Szukaj Pokaż menu

8 głupich błędów, które każda dziewczyna popełnia na pierwszej randce

260 217  
336   96  
Kobieca logika to unikalne i złożone zjawisko, którego na dwóch stronach objaśnić się nie da. Mimo wszystko, zebrany materiał powinien pomóc wam, drodzy panowie uzyskać przybliżony wgląd w psychikę kobiet i ich sposób myślenia na pierwszym spotkaniu.

#1. Gdy czytają menu, targają nimi wątpliwości

Kilka irytujących rzeczy, które napotkasz w kinie

182 522  
460   69  
Zdecydowanie uważamy, że kino jest rozrywką przereklamowaną. Co więcej - jest kilka rzeczy, które podczas filmowego seansu potrafią zniszczyć nam humor i spowodować, że następnym razem skłonimy się ku internetowemu piractwu lub (o zgrozo!) zamiast iść na film sięgniemy po książkę. Oto z czym musimy zmierzyć się podczas wizyty w kinowej sali.

Tylko ci żołnierze mogą nosić brody w czasie parad armii brytyjskiej

309 612  
1020   61  
Brytyjska armia słynie z tradycjonalizmu, a jedną z jej żelaznych zasad jest ta, że podczas parady żołnierz musi być gładko ogolony. Żołnierze piastujący tylko jedno stanowisko swoimi działaniami w historii Królestwa zasłużyli sobie na taki szacunek, że oficjalnie mogą, a nawet powinni, występować z bujnym zarostem. Są to sierżanci pionierzy.

W Brytyjskich siłach zbrojnych obowiązują restrykcyjne przepisy regulujące zarost żołnierzy. Poza nielicznymi wyjątkami, mężczyźni służący w armii muszą być zawsze gładko ogoleni. Żołnierze innych rodzajów sił mają minimalnie większą swobodę, ale nikt nie ma takich możliwości zapuszczania bujnej brody jak sierżanci pionierzy w armii.

Najpierw trzeba wyjaśnić najważniejsze - sierżant pionier nie jest stopniem, ale funkcją, a wszyscy żołnierze ją pełniący noszą stopień sierżanta. Sierżanci pionierzy funkcjonowali w brytyjskiej armii od XVIII wieku i tradycją stało się, że każda kompania piechoty miała swojego "pioniera". Funkcja ta była bardzo odpowiedzialna i wiązała się z wieloma obowiązkami, w dużej mierze albo wymagającymi fizycznie, albo skrajnie nieprzyjemnymi.

Zwyczajowym strojem sierżantów pionierów był ciężki skórzany fartuch, który chronił mundur przed uszkodzeniem w czasie pracy, a drugim nieodzownym wyposażeniem była wielka, ostra siekiera. Kiedy kompania maszerowała, pionier szedł na jej czele, a jego zadaniem było oczyszczanie drogi przemarszu z wszelkich przeszkód.

Do obowiązków pionierów należało również zabijanie koni rannych w walce. Często po dobiciu konia sierżant musiał dodatkowo odrąbać jego nogę, aby jego jeździec mógł otrzymać nowe zwierzę w zastępstwie. Na kopytach koni nanoszono numer identyfikacyjny i tylko na podstawie takiego dowodu można było od kwatermistrza otrzymać nowego wierzchowca. Miało to zapobiegać oszustwom i sprzedaży koni na czarnym rynku.

Pionierzy mieli w posiadaniu również tasak (ang. sawback sword - forma krótkiej prostej szabli), kilof, sierpak, szpadel i mniejsze toporki. Zwykle byli najwyższymi, najpotężniej zbudowanymi i najsilniejszymi członkami kompanii. Ich zadania obejmowały również prace kowalskie. W związku z tym właśnie dopuszczano u nich noszenie bujnej brody, która chroniła twarz przed działaniem żaru z pieca.


Dzisiaj nadal w piechocie funkcjonują sierżanci pionierzy i zaskakująco ich obowiązki częściowo pozostały niezmienne. Nadal wymaga się, aby byli zaradni, poza kowalstwem nie powinna im być obca praca stolarza czy cieśli. Współcześni pionierzy fartuchy i topory noszą jedynie na paradach.




Oczywiście nie ma zasad, od których nie ma wyjątków, więc w całych siłach zbrojnych zdarzają się mężczyźni z brodami. Przede wszystkim żołnierz może uzyskać zgodę na zarost z powodów medycznych - w przypadku podrażnienia skóry lekarz może wypisać zalecenie niegolenia się. Najczęstszym jednak powodem jest religia. Sikhom, których w Wielkiej Brytanii nie brakuje, religia zabrania ścinania włosów, więc wszyscy przedstawiciele tego wyznania mogą nosić brody.


Do tego oczywiście tak ostatnio modne brody żołnierzy sił specjalnych są czymś powszechnym w rejonach konfliktów zbrojnych. W takich miejscach jak Afganistan nawet żołnierze sił regularnych nierzadko noszą brody, szczególnie ci, którzy mają często kontakt z miejscowymi. Tam broda jest atrybutem mężczyzny i symbolizuje władzę i autorytet.


W pozostałych rodzajach sił zbrojnych obowiązują odmienne zasady. W marynarce wojennej od zawsze brody były dopuszczalne za zgodą przełożonego, ale już same wąsy są surowo zakazane, odmiennie od armii, sił powietrznych i Marines. W marynarce nieodzownym warunkiem posiadania brody jest aby był to pełny zarost szczęki wraz z wąsami. Dowódca może rozkazać marynarzowi golenie się w wypadku, gdy po sześciu tygodniach wyraźnie widać, że nie jest on w stanie zapuścić pełnego zarostu.


Natomiast w RAF (siłach powietrznych) brody nie są dopuszczalne w żadnym wypadku (chyba że jest się Sikhem). Wąsy są dozwolone, ale jedynie pod warunkiem, że nie przekraczają linii ust.

1020
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Kilka irytujących rzeczy, które napotkasz w kinie
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu Poszli na grzyby, wrócili z czołgiem. Takie rzeczy tylko w Estonii
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu Radziecka "misja pokojowa" w Afganistanie
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Jak bardzo mogą się zbliżyć dwa samoloty?
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty – ​Gwiazda filmów dla dorosłych zdradziła, ile zarabiała za jedną scenę, kiedy była numerem jeden w branży
Przejdź do artykułu Faktopedia DCCCXXV - Wyjątkowe prawo francuskiego prezydenta
Przejdź do artykułu Co można zapakować do C-5 Galaxy, prawie największego samolotu transportowego świata?

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą