Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Sowieci w kosmosie

60 219  
229   29  
W 1952 roku w ZSRR powstała fabryka nr 918, która z biegiem lat została nazwana Gwiazdą. Był to jeden z najbardziej utajnionych zakładów w Związku Radzickim, ponieważ produkcja była związana wyłącznie z radzieckim programem kosmicznym. W zakładzie tym produkowano (i nadal się produkuje) kombinezony kosmiczne, hełmy, maski tlenowe, systemy gaśnicze, fotele katapultowane, spadochrony i nadmuchiwane tratwy i zjeżdżalnie.

#1. Kombinezon kosmiczny Orlan-MK, przeznaczony do pracy w otwartej przestrzeni kosmicznej

Orlan waży 110 kg, kiedy jego amerykański odpowiedni waży aż 136 kg i (w przeciwieństwie do rosyjskiego produktu) nie jest na bieżąco modernizowany. Amerykańskie kombinezony kosztują 15 milionów dolarów, a koszt Orlana to 3 miliony.

#2. Aktualnie produkowana jest piąta wersja Orlana.


Rękawy i nogawki przymocowane są do duraluminiowego stelaża. Wszystkie przewody systemu podtrzymania życia znajdują się w panelu na klatce piersiowej kosmonauty. Kombinezon jest w istocie malutkim pojazdem kosmicznym z własną klimatyzacją i komputerem pokładowym. Jego produkcja trwa pół roku i jest zdatny do użycia przez 4 lata.


#3. Komora dekompresyjna


Przeprowadza się w niej ćwiczenia i badania nad zachowaniem astronautów w warunkach obniżonego ciśnienia. Każdy kto leci na ISS musi przejść cykl testów w tej komorze.


#4.


Każdy kosmonauta musi się nauczyć samodzielnie zakładać kombinezon (a właściwie do niego wchodzić), co jest niemożliwe w amerykańskim produkcie. Wymagane jest też spędzenie minimum 2 godzin w warunkach symulowanej nieważkości, gdzie pod okiem instruktorów osoba, która poleci w kosmos uczy się posługiwać sprzętem.


#5. Kombinezon "Falcon"


Lekki kombinezon "Falcon" jest używany na czas startu i lądowania. Każdy z tych strojów jest szyty indywidualnie na miarę dla konkretnego kosmonauty.


#6.





#7.





#8.





#9. Inżynierowie "Gwiazdy" są niezwykle dumni ze swej kosmicznej toalety.


Jej projekt jest tak doskonały, że nawet Amerykanie zakupili je do swojej sekcji bazy ISS.


#10. Właz i pierścień dokujący


Przechodzą przez niego astronauci przylatujący i odlatujący z ISS. W początkowym okresie działania stacji nie było takich włazów i wszyscy astronauci dostawali się na jej pokład bezpośrednio z otwartej przestrzeni.

Oglądany: 60219x | Komentarzy: 29 | Okejek: 229 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało