Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Rzeczy, których nie wiesz o zwierzakach, a warto byłoby je poznać

28 286  
236   20  
Garść ciekawostek o zwierzętach, które publikuje na Twitterze profil Instytut Stworków, Potworków i Przytulasków, do odwiedzin którego gorąco zachęcamy.

#1. Kundelki

Badania przeprowadzone na tysiącach psów z całego świata udowodniły, że geny kundelków są lepsze!
W odróżnieniu od psów wyhodowanych przez człowieka, kundelki mają geny sprzyjające lepszemu rozwojowi węchu oraz lepszemu działaniu układów rozrodczego i odpornościowego.

#2. Leniwce i leniuchowce

Leniwce i leniuchowce są przykładem ewolucyjnej konwergencji, ich podobieństwo nie wynika z bliskiego pokrewieństwa. Najłatwiej rozróżnić je licząc pazury, leniuchowce mają po dwa pazury w przednich kończynach i po trzy w tylnych, leniwce mają po trzy we wszystkich.

#3. Jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby... A może to był aligator?

Krokodyle mają wąski pysk w kształcie litery V, kiedy jest zamknięty zęby żuchwy są widoczne, szczególnie „czwórki”. Natomiast u aligatorów jest krótszy oraz okrągły, w kształcie litery U, z uwagi na budowę dolne uzębienie się chowa.

#4. Odstraszająco przypomina człowieka

Pluskwiak Catacanthus incarnatus występuje w Azji południowo-wschodniej oraz Indiach. Licznie spotykany na drzewach owocowych i krzewach. Charakterystyczny wzór na pancerzu przypominający ludzką twarz lub maskę ma za zadanie odstraszać drapieżniki.

#5. Rybonietoperz z płetwonogami

Rybonietoperz z Galapagos żyje na głębokości do 75 metrów. Jest słabym pływakiem, ale zmodyfikowane płetwy piersiowe działają jak prowizoryczne nogi, pomagając mu „chodzić” po piasku. Cechą charakterystyczną są czerwone usta oraz specjalny wabik znajdujący się nad oczami.

#6. Na szopi-pi-pi-pi-pi-pi-pi

Szopy są bardzo inteligentne. Według naukowców są w stanie rozwiązywać proste zadania i radzić sobie na bieżąco z wszelkimi przeciwnościami. Nazwa szopa pracza nawiązuje do typowego dla tego gatunku płukania pokarmu, aby oczyścić go z zanieczyszczeń przed zjedzeniem.

#7. Niczym Obcy

Głowa mureny jest zbyt wąska, aby stworzyć odpowiednie warunki do samodzielnego połknięcia zdobyczy. Dlatego posiada szczęki gardłowe.
Podczas jedzenia murena wysuwa drugie szczęki, które mocno chwytają pokarm. Następnie szczęki gardłowe mureny cofają się, wciągając zdobycz do przełyku.

#8. Zagadka rozwiązana

Kwadratowy kształt kup wombata wynika z budowy jelit ssaków oraz zależy od ilości wody w pożywieniu, który przyjmują. Pokarm najpierw jest rozpuszczany, a później, w ostatnim odcinku układu pokarmowego, maksymalnie wysuszany i – ze względu na pracę jelit – formowany w kosteczki.

#9. Truskawkowa mutacja

Tygrys truskawkowy to jedno z najrzadszych zwierząt na świecie. Oszałamiająca sierść tych tygrysów nie czyni ich jednak odrębnym gatunkiem. To rasa tygrysów bengalskich. Ich wyjątkowe zabarwienie jest w rzeczywistości mutacją genetyczną genów recesywnych.

#10. Strach się bać, jak stworzą swoją sztuczną inteligencję

Wrony są świadome swojej wiedzy, mogą do niej wracać, co jest przejawem wyższej inteligencji i formy świadomości, przypisywanej dotychczas ludziom i niewielu ssakom. Okazuje się, że inteligencja i świadomość znajdują się w pallium, czyli najgęstszej neuronowej części mózgu ptaka.

#11. Antyalbinos

Ten piękny i ekstremalnie rzadko ubarwiony zwierzak to lis, jego ubarwienie to sprawa melanizmu, czyli przeciwieństwa albinizmu. Zdjęcie zrobione w Kanadzie.

#12. A więc goryle!

Naukowcy ustalili, że 15% ludzkiego kodu genetycznego jest bliższe temu u goryli niż u szympansów. Okazuje się, że budowa ucha jest cechą, pod względem której jest nam bliżej do goryla! Geny odpowiedzialne za słuch ewoluowały w goryli w podobnym tempie jak u ludzi.

#13. Teraz, gdy noc, sowa ze snu budzi się...

69% gatunków sów prowadzi wyłącznie nocny tryb życia. Umożliwia im to budowa oczu, które złożone są w większości z światłoczułych pręcików. Za siatkówką sowiego oka umieszczona jest warstwa odblaskowa zwiększająca jasność widzenia. Sowy posiadają zdolność widzenia stereoskopowego.

#14. Wyłupiastooki

Wyrak filipiński jest endemicznym gatunkiem Archipelagu Filipińskiego. Jego cechą charakterystyczną są wielkie, wyłupiaste oczy. Co ciekawe, gałki oczne wyraka są nieruchome. Rekompensuje mu to zwrotna szyja, dzięki której potrafi odwrócić głowę o 180 stopni bez poruszania ciałem.

#15. Baba świrująca chłopa

Fossa jest endemicznym ssakiem Madagaskaru. Drapieżnikiem wyspecjalizowanym w polowaniu na naczelne. U samic fossy budowa zewnętrzna narządów rozrodczych naśladuje anatomię samców. Wydłużona łechtaczka przypomina penis, występują również parzyste gruczoły przypominające jądra.
2

Oglądany: 28286x | Komentarzy: 20 | Okejek: 236 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało