Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Filmożercy, Książkoholicy i Muzykanci > 14 lat w piekle - Wyznanie Marcina
Leviatan1991
Marcin miał cztery lata kiedy za decyzją sądu trafił do domu dziecka w Zabrzu prowadzonego przez Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek. To, czego tam doświadczył wraz, ze swoim młodszym bratem nawet po tak wielu latach nadal jest niezwykle trudnym tematem, który wzbudza u niego bardzo wiele negatywnych emocji.

https://youtu.be/I9CA4MfBrNY

--
https://www.youtube.com/channel/UCqhp-ra1IVIB1RVb_0uDIXw

zmechu
zmechu - Superbojownik · 10 miesięcy temu
A mnie zastanawia jedno. I siostry zakonne, i księża składali śluby, byli weryfikowani, mają przełożonych spowiedników itp. I naprawdę jak dochodzi za zamkniętymi murami do wypaczeń, to nikt tego nie widzi i nikt nie zauważa "kurła, mamy postępować zgodnie z Przykazaniami, a tutaj to chyba nie bardzo postępujemy..."?

Ja wiem że zamknięta społeczność, że zmowa milczenia, że cicho-sza, ale jak siostra zakonna bije dziecko to naprawdę w nikim nie zapala się lampka, że to niedokładnie to, o czym mówi się w Kościele?

Kokeeno
Kokeeno - Superbojownik · 10 miesięcy temu
@zmechu W tej organizacji jest już jak w mafii (albo i gorzej).

--
Live For The Moment

zmechu
zmechu - Superbojownik · 10 miesięcy temu
@Kokeeno tak, dlatego tez pisałem o zamkniętej społeczności.

Niemniej, takie wypaczenia bardziej mi się kojarzą np. z wojskiem, więzieniem, poprawczakiem. Tam gdzie rządzi siła, tam gdzie jest przyzwolenie na przemoc, tak gdzie przełożeni przymykają oczy itp. Więc jak w więzieniu jakiegoś pedofilowi facjatę przeprofilują, to i współwięźniowie przejdą z tym do porządku dziennego a jak strażnicy "nic nie zauważą" to w zasadzie też nic dziwnego.

Ale żeby siostra zakonna biła dziecko, druga to widziała, przełożony wiedział i nic nie powiedział? I przez 14 lat naprawdę nikt nie zauważył nic podejrzanego? Żadnych kontroli, weryfikacji, nadzoru?

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
kosmolot - Superbojowniczka · 10 miesięcy temu
nie powinno mieć miejsca, taka osoba nie należy zajmować się dziećmi

altjordan
@zmechu spróbuję wyjaśnić na analogii: to wytłumacz czemu ludzie jeżdżą po pijaku samochodem. Przeszli przez kurs, egzamin, pewnie kilka razy byli zatrzymywani do kontroli.

Przykład drugi: znasz lekarzy palących fajki i pijących dużo więcej i częściej niż wypada? Albo z wielkimi bebzunami.

Moja propozycja odpowiedzi: bo ludzie potrafią być świniami i dość łatwo uzasadniają przed sobą swoje błędy i wady.

Także niezmiernie mnie wnerwia dwulicowość i hipokryzja. I normalnie po ludzku jest mi wstyd za takich księży i zakonnice, bo oczekujemy od nich czegoś więcej

--
Jeszcze niedawno staliśmy na skraju przepaści, a dzisiaj zrobiliśmy wielki krok na przód! W. Gomułka

zmechu
zmechu - Superbojownik · 10 miesięcy temu
@altjordan oczywiście, ale zauważ: jakoś palenie papierosów przez lekarzy czy jazda po pijaku nie jest akceptowalna społecznie. Dwa: jakoś nie mogę sobie wyobrazić zawodowego kierowcy, który jeździ na gazie codziennie przez 14 lat i nikt mu nigdy nic nie zarzucił.

I podobnie jak Ty nie mogę sobie uzmysłowić, jak siostra zakonna może bić dzieci. Bo z jednej strony chodzić do spowiedzi, nosić krzyż, modlić się do Boga - a z drugiej strony siać terror i przemoc wobec osób bezbronny? Przecież taka osoba powinna wylecieć na zbity pysk góra po trzeciej skardze i mieć dożywotni zakaz pracy z ludźmi.

altjordan
@zmechu chciałbym napisać coś mądrego ale nic więcej nie przechodzi mi do głowy. Pewnie tak jak i Ty, w życiu spotkałem ludzi którzy nie powinni pracować na swoim stanowisku, niezależnie od zawodu.

--
Jeszcze niedawno staliśmy na skraju przepaści, a dzisiaj zrobiliśmy wielki krok na przód! W. Gomułka

Jez_z_lasu
@zmechu
Jak chyba w każdym korpo/zamkniętej organizacji/grupie zawodowej - dużo osób normalnych, wysepki nienormalnych superowych i wysepki ostrej patoli. Jak jeszcze patola skupia gross swoich sił na duperelach i podtrzymaniu pozytywnego obrazu to brakuje im sił mentalnych i fizycznych żeby jakoś się ogarniać. Plus jak jeszcze nie ma mentalnego crossoveru z "softwarem" z "świata zewnętrznego" to patola staje się nową normą. I robią się mutanty lub "infestation".
Ostatnio edytowany: 2021-11-21 23:30:36

--
Dying has never frightened me. But there are few things I fear.

mcyri
@zmechu gdzieś czytałam wytłumaczenie tego, więc spróbuję to przedstawić na tyle, na ile pamiętam: takie osoby są w swoim zamkniętym gronie - nikt ich nie pilnuje i nie powie im, że idą w złą stronę. często też mają dużo więcej pracy niż są w stanie znieść. w połączeniu z tym, że mocno wierzą w to co robią, całość szybko zaczyna się wypaczać i iść w złą stronę - zaczynają wierzyć, że oni są wyrocznią, wiedzą co jest dobre a co złe, stoją na straży wyplenienia grzechu a od wieków w chrześcijaństwie podkreśla się, że cierpienie uszlachetnia. pewnie to wszystko razem połączone sprawia, że uderzenie dziecka zaczyna im się wydawać nie tylko usprawiedliwione ale wręcz konieczne, by wyplenić zło i zaprowadzić je do zbawienia. i teraz, jeśli uderzysz za np moczenie się w nocy a dziecko zupełnie normalnie po takim uderzeniu nie przestanie się moczyć, to uderzysz mocniej - bo już nie myślisz normalnie. i to już prosta droga do szaleństwa.

to odnosi się nie tylko do tej sytuacji, były badania, badające to, jak normalni, przeciętni Niemcy stawali się okrutnymi nazistami; również badanie z udziałem studentów, którzy zostali podzieleni na więźniów i strażników i ci drudzy szybko stali się okrutni.
Ostatnio edytowany: 2021-11-27 12:05:42

--
Powyższy post wyraża opinię autorki jedynie w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niej w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autorka zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny.

miss_cappuccino
Warto też pamiętać, że wszystkiego rodzaju sekty, kulty, zgromadzenia, religie, grupy wyznaniowe [w cokolwiek], grupy ludzi silnie ze sobą powiązanych, przyciągają pewien określony typ ludzi, którzy mają silniejszą niż inni podatność na manipulację i uleganie owczemu pędowi, wiarę na ślepo, podporządkowywanie się rozkazom. W połączeniu z tym co napisała mcyri to wcale nie dziwi.

--
.../Edytowanie postów jest dla mięczaków!

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
kosmolot - Superbojowniczka · 10 miesięcy temu
jak zrobili eksperymenty więzienne ze zwykłymi ludźmi, jedni zostali więźniami drudzy strażnikami i w jaką stronę to poszło
Forum > Filmożercy, Książkoholicy i Muzykanci > 14 lat w piekle - Wyznanie Marcina
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj