Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Od patefonu do nowoczesnych mikrofonów. Jaki musi być mikrofon do streamingu? Najważniejsze opcje dla gamerów

Jeszcze w XVII wieku słowo „mikrofon” używane było do opisywania charakterystycznej trąbki, którą przystawiało się do ucha. Jej zadaniem było zwiększanie głośności dźwięków, co – ogólnie rzecz ujmując – jest też głównym zadaniem dzisiejszych mikrofonów. Za ojców mikrofonu uważani są natomiast Gray i Bell. Ich urządzenia kwasowe wykorzystywano w latach 70. XIX wieku w początkach telefonii.
Z czasem zamienione zostały na mikrofony węglowe (tzw. stykowe), które cieszyły się popularnością ze względu na niską cenę oraz trwałość. Od tego czasu minęło wiele lat, a w dziedzinie technologii poczyniono gigantyczne postępy.
Obecnie jednym z najprężniej rozwijających się sektorów jest gaming, w którym jednak mikrofony nadal odgrywają bardzo istotną rolę. Powstają nowe platformy łączące graczy i streamerów, a sam streaming może przynieść szczęściarzom fortunę. Aby jednak zarobić pieniądze, trzeba najpierw wydać pieniądze – m.in. na dobry mikrofon gamingowy. Pytanie tylko, na jakie opcje zwrócić uwagę, żeby nie przepłacić, nie zniechęcić widzów już w pierwszym odcinku, a jednocześnie zyskać dobry sprzęt?
Wybór mikrofonu gamingowego albo idealnego do streamingu jest trudną sprawą. Niewiele osób gra w studiu nagraniowym z idealnym wyciszeniem, martwiąc się nienaganną dykcją. Gracz musi być słyszalny nawet wtedy, gdy bombelki krzyczą za oknem, z kuchni słychać piszczący czajnik, a w tle gra telewizor. To ogromne wyzwanie dla mikrofonu, co nie znaczy, że nie ma sprzętu, który sobie z tym poradzi. Najlepsze jest to, że nie musi nawet być koszmarnie drogi – trzeba tylko wiedzieć, czego szukać.

photo-1598550480917-1c485268676e?ixlib=rb-1.2.1&ixid=MnwxMjA3fDB8MHxwaG90by1wYWdlfHx8fGVufDB8fHx8&auto=format&fit=crop&w=1170&q=80


Gaming dynamicznie się rozwija, powstają nowe platformy łączące streamerów, a sam streaming może przynieść szczęściarzom fortunę. Aby jednak zarobić pieniądze, trzeba najpierw wydać pieniądze – m.in. na dobry mikrofon gamingowy. Pytanie tylko, na jakie opcje zwrócić uwagę, żeby nie przepłacić, nie zniechęcić widzów już w pierwszym odcinku, a jednocześnie zyskać dobry sprzęt?

Mikrofony pojemnościowe dobre dla gamera

Kupując mikrofon gamingowy, warto skupić się na modelach pojemnościowych. Są stabilne, dobrze się prezentują i nawet tańsze modele oferują jakość, która usatysfakcjonuje początkującego streamera. Dobry sprzęt, taki jak np. mikrofon pojemnościowy Razer, umieszczony jest na funkcjonalnej podstawce. To bardzo istotna kwestia w przypadku mikrofonów gamerskich. Wielu graczy ma tendencję do ciągłego poruszania się na krześle oraz gestykulowania. Mikrofony o słabej konstrukcji i wątpliwej jakości szybko mogłyby ulec uszkodzeniu, a ich naprawa w większości przypadków nawet nie byłaby opłacalna.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na budowę, wygląd i cenę, ale też specyfikację. Sprzęty takie jak profesjonalny mikrofon gamingowy Razer mają szerokie pasmo przenoszenia, często od 20 Hz do 20 kHz, czyli w całym średnim zakresie słyszalnym dla ludzkiego ucha. Oznacza to w praktyce, że takie urządzenie jest w stanie „usłyszeć” i skutecznie wychwycić wszystkie dźwięki, które docierają też do człowieka.

Wybierając mikrofon, warto zwrócić uwagę na jego czułość. Czasami początkującym streamerom wydaje się, że im czulszy sprzęt, tym lepsza jakość i większe zadowolenie widzów. W praktyce jednak najbardziej czułe mikrofony zbierają wszystkie dźwięki z otoczenia, których podczas amatorskiego nagrywania w domu jest bardzo dużo. Efektem jest nieziemsko irytujący dźwięk pełen wyraźnie słyszalnych „przeszkadzajek”.

Lepszy mikrofon na USB czy Jack?

Kolejna kwestia, nad którą warto się pochylić, jest złącze. Lepszy jest mikrofon USB do komputera, czy sprzęt zakończony tradycyjnym Jackiem 3,5 mm? Pierwsza opcja to łagodniejszy dźwięk, bo USB nie powoduje dodatkowych szumów, których na amatorskich nagraniach i tak jest wystarczająco dużo. Łatwo też wyobrazić sobie sytuację, w której gracz ma problem – do Jacka w komputerze potrzebuje podpiąć jednocześnie słuchawki i mikrofon, a wejście jest jedno. Z mikrofonem z USB nie trzeba dokupować rozdzielników czy przejściówek, które też często negatywnie oddziałują na dźwięk.

Na koniec warto poznać dodatkowe funkcje mikrofonów. Nie brak np. urządzeń z potencjometrami, dzięki którym można łatwo i szybko regulować głośność podczas rozgrywki czy transmisji live. Wygodną opcją są też dodatkowe złącza w korpusie, pod które wygodnie podpiąć można np. słuchawki, rozwiązując problem zajętego wejścia Jack. Ponadto niektóre mikrofony mogą być montowane na długim ramieniu, co jest dobrą opcją dla osób cierpiących na chroniczny brak miejsca na biurku.

Podsumowując, mikrofon gamingowy powinien być pojemnościowy i nie warto stawiać na najtańsze rozwiązania, bo można tym wkurzyć i zrazić do siebie widzów. Lepiej znaleźć sprzęt o cenie adekwatnej do jakości, który będzie wygodny zarówno przy streamingu, jak i podczas komunikacji w zwykłych rozgrywkach. Nie warto też przesadzać z jego wrażliwością, a jednocześnie zapominać o własnej wygodzie – sprzęt ma pomagać w realizacji pasji, a nie irytować i przeszkadzać w jej pielęgnowaniu.

Oglądany: 195x | Okejek: 0 osób


Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.03

28.03

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało