Szukaj Pokaż menu

8 tragicznych zmian, które przewidział Aldous Huxley

389 507  
961   121  
„Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya to książka z 1931 roku, którą niektórzy nazywają powieścią science-fiction. Sęk w tym, że dla innych to przepowiednia o znacznie lepszej sprawdzalności niż brednie np. Nostradamusa. Oto osiem rzeczy, które przewidział żyjący na początku XX wieku autor.


Uwaga: zawiera spoiler. Artykuł dla tych, którzy „Nowy wspaniały świat” już czytali lub nie zamierzają czytać wcale. Bo jest za długi.

Roast me, czyli pojedź po mnie po całości IX

160 852  
307   34  
Jeżeli myślisz, że twój dzień nie może być ani odrobinę gorszy, to internauci błyskawicznie wyprowadzą cię z błędu. O konkretną pomoc na forach internetowych jest trudno, ale jak sam się prosisz, żeby ktoś cię zmieszał z błotem, to chętnych nie brakuje...

#1.

Miejsca, których nigdy nie odwiedzisz

321 624  
1081   45  
Są na tym świecie miejsca, których nikt nie zwiedzi. Albo zwiedzą je wybrańcy. Pokażemy Ci, co Cię - zwykłego zjadacza chleba - omija.

#1. Zakazana wyspa: Sentinel Północny, Zatoka Bengalska.

Wyspę zamieszkuje około 300 tubylców stawiających opór wszystkim próbującym nawiązać z nimi kontakt. Plemię zaliczane do Negrytów charakteryzuje się czarną skórą oraz niewielkim wzrostem. Żyje z polowań, a ich broń to oszczepy i łuki. Nieskażeni przez cywilizację bardzo poważnie traktują odrębność, a wtargnięcie na ich teren może skończyć się śmiercią intruza.

Po 1967 roku Hindusi starali się kilka razy nawiązać kontakt z ludem Sentinel, lecz bez skutku. Dzisiaj władze Indii nie chcą ingerować w życie na wyspie.

#2. Wyspa węży: na południe od Sao Paulo, Brazylia


Kolejna wyspa, od której lepiej trzymać się z daleka, to Ilha da Queimada Grande. Niepolecana ze względu na nieprzyjacielsko nastawionych mieszkańców, czyli tysiące mierzących około pół metra węży drzewnych.

Ten endemiczny gatunek żararaki wyspowej może potraktować człowieka śmiertelnym jadem. Nie ma tam żadnych zwierząt lądowych, więc węże żywią się ptakami.

#3. Najbardziej święte japońskie miejsce: Isu Jingu


To kompleks świątynny, który składa się z około stu budowli. Są poświęcone bogini słońca Amaterasu. Chramy istnieją od 4 roku przed naszą erą i dostęp do nich jest ograniczony. Mają go jedynie kapłani pochodzący z rodziny cesarskiej. W najbardziej strzeżonym chramie znajduje się Ośmioboczne Zwierciadło-Yata no Kagami - jeden z trzech świętych przedmiotów ofiarowanych pierwszemu cesarzowi przez bogów.

Najciekawsze jest to, że świątynia jest burzona co 20 lat, po czym na nowo się ją wznosi zgodnie z sintoistyczną ideą śmierci i ponownych narodzin. Turysta może co najwyżej zobaczyć dachy budowli.

#4. Największa tajemnica Sowietów: Metro-2 w podziemiach Moskwy


Legendarny system kolei podziemnych pod Moskwą stanowi nie lada gratkę dla współczesnych poszukiwaczy przygód. Metro-2 zostało podobno wymyślone przez Stalina na potrzeby rosyjskich służb specjalnych i wysokich urzędników państwowych.

Mówi się, że ta kolej podziemna ma cztery linie łączące Kreml z podstacjami KGB i lotniskiem Wnukowo 2. Czy metro naprawdę istnieje? Wiele wskazuje na to, że tak. Dużo wskazówek pojawiło się po zburzeniu hotelu "Rossija" w pobliżu Kremla, kiedy odkryto sekretny tunel. Liczni Rosjanie opowiadali też o swoim uczestnictwie w budowie tajnych tuneli. Rosyjskie agencje bezpieczeństwa nigdy nie potwierdziły ani nie zdementowały wiadomości o tym metrze.

#5. Ekskluzywny Klub 33, Anaheim, KaliforniaDo Klubu 33 mogą wejść jedynie bardzo bogaci i bardzo cierpliwi ludzie. Na przyjęcie do grona czeka się kilkanaście lat, a członkowie płacą 10 tysięcy dolarów rocznie oraz 25 tysięcy wpisowego od osoby. Klub powstał w 1967 roku i mieści się na 33. ulicy Royal Street w Disneylandzie. Jego wnętrze zdobią antyki osobiście wybrane przez Walta Disneya i jego żonę.

Znajdują się tam również przedmioty pochodzące z planów najznamienitszych filmów Disneya. Jednocześnie jest to jedyne miejsce, gdzie można napić się tam alkoholu. Członkowie klubu mają nieograniczony dostęp do obydwu amerykańskich parków Disneya.

#6. Klub z dziwnymi zakładami: White's Gentelman's Club, Londyn, Anglia


Zaproszenia do najbardziej ekskluzywnego klubu w Anglii najprawdopodobniej również nie otrzymacie, chyba że jesteście członkiem rodziny królewskiej lub osobą zajmującą bardzo wysokie stanowisko. Nie możecie być też kobietą, bo wstęp mają jedynie mężczyźni.

Od założenia klubu w 1693 roku do dzisiaj klub praktycznie się nie zmienił. Znany jest ze swojej "księgi zakładów", w której zapisywane są niesamowite zakłady członków, jak ten opiewający na 3000 funtów o to, która z dwóch kropli szybciej spłynie po oknie.

#7. Dzień Sądu Ostatecznego: Mount Weather, Wirginia, USATu na pewno nikt nie chce się znaleźć. Centrum kryzysowe Mount Weather to ogromny bunkier, w którym można przeżyć Armagedon. Podziemny kompleks znajduje się w górach Blue Ridge, mniej więcej 80 km od Waszyngtonu.

Obiekt jest tak chroniony, że nawet organy władzy nie mają regularnego wstępu na teren. Po wydarzeniach 11 września większość najważniejszych postaci z Kongresu była przetransportowana helikopterem do bazy.

#8. Malowidła z epoki kamienia: Jaskinia Lascaux, FrancjaJedynie wybrani naukowcy mają dostęp do znajdującej się w Akwitanii jaskini Lascaux. Malowidła w paleolitycznych jaskiniach mają około 20 tysięcy lat, a zostały odkryte w 1940 roku. Na 150 metrach znajduje się około 150 malowideł i ponad 15 tysięcy rytów skalnych przedstawiających głównie zwierzęta.

Na początku jaskinia była dostępna dla turystów, lecz dwutlenek węgla wydychany przez ludzi uszkodził malowidła i w 1963 roku zamknięto jaskinię.
1081
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Roast me, czyli pojedź po mnie po całości IX
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Demotywujące cytaty, które mówią samą prawdę
Przejdź do artykułu Wielkie szczęście młodej Chinki
Przejdź do artykułu Jak Sony strzeliło sobie w stopę
Przejdź do artykułu 10 spełnionych przepowiedni
Przejdź do artykułu Zakupy z kobietą - cztery koszmary, które przeżył każdy z nas
Przejdź do artykułu 10 rzeczy, których bardzo nie lubi Kościół Katolicki
Przejdź do artykułu Jak z taniej zabawki Sokoła Millenium dla dzieci zrobić prawdziwy, pełnoprawny model
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu CCCXLVIII - Super oferta pracy z Sosnowca dla kobiety
Przejdź do artykułu "To zdanie jest fałszywe", czyli 10 najpopularniejszych paradoksów

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą