Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze – Śmierć w parku rozrywki

36 259  
394   42  
W dzisiejszych „Zatrzymanych w kadrze” znalazło się, między innymi, ostatnie zdjęcie z Tajlandii, chłopak, który ukrywał gołębie oraz auto pewnego mordercy. Zapraszamy!

#1. Albert Einstein i J. Robert Oppenheimer na Uniwersytecie Princeton, 1947 r.



#2. Członkowie Hitlerjugend na igrzyskach olimpijskich. Niemcy, 1936 r.



#3. Charles Bronson w 2001 r. Mężczyzna został uznany za najbardziej brutalnego więźnia w Wielkiej Brytanii.


Charles Bronson urodził się w Luton w Bedfordshire w grudniu 1952 roku jako Michael Peterson. W 1974 r. został skazany za napad z bronią w ręku i zyskał reputację brutalnego i niebezpiecznego więźnia, przez co większość życia spędził za kratkami. Były bokser walczący na gołe pięści zmienił nazwisko na powszechniej znane, Charles Bronson, podczas krótkiego okresu wolności w latach 80., ale obecnie używa pseudonimu Charles Salvador. Nazwisko wybrał nie ze względu na zamiłowanie do sztuki i surrealisty Salvadora Dali, ale dlatego, że po hiszpańsku oznacza ono „człowiek pokoju” – choć bardziej powszechne tłumaczenie to „zbawiciel”.
Bronson został po raz pierwszy skazany w wieku 22 lat w 1974 r. za napad z bronią w ręku i zranienie.

Od tego czasu przebywał na zewnątrz jedynie przez krótkie okresy i obecnie przebywa w specjalistycznym ośrodku ścisłego nadzoru w więzieniu Woodhill w Milton Keynes.
Z biegiem lat stał się znany z ataków na personel więzienny i innych więźniów.
W 1975 r. zaatakował współwięźnia szklanym dzbanem, a w 1985 r. przeprowadził trzydniowy protest na dachu.
W 1994 roku Bronson przetrzymywał bibliotekarza więziennego jako zakładnika i jako okup zażądał nadmuchiwanej lalki, helikoptera i filiżanki herbaty.
Cztery lata później wziął trzech więźniów jako zakładników w więzieniu Belmarsh w Londynie.
Następnie, 12 miesięcy później, wziął jako zakładnika pracownika oświaty więziennej na 44 godziny w HMP Hull.


#4. W latach pięćdziesiątych w kulturze USA pojawiło się nowe określenie – sock hop. Taką nazwę nadano dyskotekom i potańcówkom odbywającym się w amerykańskich uczelniach. Z reguły odbywały się one na siłowniach, dlatego na dyskotekach obowiązywała zasada: aby chronić lakier podłóg, należało tańczyć bez butów, w skarpetkach. Stąd nazwa – „sock hop” (ang sock – „skarpeta” i hop – „skok”).



#5. 26 grudnia 2004 r. tsunami nawiedziło Azję Południową, zabijając ponad 230 000 ludzi. To ostatnie zdjęcie Deborah Garlick, zrobione przed śmiercią.


Przebywająca w Tajlandii Deborah Garlick pozowała do zdjęcia tuż przed własną śmiercią. Kiedy opalała się na plaży, pod dnem oceanu doszło do trzęsienia ziemi, które wywołało potężne tsunami. 31-latka była jedną z wielu ofiar tamtej tragedii. Po jej śmierci rodzice dostali rolkę z aparatu, na której znaleźli powyższą fotografię.

#6. Pierwsze zdjęcie poległych amerykańskich żołnierzy na polu bitwy podczas II wojny światowej, 1943 r. Amerykańscy żołnierze zginęli w walce z Japończykami na plaży w Nowej Gwinei.



#7. Witia Czerewiczkin zastrzelony przez Niemców, 1941 r.


W 1941 r. Witia Czerewiczkin został zastrzelony przez Niemców, którzy dowiedzieli się, że w swojej stodole ukrywa gołębie. Dowództwo hitlerowskie nakazało zniszczenie wszystkich gołębi, gdyż uważano, że ptaki te mogą służyć do przekazywania wiadomości.
Witia ukrywał ptaki przez tydzień, ale został zauważony, gdy wypuścił kilka gołębi. Został schwytany, przesłuchiwany i oskarżony o współpracę z Armią Czerwoną. Tego samego dnia Niemcy zostali wyparci z miasta w wyniku udanej kontrofensywy oddziałów Frontu Południowo-Zachodniego.

Zdjęcie zamordowanego Witii Czerewiczkina z gołębiem w dłoni, wykonane przez radzieckiego fotoreportera Jewgienija Chałdieja, pojawiło się podczas procesów norymberskich wśród dokumentów fotograficznych demaskujących nazistowskie zbrodnie przeciw ludzkości.

#8. Atak na premiera Indii Rajiva Gandhiego. 30 lipca 1987 r. podczas oficjalnej wizyty Gandhiego na Sri Lance jeden z członków gwardii honorowej uderzył go kolbą karabinu. Fot. Sena Vidanagama


30 lipca 1987 r. Premier Indii Rajiv Gandhi uczestniczył w zgromadzeniu kadetów marynarki wojennej w Domu Prezydenta w Colombo, kiedy został zaatakowany tylną częścią karabinu przez żołnierza marynarki wojennej Sri Lanki.

Atakujący, Wijemuni Vijitha Rohana de Silva, był żeglarzem ze Sri Lanki. Rohana był wściekły z powodu udzielonego poparcia Indii dla Tamilskich Tygrysów (LTTE). Ta organizacja tamilska żądała utworzenia w północnej części Sri Lanki niepodległego państwa tamilskiego Ilamu.
Mężczyzna zaatakował premiera Indii swoim ceremonialnym karabinem, jednak premier pochylił się, próbując uniknąć ciosu.

Rohana został osądzony i skazany na sześć lat więzienia. Został zwolniony po dwóch i pół roku, po otrzymaniu prezydenckiego ułaskawienia. Później w wywiadzie dla Daily Mirror Wijemuuni wyjaśnił, dlaczego zaatakował Rajiva Gandhiego.

(...) byłem niespokojny i zły na to, co Indie i premier Gandhi zrobiły naszemu krajowi. Ale było już za późno, ponieważ porozumienie zostało już podpisane. To sprawiło, że byłem mocno zdenerwowany i pomyślałem, że muszę zrobić coś, aby zemścić się za katastrofę ściąganą na nasz kraj. Myślałem o tym, jak Indie pomagały LTTE w szkoleniach wojskowych i zaopatrzeniu w broń. Pomysł ataku karabinem wpadł mi do głowy, gdy Rajiv Gandhi znajdował się około dwóch lub trzech stóp od mnie.

#9. Skutki pożaru w wyniku zwarcia w nocnym klubie Coconut Grove. Zginęły 492 osoby. Boston, USA, 1942 r.



#10. Mirin Dajo to holenderski projektant i artysta, który zasłynął z przekłuwania swojego ciała i narządów wewnętrznych wszelkimi możliwymi rodzajami broni białej bez obrażeń i konsekwencji zdrowotnych. Jego popularność w Europie w latach 40. XX wieku była niezwykle duża.



#11. M65 Atomic Annie wystrzeliwuje atomowy pocisk artyleryjski, USA, 1953 r.


W 1949 roku Picatinny Arsenal otrzymał zlecenie stworzenia działa artyleryjskiego zdolnego wystrzelić pocisk nuklearny. Robert Schwartz, inżynier, który stworzył wstępne projekty, wymyślił projekt, który w dużej mierze zapożyczył z niemieckich 11-calowych dział kolejowych K5 firmy Krupp.

Eksplozja nastąpiła 19 sekund po strzale. Pocisk eksplodował w odległości ponad 10 km od działa, z którego padł wystrzał. Moc wybuchu oszacowano na 15 kiloton.

#12. Mężczyzna na chwilę przed upadkiem i śmiercią w parku rozrywki Lagoon Amusement Park w stanie Utah, 14 sierpnia 2021 r. Fot. Victoria Taylor


Policja ustaliła, że ofiarą jest 32-letni mężczyzna. Rodzina mężczyzny prosiła, aby nie ujawniać jego tożsamości publicznie.
W momencie upadku jechał samotnie Sky Ride i spadł z wyciągu krzesełkowego z wysokości około 50 stóp (ok. 15 m).

#13. Zdjęcie wykonano latem 1974 roku, a w kadrze przypadkowo uchwycono samochód Teda Bundy'ego (beżowy garbus), gdy morderca szukał swojej kolejnej ofiary.



#14. Salvador Dali pracuje nad swoim obrazem „Oblicze wojny”. Kalifornia, USA, 1940 r.



#15. Uczestnicy wyprawy na Kilimandżaro: Bogusław Wawrzyniak, przewodnik Baba, Aleksander Doba i szef miejscowej wyprawy Geoffrey na wysokości 5685 m. Jest to prawdopodobnie ostatnie zdjęcie żywego Aleksandra Doby. Luty 2021 r. Fot. Bogusław Wawrzyniak


Aleksander Ludwik Doba był polskim inżynierem, podróżnikiem i kajakarzem. W plebiscycie „National Geographic” zdobył tytuł „Podróżnika Roku 2015”. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent, wyłącznie dzięki sile mięśni.

Doba trzykrotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki (5400 km), ostatni raz w 2017 roku w wieku 70 lat. Zmarł 22 lutego 2021 podczas wspinaczki na najwyższy szczyt Afryki, Kilimandżaro (5895 m n.p.m.).

„Dach Afryki” zdobył 22 lutego po godzinie 11, jako ostatni z 35-osobowej polskiej wyprawy. Przed planowanym pamiątkowym zdjęciem na szczycie podziękował dwóm przewodnikom za pomoc w dotarciu do celu i poprosił o chwilę odpoczynku. Z kamienia, na którym usiadł pod tabliczką „Congratulations. You are now at Uhuru Peak 5895 m” już się nie podniósł. Uśmiechnął się, zasłabł, a potem zmarł.

W poprzednim odcinku

3

Oglądany: 36259x | Komentarzy: 42 | Okejek: 394 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.04

18.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało