Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Forum > Hyde Park V > ruskie działo laserowe
masakitt
masakitt - Superbojowniczka · rok temu
w skrócie :
zasięg 5km - czyli trzeba mieć szczęście, że coś nad nami przeleci.
w chmurach nie działa
na cel trzeba świecić przez chwilę, a cele nie stoją przeważnie w miejscu
ruskie działo jest tak dobre, że nie ma zdjęć i filmów z akcji (stealth)

tu cały artykuł w języku naszych wrogów, co naszymi przyjaciółmi są:
https://www.spiegel.de/wissenschaft/technik/russlands-angebliche-wunderwaffe-was-hinter-der-ankuendigung-von-laserwaffen-steckt-a-7f34f536-0d13-48db-840c-b036f2c18c4b

Maciej1988
Maciej1988 - Superbojownik · rok temu
Trzeba przyczepić lustro do drona

--
Bób
Koper
Włoszczyzna

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
mayac - Superbojownik · rok temu
@masakitt ale czy oni mają tyle przedłużaczy, żeby zasilanie do tego działa podciągnąć?

--
Duduś będziesz dyndał!

gen_Italia
gen_Italia - Amator trójkątów · rok temu
@masakitt właściwie to każde działo laserowe musiałoby działać mniej-więcej w ten sposób i podlegać podobnym ograniczeniom i dlatego - chociaż technicznie są jak najbardziej wykonalne już od dawna - to raczej się ich nie spotyka. To nie działa jak w Gwiezdnych Wojnach.
W próżni miałaby taka broń trochę więcej sensu, ale też wcale nie byłaby specjalnie efektywna. przynajmniej na większe odległości.

--

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
corwin - Superbojownik · rok temu
@gen_Italia Założę się o kratę piwa, że w kosmosie, to instalacje laserowe już są obecne. Brak atmosfery jest kluczowy i w zasadzie zasięg jest ograniczony do horyzontu Ziemi. I jestem sobie wyobrazić skupienie wiązki na dziesiątkach tysięcy km na konkretnym satelicie, aby go wyeliminować.
Są już od jakiegoś czasu doniesienia o atakach ruskich na instalacje satelitarne stanów z ziemi - jak na razie oślepianie.
Jakieś kilkanaście lat temu wydarzyła się cicha rewolucja w przemyśle laserów wysokiej mocy - do tej pory były stosowane w przemyśle lasery na co2 z długością fali w dość dalekiej podczerwieni 10,6 mikrometra. W tym czasie testowano bojowe lasery chemiczne, które miały same wady oprócz jednego pozytywu, czyli wysokiej mocy.
Ale nadszedł czas laserów światłowodowych, najczęściej z ośrodkiem czynnym w postaci domieszkowania neodymem. I praktycznie od razu zostały wyeliminowane z przemysłu lasery co2. I, co oczywiste, armia się tym wynalazkiem zainteresowała. I są już implementacje testowe oraz zdaje się w stanach są instalowane na okrętach. Zastosowanie? Niszczenie dronów i pocisków, w tym hipersonicznych - bo co zaskoczenie, światło jest szybsze od takich pocisków
A co do ruskich wynalazków... buuuaaahhhaaa!
Są 50 lat za nami z wojskiem (a my 50 lat za murzynami, tradycyjnie), kasa na takie wynalazki była systemowo przepierdalana, w ramach pokazów dla kremla pokazywano "robota" z człowiekiem w środku, inny "robot" to była makieta, a wisienką na torcie był ten film z pokazów "ruskiego terminatora" jadącego quadem jakieś 5 km/h. Mina putlera była memiczna.

--
Niektórzy miłośnicy najlepszego narodu na świecie zupełnie przypadkiem są pzprowskimi synalkami, którzy się na Polsce w latach 90 uwłaszczyli - co sami przyznali.

gen_Italia
gen_Italia - Amator trójkątów · rok temu
@corwin problemem w przypadku kosmicznej broni laserowej jest ogniskowanie wiązki. Im dalej chcesz ją zogniskować, i na im mniejszej powierzchni, tym większa musi być soczewka (i samo źródło światła). Przy odległościach rzędu kilku kilometrów to nie jest jakiś wielki problem, ale też mamy tańsze i prostsze sposoby zniszczenia czegoś na taką odległość.
Gdybyś np. chciał zogniskować idealny laser z soczewką o średnicy pół metra, w odległości 1000km (a w kosmosie 1000km to blisko, szczególnie, że prędkości orbitalne są rzędu kilku kilometrów na sekundę) to nawet zakładając że jest to laser ultrafioletowy (355nm - im mniejsza długość fali, tym dokładniej można zogniskować wiązkę), to w takiej odległości światło byłoby skupione na obszarze o średnicy prawie 1m. Laser musiałby mieć ogromną moc, żeby był w stanie coś zrobić z celem przy takim skupieniu. Refrakcja to dziwka
Lasery przemysłowe są w stanie ciąć metale przede wszystkim dlatego, że są skupione na bardzo małej powierzchni.

A co do zastosowań naziemnych - jakoś nie słyszałem o laserowych systemach przeciwrakietowych czy do zwalczania dronów. Utrzymanie mocno skupionej wiązki lasera na celu poruszającym się z prędkością kilometra na sekundę, w odległości kilkunastu kilometrów wcale nie jest takie proste. Obecne systemy radzą sobie całkiem dobrze; największym problemem jest przede wszystkim wykrycie nadlatującej rakiety i odpowiednio szybka identyfikacja, namierzenie i wycelowanie - jak to jest ogarnięte, to jej zniszczenie nie jest już specjalnie trudne - i tutaj broń laserowa w niczym nie pomoże. W zasadzie przy takich prędkościach, z jakimi poruszają się pociski rakietowe, to żeby się ich pozbyć, wystarczy w odpowiednim momencie wyrzucić w powietrze wiadro gwoździ
Drona by było łatwiej zniszczyć laserem, bo porusza się dużo wolniej, ale jeszcze łatwiej np. za pomocą mikrofal.

Zresztą - w przypadku laserów dużej mocy w atmosferze problemem jest też thermal blooming - niewielka część energii lasera jest pochłaniana przez powietrze, co lokalnie zmienia jego (powietrza) współczynnik załamania, a przy odpowiednio dużej mocy powietrze po prostu się jonizuje i zmienia w plazmę.
Generalnie z bronią laserową byłoby dużo problemów, a ewentualne korzyści w stosunku do istniejącej i przyszłej broni kinetycznej są raczej wątpliwe.
Ostatnio edytowany: 2022-05-22 02:10:01

--

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
corwin - Superbojownik · rok temu
@gen_Italia W wysokoenergetycznych laserach stosuje się zwierciadła, a nie soczewki - bo zawsze jakaś część energii w soczewkach jest pochłaniana i zamieniana w ciepło - a to jest bardzo fatalne w kosmosie, gdzie pozbyć się ciepła odpadowego można tylko w postaci promieniowania, a samo pompowanie już dostarcza bardzo dużo takiego ciepła.
Po drugie, lasery mają to do siebie, że oczywiście jest pewne ograniczenie fizyczne co do rozbieżności wiązki i jest to kąt między długością i grubością ośrodka. A jak wygląda światłowód? Długi na wiele metrów (a czasami km) i grubości ułamka mm - ergo rozbieżność jest niewielka.
Do tego oczywiście sam laser nie składa się z pojedynczego włókna, tylko całej matrycy.
Zazwyczaj stosuje się neodym, erb, czy iterb - i generują światło w bliskiej podczerwieni.

https://defence24.pl/us-navy-dzialko-laserowe-zwalcza-rakiety-manewrujace
https://www.youtube.com/results?search_query=laser+test+us+navy

"Utrzymanie mocno skupionej wiązki lasera na celu poruszającym się z prędkością kilometra na sekundę, w odległości kilkunastu kilometrów wcale nie jest takie proste."
Kiedy radary były z epoki kręcących się, to oczywiście był to poważny problem. Ale teraz, kiedy są radary płaskie typu AEGIS, to wyznaczenie dokładnej pozycji jest dużo prostsze.

"Obecne systemy radzą sobie całkiem dobrze; największym problemem jest przede wszystkim wykrycie nadlatującej rakiety i odpowiednio szybka identyfikacja, namierzenie i wycelowanie - jak to jest ogarnięte, to jej zniszczenie nie jest już specjalnie trudne"

Zapewne dlatego są odpalane dwa pociski na jeden nadlatujący - ta niezawodność to jest rewelacyjna, jak dochodzi do 70%. A jak nadlatujący pocisk jest manewrujacy, to wcale nie pomaga w pewności zestrzelenia.
"Drona by było łatwiej zniszczyć laserem, bo porusza się dużo wolniej, ale jeszcze łatwiej np. za pomocą mikrofal."
Broń mikrofalowa ma bardzo krótki zasięg, w porównaniu do laserów.

"Zresztą - w przypadku laserów dużej mocy w atmosferze problemem jest też thermal blooming - niewielka część energii lasera jest pochłaniana przez powietrze, co lokalnie zmienia jego (powietrza) współczynnik załamania, a przy odpowiednio dużej mocy powietrze po prostu się jonizuje i zmienia w plazmę."
A plazma jest nieprzeźroczysta dla wiązki. To się zgadza, ale jest na to prosty sposób - niedopuszczenie do takiej koncentracji energii na objętość powietrza, a przynajmniej oddalenie jej jak najbardziej od stacjonarnego emitera - bo jak się plazma wytworzy blisko poruszającego się celu, to i tak w ułamku sekundy wiązka sie przemieści i znowu cel będzie podgrzewany. Tutaj masz to ładnie rozrysowane:
https://www.rumblerum.com/us-navy-test-fired-new-30-kilowatt-laser-weapon-system/amp/

"Generalnie z bronią laserową byłoby dużo problemów, a ewentualne korzyści w stosunku do istniejącej i przyszłej broni kinetycznej są raczej wątpliwe." - Są dwie niebagatelne korzyści - taniość i szybkość reakcji. Jeden "strzał" to kilka, może 10$, a jedna rakieta to kilkaset dolarów, do tego zawsze są odpalane dwie. Rakiet jest ograniczona ilość, a strzałów laserowych - nie. A szybkość, to oczywiście dostarczenie energii z szybkością światła. Żaden pocisk nie zbliży się do ułamka procenta tej prędkości. Przy okazji, to są testowe i już wprowadzone lasery klasy 30kw, a już są opracowywane docelowe o mocy 300kW. Jak dotychczas są montowane na okrętach, widziałem prototyp na pojeździe kołowym (wraz z przyczepką z generatorem), a obiło mi się także o oko z rok temu o opracowywaniu zasobnika zewnętrznego do samolotów.
A z ciekawostek, to stany zrezygnowały z opracowywanego działka Gaussa - i projekt został zamrożony. A tego pocisku nie dałoby się zestrzelić laserem, zestrzelenie rakietą też ocierałoby się o fantastykę.
Ostatnio edytowany: 2022-05-22 09:21:12

--
Niektórzy miłośnicy najlepszego narodu na świecie zupełnie przypadkiem są pzprowskimi synalkami, którzy się na Polsce w latach 90 uwłaszczyli - co sami przyznali.

Maciej1988
Maciej1988 - Superbojownik · rok temu
:corwin
"a jedna rakieta to kilkaset dolarów"
kilkaset to nie kosztuje chyba nawet głupkowaty wkład do grada, a rakiety przeciwlotnicze to kilkadziesiąt-kilkaset tysięcy dolarów.

:gen_italia
W starwarsach były blastery, nie lasery

--
Bób
Koper
Włoszczyzna

Hej, a może by tak wstawić swoje zdjęcie? To łatwe proste i szybkie. Poczujesz się bardziej jak u siebie.
corwin - Superbojownik · rok temu
@Maciej1988 Kilkaset tysięcy $, oczywiście

--
Niektórzy miłośnicy najlepszego narodu na świecie zupełnie przypadkiem są pzprowskimi synalkami, którzy się na Polsce w latach 90 uwłaszczyli - co sami przyznali.
Forum > Hyde Park V > ruskie działo laserowe
Aby pisać na forum zaloguj się lub zarejestruj