Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Forum > Hyde Park V > Antyczne graffiti
bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 2 miesiące temu
Vindolanda to rzymski fort zbudowany w I w. tuż przy północnej granicy Imperium, wyznaczonej przez Mur Hadriana. Brytyjscy archeolodzy prowadzą tam badania od lat i znajdują mnóstwo zabytków. Wśród tych najbardziej wzruszających – i wiele mówiących o ciężkim życiu na dalekiej północy – są listy pisane na drewnianych deseczkach do rodzin w słonecznej Italii, m.in. z prośbami o przesłanie ciepłych skarpetek. Teraz udało się znaleźć dowód na to, że stosunki między żołnierzami nie zawsze układały się dobrze.

19 maja pomagający archeologom w badaniach wolontariusz znalazł w centrum fortu kamień o szerokości 40 cm i wysokości 15 cm. Umieszczone jest na nim graffiti przedstawiające potężnego penisa oraz inskrypcja „SECUNDINUS CACOR”, co stanowi skrót od „cacator” – obesraniec. Głębokość wyrytych linii sugeruje, że osoba, która wykonała napis i rysunek musiała się napracować – najwyraźniej niejaki Secundinus musiał jej poważnie nadepnąć na odcisk, skoro postanowiła go publicznie trwale upokorzyć. Znajdujący się obok napisu penis tylko wzmacnia negatywne przesłanie, ponieważ całość można czytać jak szaradę „Kutas Secundinus jest obesrańcem”.

Rzymianie lubili wulgaryzmy – od podobnych graffiti aż roi się w Pompejach. Ale przedstawienia penisów, których w antyku jest całe mnóstwo (w samej Vindolandzie znaleziono ich już 13), miały różne znaczenie. Z jednej strony wzwiedzione członki mieli bogowie płodności i obfitości jak Priap czy satyry. Umieszczano je na framugach domów (np. w Pompejach) czy hermach granicznych, by przynosiły szczęcie i dobrobyt. Kształt fallusów nadawano lampkom, by rozświetlały mrok, w którym czai się zło. A małe peniski noszono jako amulety apotropaiczne.

Z drugiej strony wielki fallus – inaczej niż dziś – nie był w antyku mile widziany, bo uważano go za brzydki i nieelegancki. Greckie rzeźby przedstawiające bogów i atletów mają wręcz nieproporcjonalnie małe penisy, bo duże i obwisłe były atrybutem prostaków i barbarzyńców. Stąd odgrywający ich w teatrze aktorzy komediowi paradowali z wielkimi doczepianymi fallusami. (...)

Dokończenie:
https://www.projektpulsar.pl/czlowiek/2168171,1,jak-obesrancem-zostac-na-wieki-sztuka-rzymskiego-graffiti.read

pies_kaflowy


Jak mawiał kapitan Bomba, jak się kochają to chuj z nimi.

--

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
pietrzj - Superbojownik · 2 miesiące temu
@bulcyk22 Mam tę książkę:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4958816/rzymskie-graffiti-seksualne-erotyczne-i-milosne-z-pompejow-i-herkulanum
Rzymianie nie różnili się zbytnio od dzisiejszych graficiarzy...

tomasz35
fajne, dzięki

--
Brązowe noski są na świecie :)

somsiad
somsiad - Superbojownik Klasyczny · 2 miesiące temu
Kutas Wielgus approves

--
Tango Alpha Xray Alpha Tango India Oscar November India Sierra Tango Hotel Echo Foxtrot Tango

Szeldon_Kuper
@somsiad Romani ite domum (copyright Monty Python)

--
Suma inteligencji na planecie jest stała, liczba ludności rośnie

bulcyk22
bulcyk22 - Wiekowy Bojownik · 2 miesiące temu
Z ostatniej chwili!

Znalezisko z Vindolandy okazało się mistyfikacją!

Kamień znaleziony przez "wolontariusza" był "listem" wyrytym przez pewnego obywatela kraju środkowo-wschodniej Europy do zasłużonego poddanego JKM sir V.
Prokurator Generalny RP wraz z MI6 już są na tropie zuchwalców.
Z dobrze poinformowanych źródeł dowiadujemy się, że może chodzić o dwóch osobników okupujących pewną stronę internetową z wiele mówiącym tytułem forum: Hyde Park.

Jak udało im się oszukać grono znakomitych uczonych wykaże energiczne śledztwo.
Forum > Hyde Park V > Antyczne graffiti
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj