Szukaj Pokaż menu

Wszystkie tajemnice Wyspy Wielkanocnej

137 402  
1611   31  


Dokładnie 55 lat temu norweski podróżnik Thor Heyerdahl, chcąc udowodnić swoją teorię dotyczącą kolonizacji Polinezji przez dawnych mieszkańców Peru, skonstruował tratwę i w ciągu 101 dni przebył na niej prawie 8000 kilometrów – od peruwiańskiego portu aż do raf przy jednej z wysp Polinezji Francuskiej. W ten sposób rozpowszechniła się teza mówiąca, że ludy zamieszkujące Wyspę Wielkanocną to potomkowie indiańskich podróżników.

Jak wybierają partnerów

235 242  
2300   35  
Krótkie zestawienie, pokazujące według jakiego klucza wybierają sobie partnerów panie, a według jakiego panowie - w zależności od wieku:

Kliknij i zobacz więcej!

Gdyby każdy z nas dostał po równo

137 225  
718   31  
Zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby wszystko podzielić? Wszystkie bogactwa świata, żywność i całą resztę drobiazgów? Popatrzmy, ile dostałby każdy z nas.

738 wyrzuconych plastikowych torebek rocznie

Najbardziej zauważalny uszczerbek plastikowe torebki wyrządzają ekosystemowi rozwijających się krajów, ponieważ utylizacja odpadów stoi tam na bardzo niskim poziomie i sprowadza się na ogół do wywożenia nieposortowanych śmieci za granicę miasta. Jednak ponad 80% z 5 trylionów wyrzucanych na świecie plastikowych torebek, wyrzucają mieszkańcy Ameryki Północnej i Europy.

2 litry ropy dziennie


Według statystyk, rocznie na całym świecie wykorzystuje się ponad 31 miliardów baryłek ropy – taką ilością ropy można byłoby napełnić cysternę o średnicy 1 km i długości 6,3 km. Tymczasem szacuje się, że na Ziemi jest 1 285 000 000 000 baryłek potwierdzonych zapasów ropy, czyli 28,85 tony (nieco więcej niż pojemność zwykłej cysterny kolejowej) na każdego mieszkańca naszej planety. Przy obecnym tempie zużycia, taka ilość ropy powinna wystarczyć na 42 lata.


29,5 m2 pola minowego


Konwencję o zakazie używania min przeciwpiechotnych (z 1997 r.) podpisały 133 państwa. Jednak na chwilę obecną na świecie pozostaje około 200 000 km2 pól minowych, wypełnionych zakazanymi minami, a 12 z 37 państw, które odmówiły podpisania konwencji, kontynuuje ich masową produkcję. Te kraje to Birma, Chiny, Indie, Iran, Korea Północna, Kuba, Nepal, Pakistan, Rosja, Singapur, USA i Wietnam.


177 g wełny rocznie


Każdego roku produkuje się 1 200 581 ton wełny, głównie w krajach „wielkiej wełnianej trójki” (Australia, Nowa Zelandia, Chiny). Jednak ponad 51% wełny, wykorzystywanej w produkcji ubrań, produkuje się w Australii, gdzie na 21,5 mln ludzi przypada 107 mln owiec, czyli po 5 owiec na każdego mieszkańca.

56,6 kg papieru i kartonu rocznie

W ciągu roku na naszej planecie produkuje się średnio 383 603 402 ton papieru i kartonu. To wystarczająco, żeby każdego człowieka corocznie zaopatrywać w kompletny zbiór dzieł Dostojewskiego (14 tomów), Czechowa (30 tomów), Lermontowa (1 tom), Gribojedowa (3 tomy) i Leskowa (38 tomów), w książki z serii „Biblioteka przygód” (20 tomów) i w gazetę „Kret – Japońskie krzyżówki panoramiczne”.

20 cm torów


Ogólna długość torów kolejowych na świecie wynosi 1 370 782 km. Jeśli ludzie sformowaliby kolumnę, ustawiając się pojedynczo wzdłuż torów na całym świecie, to miejsca starczyłoby dla 5,5 mld ludzi (około 80% ludności planety).

269 g mydła rocznie




Do przygotowania 1 823 160 ton mydła (czyli rocznej światowej produkcji) potrzeba około 1 020 582 ton różnych mydlarskich tłuszczy. Do najbardziej rozpowszechnionych należą: olejek - szary, palmowy, kokosowy, oliwkowy, bawełniany, łój, słonina oraz olej kostny. Oprócz tego, w przemyśle mydlarskim wykorzystuje się odpady z oczyszczania roślinnych olejów i tłuszczy spożywczych, otrzymywanych podczas płukania sierści przeznaczonej do dalszej obróbki.

100 bananów rocznie

Każdego roku na Ziemi uprawia się średnio 82 887 488 ton bananów. Ich najbardziej aktywnymi konsumentami są mieszkańcy Wysp Świętego Tomasza i Książęca. W Europie w tej dyscyplinie prowadzą Skandynawowie – Szwedzi, Duńczycy i Islandczycy. Hiszpania jest jednym z nielicznych europejskich producentów bananów – te owoce są tam hodowane w specjalnych szklarniach, ogrzewanych przez miejscowe wody geotermalne.

146 mg czystej kokainy rocznie


Według danych Biura ONZ ds. narkotyków i przestępczości, w 2007 r. na świecie wyprodukowano 994 tony czystej kokainy, z tego ponad 600 ton w Kolumbii. To wystarczyłoby do odurzenia na co najmniej 10 godzin każdego mieszkańca Ziemi. Przy czym praktycznie całą współczesną kokainę sprzedaje się zmieszaną z innymi substancjami, więc realna ilość rozprowadzanego narkotyku przewyższa ilość podaną przez ONZ 10 razy.

1018 cm drogi

Według informacji CIA, 10% z 68 937 575 dróg (asfaltowych i gruntowych) należy do USA, co czyni czwarty co do wielkości kraj na świecie pierwszym co do ilości dróg. Rosja, która zajmuje największą powierzchnię, na liście państw z największą ilością dróg znalazła się na miejscu ósmym.
Statystyki dotyczące pozycji Polskie nie były znane w momencie oddawania tego tekstu do druku.
718
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jak wybierają partnerów
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Każda rodzina ma jedną, bardzo dziwną zasadę - internauci postanowili podzielić się swoimi
Przejdź do artykułu 15 niezwykłych faktów o kosmosie
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu 10 powodów, dla których małżeństwa homoseksualne powinny być zakazane
Przejdź do artykułu 7 dziwnych rzeczy, które mogą ci się przytrafić podczas snu

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą