Szukaj Pokaż menu

Trzy postacie, które zdecydowanie nie powinny być głównymi bohaterami filmu

305 055  
575   117  
Znacie to przykre, ciągnące się przez cały seans wrażenie, że wszystkie elementy filmu są całkiem jaskrawe, oprócz głównego bohatera, który jest bezbarwny niczym lakier do paznokci? Właściwie to równie dobrze mogłoby go nie być, a już w ogóle najlepiej by się stało, aby jego irytująca osoba zastąpiona została przez inną, znacznie ciekawszą, dotąd drugoplanową postać.

Mistrzowie Internetu CCCLX - Bez czego nie można żyć wg Kurskiego

125 628  
529   63  
W dzisiejszym odcinku m.in. Małgorzata Godlewska zwraca wolność karpiom; na jaką nagrodę zasługuje serial 'Gambit królowej'; najpiękniejszy zwyczaj bożonarodzeniowy; jak wygląda leczenie na Covid oraz bez czego nie można żyć wg Kurskiego.

10 najdziwniejszych japońskich potraw

202 053  
434   51  
Co jakiś czas słyszymy opowieści tych biednych obcokrajowców z wielkiego świata, którzy musieli przełknąć nasze polskie zimne nóżki albo flaki. Najwyraźniej nigdy nie byli w Japonii i nie próbowali tamtejszej kuchni.

#1. Nasienie w ustach

Shirako to męski odpowiednik ikry, czyli nasienie ryby. Smakuje jak ubita śmietana, a przygotowuje się tę potrawę na różne sposoby - można np. poddusić albo podsmażyć. To jedno z tych dań, o konsumpcji którego lepiej nie opowiadać znajomym na imprezie.

#2. Pobaw się jedzeniem


Ikizukuri na pewno nie spodoba się ludziom o słabych nerwach, ponieważ przygotowuje się ją z żywej ryby, krewetek lub homarów. Wyobraźcie sobie, że kelner przynosi wam danie, z którego łypie na was jeszcze żywe stworzenie. I będzie na was patrzeć, kiedy zaczniecie je jeść. Zresztą, nie musicie sobie wyobrażać:

https://www.youtube.com/watch?v=aDi-dlgukA0

#3. Sfermentowane sushi


Funazuashi powstaje z mięsa japońskiego karpia, które jest marynowane w ryżu na okres czterech lat. Po tym czasie potrawa jest gotowa do podania. Jak się domyślacie, zapach i smak tego sushi jest… wyjątkowy.

#4. Wątroba z żabnicy


Ta groźnie wyglądająca ryba, a właściwie jej wątroba jest uważana w Japonii za prawdziwy przysmak, którego smak porównuje się z foie gras.

#5. Znowu sfermentowane kiszki


Shiokara jest tak… nietypowym daniem, że nawet Japończycy od niej stronią. Przygotowuje się ją ze sfermentowanych i tłuczonych wnętrzności różnych ryb i innych stworzeń morskich.

#6. Gonada w sosie własnym


Japończycy po raz kolejny dobierają się komuś do gaci. Tym razem jest to jeżowiec, z którego wyciąga się gruczoły rozrodcze i podaje na surowo. Smakuje jak śmietana.

#7. Powiew polskości


Mieszkańcom kraju kwitnącej wiśni zdarza się też jadać ogórki. Co prawda morskie, ale zawsze.

#8. Rybka lubi tańczyć


Te małe i przeźroczyste rybki zjada się na żywca, stąd uczucie „tańczących” zwierzątek w ustach. Podaje się je w sosie i je jak zupę.

#9. Trująca ryba Fugu


Do przygotowania tej ryby należy podejść bardzo starannie i ostrożnie, gdyż jest niezwykle trująca, a najwięcej trujących substancji zawiera jej wątroba. Fugu podaje się zazwyczaj na surowo i pociętą w cienkie plastry. Współczesna historia odnotowuje kilka przypadków, kiedy danie to stało się ostatnim posiłkiem miłośnika sushi. Ponoć w spożywaniu tej ryby nie chodzi o jej smak, ale o dreszczyk emocji i uczucie wyzwania śmierci na pojedynek.

Tyle legenda... bo dzisiaj odławia się ją najczęściej ze sztucznej hodowli niczym łososia, a fugu z takiego chowu nie ma już w sobie słynnej trucizny. Jedz spokojnie.

#10. Suszona ryba


Kusaya to skumbria, którą po zabiciu moczy się jeszcze w morskiej wodzie przez 20 godzin, a następnie suszy na słońcu przez kilka dni. Niektóre restauracje szczycą się, że używają tej samej wody od kilku pokoleń. Chociaż smak tej potrawy jest ponoć dość przyjemny, to zapach zabija wszystko, co znajdzie się na jego drodze.
434
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu CCCLX - Bez czego nie można żyć wg Kurskiego
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek o mewach. Raczej nie pokochacie tego ptaszyska...
Przejdź do artykułu Zwyczaje bożonarodzeniowe, o których nie miałeś pojęcia
Przejdź do artykułu Osiem najlepiej strzeżonych sekretów handlowych
Przejdź do artykułu 10 ciekawostek o narkozie
Przejdź do artykułu Genialne (w założeniu) produkty, które nie miały prawa ponieść klęski! A jednak poniosły...
Przejdź do artykułu Tego się pewnie nie spodziewaliście
Przejdź do artykułu 15 historii, które pokazują, że w fast foodzie też pracują dobrzy ludzie
Przejdź do artykułu Wielopak Weekendowy CMVIII - Kiedy sąsiad pracuje z domu
Przejdź do artykułu 10 dobrze płatnych i zupełnie niestresujących zawodów

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą