Szukaj Pokaż menu

Napisy na murach i ścianach powiedzą ci, co myślą ludzie

204 272  
1127  
Zwierzenia, pytania zmuszające do refleksji, ponadczasowe komentarze na temat sceny politycznej czy niewybredne osiedlowe aforyzmy - to wszystko znajdziecie na murach, blokach i w przejściach podziemnych większości miast. My - z pomocą tego fanpage'a - zebraliśmy najlepsze z nich.

1

Pomysły Apple z lat 80., które wyprzedzały swoją epokę

152 688  
390   39  
Wiemy, że Steve Jobs był wizjonerem i skupiał wokół siebie podobnych mu ludzi. Znamy ich produkty, które podbiły rynek i zasypały sklepowe półki, ale nieprawdą jest, że każdy ich pomysł był przebojem. Za każdym sukcesem stoją dziesiątki pomysłów i projektów, które nie wyszły poza kreślarskie deski czy pracownie artystów tworzących modele. Aż trudno uwierzyć, że to są pomysły z lat 80.

#1.

8 przykładów absurdalnego pokazu bogactwa

235 119  
472   51  
Pieniądze szczęścia nie dają - tak mówi się biednym, żeby nie było im przykro. Ludzie z tego artykułu nie mieli żadnych skrupułów. Znali smak bogactwa i lubili wydawać ogromne sumy, by pokazać całemu światu jak bardzo są majętni.

#1. Skórzane buty

Evander Berry Wall był jednym ze znamienitych salonowych lwów przechadzających się ulicami Nowego Jorku. Urodzony w 1860 roku farciarz został bogaczem w wieku zaledwie 18 lat, a multimilionerem został trzy lata później, otrzymując w spadku fortunę swojego ojca i dziadka. Ulubionym zajęciem Walla było wydawanie kasy na ekstrawaganckie ubrania, ponoć miał w posiadaniu 5000 krawatów i 300 par rękawiczek. Jednak szczególnie zasłynął, gdy założył się z aktorem Robertem C. Hilliardem o to, kto może dobrać śmieszniejszą kreację. Pewnego razu, podczas zamieci śnieżnej Wall wszedł do baru mając na sobie połyskujące lakierki sięgające do… bioder.

#2. Kąpiele w złocie


Cesarz Kaligula zapisał się na kartach historii przede wszystkim jako miłośnik orgii. Jednak miał też inne zainteresowania, np. kąpiele w złocie. Było to coś w rodzaju fetyszu - uwielbiał uczucie zetknięcia jego skóry z tym metalem. Potrafił rozrzucać złoto na podłogę, by móc przechadzać się po nim niczym po dywanie. Historycy szacują, że przez okres swojego panowania Kaligula zużył w ten sposób równowartość dzisiejszych kilkuset miliardów dolarów.

#3. Problemy z hazardem

Edward Hughes Ball Hughes był jednym z pierwszych dandysów XIX wieku. W 1819 roku, gdy miał 23 lata otrzymał w spadku coroczne wypłaty w wysokości 40 tysięcy funtów. Pieniądze wydawał na ubrania, które składował w swoim olbrzymim domu. Na polowaniach zawsze towarzyszyła mu armia sług noszących mu broń i wino. Największym problemem Hughesa był hazard. Jeszcze większym problemem był brak szczęścia do gry. Potrafił przegrać ogromne sumy, a jego kompani potrafili wykorzystać naiwność młodego bogacza, by pożyczyć od niego pieniądze na wieczne oddanie. Pewnego wieczoru Hughes przegrał 45 tysięcy funtów, czyli dzisiejsze 37 milionów funtów. To był punkt zwrotny w jego życiu - natychmiast wyprowadził się do Paryża i odtąd prowadził skromniejsze życie.


#4. Ciuchy, perfumy, bryki


Henry Cyril Paget żył na przełomie XIX i XX wieku i w Anglii był postacią powszechnie znaną ze względu na specyficzny gust oraz tendencję do szaleńczego wydawania pieniędzy na ubrania. Uwielbiał garnitury ozdabiane kosztownościami. Gdy w końcu stracił rachubę i do jego domu zapukali komornicy, okazało się, że w swoim posiadaniu ma sto, zupełnie nowych i nieużywanych jedwabnych szlafroków. Jednak nic nie przebije samochodów pana Pageta. Każda jego bryka była tak przerobiona, żeby z jej rury wydechowej wydobywały się perfumy.

#5. Krowa na jachcie


James Gordon Bennett Jr. podobnie jak inni ludzie wymienieni w artykule urodził się w bogatej rodzinie i zajmował się wydawaniem pieniędzy, które zarobili jego rodzice. Zdarzyło się, że wrzucił do kominka plik pieniędzy, bo nie zmieściły mu się w kieszeni, kupił całą restaurację, bo ktoś zajął jego ulubione miejsce oraz kazał zbudować sobie jacht. Co w tym takiego dziwnego? Otóż na tym jachcie jedną kajutę przeznaczono dla krowy, ponieważ pan Bennett chciał mieć świeże masło każdego ranka. Oprócz tego w kajucie zainstalowano wentylator mający ochładzać krówkę, gdy jacht znajdzie się w obszarze tropikalnym.

#6. Homary dla Kim Ir Sena


Gdy tysiące obywateli Korei Północnej umierało z głodu, ich przywódca upajał się władzą. Do jego osobistej kolekcji alkoholi sprowadzano tysiące butelek koniaku, a każde ziarenko ryżu podawane mu a obiad było dokładnie sprawdzane w celu weryfikacji jakości. Ziarna z "defektem" wyrzucano. Rosyjski emisariusz, Konstantin Pulikowski opowiedział kiedyś, jak podczas wspólnego podróżowania z Kim Ir Senem w jego prywatnym pociągu codziennie śmigłowcem dostarczano mu żywe homary, które przywódca Korei Północnej zjadał za pomocą srebrnych pałeczek.

#7. Kleopatra i koktajl z pereł


Historycy szacują, że Kleopatra posiadała majątek równy dzisiejszym 95 miliardom dolarów. Jednym z jej najcenniejszych skarbów była najwspanialsza na świecie kolekcja pereł. Pliniusz Starszy przekazał relację z dziwnego zakładu między Kleopatrą a Markiem Antoniuszem. Para założyła się, że władczyni Egiptu nie zdoła wydać fortuny na tylko jedną porcję jedzenia. Kleopatra zdjęła więc jeden z kolczyków (wykonany z pereł), rozpuściła go w szklance octu i wypiła. Bardzo długo uważano tę historię za mit, jednak naukowcy ustalili, że da się rozpuścić perłę w occie, jeśli wcześniej rozdrobni się ją na mniejsze kawałki.

#8. Dług za wolność


Słynny kolumbijski baron narkotykowy Pablo Escobar potrzebował dużo miejsca, by mieć gdzie przechowywać swoje pieniądze. W pewnym momencie miał ich tak dużo, że płacił ludziom za trzymanie jego kasy w ich własnych domach. Szacuje się, że takich domów było około stu i w każdym z nich znajdowało się ponad pięć milionów dolarów. Najciekawszym pomysłem barona było zaproponowanie władzom Kolumbii, że pokryje dług państwa (około 10 miliardów dolarów) z własnej kieszeni, jeśli wypuszczą go na wolność. Nie wiedzieć czemu, propozycję odrzucono. Więcej o tym ciekawym biznesmenie mogliśmy poczytać tutaj.
472
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Pomysły Apple z lat 80., które wyprzedzały swoją epokę
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Jak zmieniło się życie biednego staruszka po jednym wpisie w sieci
Przejdź do artykułu 9 ludzi obdarzonych niesamowitymi zdolnościami
Przejdź do artykułu Poradzisz sobie z testem trzech kamieni?
Przejdź do artykułu 8 najbardziej nieszczęśliwych pierwszych razów
Przejdź do artykułu Filmowe smaczki, które twórcy ukryli w swoich produkcjach
Przejdź do artykułu 10 mało znanych sposobów na wykorzystanie Coca-Coli
Przejdź do artykułu Lekarze dzielą się zabawnymi historiami, kiedy wyciągali dziwne rzeczy z ciał pacjentów
Przejdź do artykułu Mistrzowie internetu CV - Kosmici zniszczyli Łódź Bałuty
Przejdź do artykułu Popularne mity z hollywoodzkich filmów akcji

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą