oczywiście także było. Następnego dnia zrobiliśmy drugi podjazd i okazało się, że:

- Panie, zdjęcia za małe. No i profil inny musi być. Nowe trzeba zrobić.

No mus to mus, znów poszukiwania fotografa, do którego można wjechać i który zrobiłby zdjęcia. Na szczęście takowy znalazł się dość szybko w pobliskim centrum handlowym. Zrobiłem zdjęcia ekspresem (płacąc za nie grubą kasę, bo były różne z różnych profili, by się pani z okienka do niczego nie przyczepiła i wybrała te najlepsze). O 14:45 byliśmy znów przy okienku, tyle że... pani z okienka, znudzona siedzeniem, poszła sobie do domu (albo w innych interesach, grunt, że nikogo tam nie było).

Czwarte podejście, już ze zdjęciami i wszystkimi papierami, zrobiliśmy kolejnego dnia. No i wtedy okazało się, że:

- Orzeczenie złe. Jest R-ka.

Ki czort? Komisja orzekająca wydała mi złe orzeczenie? O co chodzi? Więc dociekam, co za R-ka.

- Bo masz pan opisane:


A powinno być nie że R, tylko że schorzenie narządu ruchu. Świstek o komisję proszę wypełnić. Zagotowałem się, ale OK. Postanowiliśmy świstek wypełnić na miejscu, a ewentualne opłaty zrobi żona i przyjedzie tu, podczas gdy ja będę czekał. Tak też zrobiliśmy i oto wniosek został zgłoszony, a mi pozostało czekać 3 tygodnie na komisję.

Jeśli myślisz, że to koniec to... jesteś w błędzie. Bo po 3 tygodniach przyszło, że i owszem, komisja rozpatrzyła mój wniosek, ale negatywnie, bo nie przedstawiłem kart leczenia ze szpitali, z rehabilitacji i świstków z zakupów kul, protez i czego by tam nie chcieli. A nic nie chcieli, bo nic nie pisali na pierwszym podaniu o komisję, że coś chcą. Miał wystarczyć tylko wniosek. A tak naprawdę to się zwyczajnie nie wyrobili i coś napisać musieli. Wyznaczyli termin za 2 tygodnie (czyli za pięć licząc od daty złożenia wniosku) i kazali przynieść wszelkie dokumenty. Ponieważ je miałem, to zabrałem cały pokaźny skoroszyt wszystkiego. Nawet badania krwi zabrałem, jakby byli dociekliwi. Niestety nie byli. Ale po kolei. Punktualnie o godzinie 9 zjawiam się na komisji (w tym samym budynku, w którym składałem wnioski i jest to już moja piąta tam wizyta). Z komisji wyłazi koleś, wkurzony jak cholera. Zestresowana kobiecinka wchodzi. Pa paru minutach i ona wychodzi i też najszczęśliwsza nie jest. Myślę sobie - wesoło będzie. Może nawet uznają mnie za sprawnego, postawią na nogi i będę mógł chodzić? Może to cudotwórcy jacyś? No ale wjeżdżam na wózku, na protezach tony papierów. Patrzę - ci sami, co 12 lat temu, co wydali mi R-kę, tylko starsi o 12 lat. Chyba i mnie poznali. Zamykam drzwi i słyszę:

- Wypadek?
- Tak, wypadek.
- Dziękujemy - po odbiór zaświadczenia proszę przyjść jutro.

Wyszedłem zszokowany - mowę mi odjęło. Moja mina musiała być nietęga, bo następny koleś wchodził mocno niepewnie. Mówię do żony co i jak i pojechaliśmy. Następnego dnia odebraliśmy zaświadczenie (szósta wizyta), gdzie było napisane, że sprawa dotyczy uszkodzenia narządu ruchu i nie było tam R-ki. Zaświadczenie skserowaliśmy i złożyliśmy. Pozostało czekać na kartę, która miała być za 2-3 tygodnie, do miesiąca, o czym miałem zostać poinformowany listownie...

I po miesiącu list przyszedł, oznajmiał on, że karta już od tygodnia na mnie czeka. Serio. Tylko w tym czasie zaczął padać śnieg i po kartę wysłałem żonę, która karty... nie odebrała. Pomimo tego, że pani widziała nas razem i wiedziała, że to moja żona, to bez zaświadczenia, i to podpisanego notarialnie, karty nie wyda. Cóż - śnieg trochę stopniał, postanowiłem w końcu odebrać kartę, przy okazji składając siódmą wizytę w znanym mi już budynku umiejscowionym z dala od wszystkiego. I oto w końcu ją mam. Uproszczona procedura pozwoliła mi odebrać kartę na początku grudnia. No ale nareszcie jest:


Jednak całe to uproszczenie procedur wydawania kart ma jakiś sens. Samochodów parkujących na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych jest faktycznie jakby mniej. Tylko nie wiem, czy mniej z powodu tego, że zlikwidowano cwaniaczków, czy mniej z tego powodu, że osobom z niepełnosprawnością narządu ruchu zwyczajnie się nie chce tego kołowrotka przechodzić. Póki co moja karta traktowana jest jak skarb, bo dużo mnie kosztowała. Za 4 lata kolejny cyrk.


Edit: 26.11.2019. Cztery lata minęło jak z bicza strzelił.

Z cyklu paranoi ciąg dalszy. Kończy mi się karta parkingowa dla osób niepełnosprawnych. Trzeba wyrobić drugą. Bo kończy się 9 grudnia. Dzwonię, chce się umówić na termin zaniesienia papierów i co się dowiaduję? Mogę przynieść w każdej chwili, ale... Nie zaczną się starać o nową kartę póki nie upłynie termin ważności tej, którą posiadam. Wydanie nowej karty to czas około tygodnia. I przez ten czas karty zwyczajnie nie będę miał. Więc parkowanie na kopertach odpada. Pytam czemu tak? i słyszę odpowiedź:
- A bo nie wolno dopuścić, by były dwie karty w użytku.
Więc mówię:
- A to nie prościej dać nową pod warunkiem zwrotu starej? Starą tniecie na kawałki i problem z głowy, delikwent ma kartę w sposób ciągły i zawsze ma jedną.
Nie, na to nie wpadli...
Ciąg dalszy, bo powtórnie zadzwoniłem pytając o godziny otwarcia. 7:30 - 12:00 i od 13:00 do 15:30. OK. Mówię, że żonę będę musiał poprosić, by z pracy się zwolniła. A koleś do mnie:
- Żadna żona, pan musi osobiście być. Osobiście się te sprawy załatwia.
- Tak, wiem, że osobiście, ale ja na wózku jestem i zaprotezowany i zwyczajnie nie dam rady w tych skafandrach i kurkach przesiąść się na wózek. Musi mi ktoś pomóc z bagażnika ów wózek wyjąć. Bo co? Przyjadę pod ten wasz inspektorat i będę trąbił?
(długa cisza) - No nie, trąbić nie wolno...
Mam nadzieję, że są podjazdy, bo kartę wyrabia się w zupełnie innym miejscu, niż poprzednio. A Google pokazuje w tamtym miejscu dość wiekowy budynek.


Kurtyna.

Kartę odebrałem. Skojarzyli mnie z tej rozmowy o cięciu kart i wiecie jak mnie nazwali przy okienku? O idzie nasz racjonalizator... Też pięknie.
1204
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 18 życiowych trików, które nie wiadomo kiedy mogą się przydać
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 5 najdziwniejszych rzeczy, jakie spadły z nieba
Przejdź do artykułu Wspomnienia konduktora, czyli wesołe życie za czasów PRL
Przejdź do artykułu 8 przykładów absurdalnego pokazu bogactwa
Przejdź do artykułu 12 nietypowych zbiegów okoliczności. One wydarzyły się naprawdę
Przejdź do artykułu Mechanik zapomniał o szmatce. Teraz musi kupić klientowi nowy silnik
Przejdź do artykułu Starsza pani dostała radio i podziękowała listem z miażdżącą puentą
Przejdź do artykułu 7 zabawnych faktów, które mogłyby być zmyślone... ale nie są
Przejdź do artykułu Korea Południowa w rzeczywistości jest zupełnie inna, niż niektórym się wydaje
Przejdź do artykułu Autentyki z serwisu naprawy laptopów. Na pierwszy ogień - powody uszkodzenia...

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą