Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > 612 rocznica
bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 2 miesiące temu

Batalia na polach Grunwaldu była nieunikniona. 15 lipca 1410 roku wojska polsko-litewskie stanęły naprzeciw Krzyżakom. Świat dawno nie widział takiej rzezi.

„Władysław, król polski, zważywszy, że żadnej nie było nadziei utrzymania pokoju z Krzyżakami, powołał wszystkich panów, rycerstwo i poddanych królestwa polskiego do broni i przez rozesłane listy i wici nakazał powszechną do Prus przeciw Krzyżakom wyprawę” – pisał Jan Długosz. I chociaż nieprzychylny polskiemu władcy kronikarz sugerował unikanie przez Władysława zbrojnego rozstrzygnięcia, to gdy do niego doszło, świat dawno nie widział takiej rzezi.

Batalia na polach Grunwaldu była nieunikniona. Od chwili bowiem, gdy w 1386 roku na polski tron wstąpił litewski książę Jogaila, było wiadomo, że wcześniej czy później jego nowe państwo będzie musiało zmierzyć się z potęgą zakonu krzyżackiego. Wprowadzenie ponad 100 lat wcześniej w życie pomysłu sprowadzenia Krzyżaków do ujarzmiania Prusów – choć w założeniu dobre – okazało się niewypałem. Bo w konsekwencji u północnych rubieży Polski powstało silne państwo, które stało się jeszcze większym zagrożeniem niż zlepek pogańskich plemion.

Nie zmieniał tego nawet zawarty w Krewie w 1385 roku polsko-litewski układu unijny. On tylko nieco niwelował przewagę sił zakonników. I właśnie owo „nieco” chciał za wszelką cenę wykorzystać nowy król Władysław Jagiełło. Gdy do Krzyżaków dotarło, na co się zanosi, nie pozostało im nic innego, jak ruszyć na spotkanie przeznaczenia. Tym sposobem rankiem 15 lipca 1410 roku obie armie stanęły naprzeciwko siebie w rejonie wsi Grunwald, Łodwigowo i Stębark. (...)
Dokończenie:
https://ciekawostkihistoryczne.pl/2022/02/05/grunwald-1410-jagiello-vs-von-jungingen/?fbclid=IwAR06MNW2Xmt4073hquWzq6d_ChxbTbtcChLmyrKrqlfwFuzmVMJeO0Wd99E

pies_kaflowy
Bitwa miała się odbyć pod Bździochami, ale dzięki przytomności Jagiełły świętujemy rocznicę bitwy pod Grunwaldem. No bo jak słabo by brzmiało "bitwa pod Bździochami".

--

trium___
trium___ - Superbojownik · 2 miesiące temu
Jedzie ktoś jutro na Grunwald?

lujeran
lujeran - exSuperbojownik · 2 miesiące temu
Bitwa jest uaktualniana


--
Podpisz=pomóż! https://ratujmyhematologie.pl/

Forum > Hyde Park V > 612 rocznica
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj