Szukaj Pokaż menu

Zdjęcia z planów znanych filmów VII

51 832  
190   25  
Trudno określić co dziś jest większym wyznacznikiem dobrego aktora - umiejętność wczucia się w rolę, czy umiejętność zagrania z kimś/czymś nieobecnym na planie.

7 mało znanych ciekawostek o burzach

83 219  
242   31  
Zwykła burza to taki meteorologiczny reset systemu - zbiera się i zbiera, by potem w pół godziny oczyścić powietrze. Ale są też burze niezwykłe…

#1.

Fort Boyard

147 512  
1074   22  
Wielu zna teleturniej o tej nazwie, który w telewizji francuskiej jest produkowany od 22 lat. Natomiast niewielu zna historię fortu, w którym kręcony jest program.


Fort Boyard jest umiejscowiony między wyspami Île-d'Aix i Île d'Oléron w cieśninie Pertuis d'Antioche na zachodnim wybrzeżu Francji.


Pomysł budowy fortu był już rozważany w roku 1666, lecz Sebastian Vauban odradził go Ludwikowi XIV mówiąc: Panie, byłoby łatwiej złapać księżyc zębami, niż podjąć taki wysiłek w takim miejscu.


Budowa została rozpoczęta pod rządami Napoleona w roku 1801, a celem twierdzy, wraz z pobliskim fortem Enet, miała być ochrona wybrzeża (w szczególności arsenału Rochefort) przed możliwymi atakami obcych (zwłaszcza brytyjskich) flot. W tamtych czasach działa miały ograniczony zasięg, więc dystans między dwiema wyspami Aix i Oleron był zbyt duży, by uniemożliwić przepływ wrogiej floty.


Napotykając trudności związane z przygotowaniem fundamentów, polegające na zapadaniu się w piaszczyste dno kamiennych bloków projekt został wstrzymany w 1809 roku. Budowa została ponownie rozpoczęta w 1837 za panowania Ludwika Filipa, kiedy doszło do nowych spięć między Francją a Wielką Brytanią. Ostatecznie fort został ukończony w roku 1857.


Fort Boyard miał załogę 250 osób. Ma 61 metrów długości, 31 metrów szerokości, a ściany mają wysokość 20 metrów. Z czasem zasięg dział został zwiększony, a fort stał się bezużyteczny. Dochodziło bowiem do sytuacji, kiedy ogień krzyżowy dział z Fortu Boyard i z położonego na wyspie Oleron Boyardville powodował wzajemny ostrzał własnych jednostek. W późniejszym okresie fort był wykorzystywany jako wiezienie jeńców pruskich i austriackich.


Podczas Komuny Paryskiej fort służył jako przejściowe więzienie dla więźniów politycznych zanim zostaną oni wywiezieni na Nową Kaledonię. Parę lat później został całkiem porzucony.


Od roku 1990 Fort Boyard jest używany jako miejsce rozgrywania popularnego teleturnieju o tej samej nazwie. Dobudowano wtedy do fortu platformę, która ułatwiła dostęp ekipom telewizyjnym.1074
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 7 mało znanych ciekawostek o burzach
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 12 ciekawostek ze świata fast foodów, o których klienci nie powinni wiedzieć
Przejdź do artykułu Tajemnice piramidy Cheopsa
Przejdź do artykułu Rzucił wszystko i kupił sobie za 13 tysięcy dolarów wyspę na Seszelach
Przejdź do artykułu 15 szokujących faktów od naukowców i pracowników z różnych branż
Przejdź do artykułu 6 zupełnie nieskutecznych rzeczy, które kobiety robią, aby podobać się facetom
Przejdź do artykułu 15 niezwykłych faktów o kosmosie
Przejdź do artykułu Spisek koncernu farmaceutycznego, który przez przypadek wyszedł na jaw
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty ostatnich dni - Dramatyczny upadek gwiazdy filmów dla dorosłych
Przejdź do artykułu 7 dziwnych rzeczy, które mogą ci się przytrafić podczas snu

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą