Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Przeprowadziłem małe śledztwo, aby odkryć, czy zbiegowie jednak przeżyli ucieczkę z Alcatraz

43 380  
224   20  
W czerwcu 1962 roku trzech mężczyzn uciekło z Alcatraz. Nigdy ich nie złapano ani nie znaleziono ciał. Według oficjalnego stanowiska FBI utonęli. Niektóre odkrycia sugerują jednak coś zupełnie innego…
https://youtu.be/E5-JGs2CmZM
Historia ucieczki z Alcatraz nie skończyła się dla mnie w momencie, w którym zakończyłem film. Pierwotnie planowałem jedynie zaznaczyć w ostatniej części filmu poszlaki przemawiające na korzyść tego, że uciekinierzy mogli przeżyć. Jednak w miarę przedzierania się przez doniesienia medialne i akta FBI odkrywałem coraz bardziej interesujące informacje, dlatego postanowiłem zebrać je w tym artykule.



Znane fakty

Poniżej przedstawiam najistotniejsze z informacji, jakie były powszechnie znane, zwłaszcza w czasie bezpośrednio po ucieczce:

  • Ucieczka miała miejsce w nocy z 11 na 12 czerwca 1962 roku;
  • Prawdopodobnym celem pierwszego etapu ucieczki była Angels Island, leżąca ok. 2-3 km od wyspy Alcatraz;
  • Allen West, nieszczęsny prawie-uciekinier, poszedł na pełną współpracę z FBI, dzięki czemu nie poniósł konsekwencji w związku ze swoją rolą w przygotowaniu ucieczki. Zeznał, że plan zakładał dotarcie do wybrzeża Angels Island, a następnie dostanie się do stałego lądu (Marin County), kradzież samochodu i ubrań oraz dalszą ucieczkę;
  • 14 czerwca kuter straży przybrzeżnej wyłowił wiosło dryfujące niecałe 200 m od wybrzeża Angels Island. Tego samego dnia marynarze płynący inną łodzią znaleźli w tym miejscu plastikową obwolutę zawierającą nazwiska, adresy i zdjęcia krewnych braci Anglinów;
  • 21 czerwca na wybrzeżu w okolicy czerwonego mostu Golden Gate znaleziono strzępy materiału pochodzącego z płaszczy przeciwdeszczowych z Alcatraz;
  • Następnego dnia łódź więzienna wyłowiła kamizelkę ratunkową uciekinierów, która dryfowała ok. 50 m od wybrzeża Alcatraz.

Według oficjalnego stanowiska FBI z tamtego czasu ww. przedmioty to wszystkie fizyczne dowody związane z ucieczką, które udało się odnaleźć. Według tego stanowiska ponton uciekinierów nie został odnaleziony. Ponadto:

  • 17 lipca załoga norweskiego statku SS Norefjell dostrzegła ciało dryfujące na oceanie, ok. 15 mil morskich od mostu Golden Gate. Marynarze nie wyłowili ciała, a o jego odkryciu zameldowali dopiero w październiku. Śledczy wątpili jednak, by mógł to być któryś z uciekinierów - było mało prawdopodobne, by ciało mogło nadal unosić się na wodzie po ponad miesiącu od ucieczki. Uznali, że ciało mogło raczej należeć do samobójcy, który skoczył z mostu Golden Gate pięć dni wcześniej;
  • 8 miesięcy po ucieczce ocean wyrzucił kości ludzkie na brzeg w Point Reyes, na północ od mostu Golden Gate, w okolicy, w której Norwegowie wypatrzyli dryfujące ciało. Kości zostały wydobyte i pogrzebane, a ich badanie przez biegłego lekarza wskazywało na to, że należały do mężczyzny w wieku i o posturze Morrisa. W 2010 roku kości ekshumowano i wykonano badanie DNA, którego wynik porównano z wynikiem badania jednego z krewnych Morrisa - wyniki wykluczają, że to mógł być Morris;
  • 16 grudnia 1962 roku więzień John Paul Scott zbiegł z Alcatraz i wpław pokonał odległość około 5 km z wyspy do wybrzeża Fort Point, gdzie grupa nastolatków znalazła go w stanie ciężkiej hipotermii i skrajnego wyczerpania, a po kuracji w szpitalu został odstawiony z powrotem do Alcatraz. Jego ucieczka dokonana wpław, ze wsparciem jedynie „pływaczków” zmajstrowanych z gumowych rękawiczek, zmieniła punkt widzenia śledczych i powszechnego przekonania, że z Alcatraz nie da się uciec bez łodzi. Ocena szans Morrisa i Anglinów gwałtownie wzrosła, zwłaszcza że mieli ponton i odległość niemal o połowę krótszą do pokonania.

Informacje, których FBI nie przekazało do wiadomości publicznej

Powodem nieupublicznienia tych informacji może, lecz niekoniecznie musi być chęć ich ukrycia przez FBI. Publiczne ogłoszenie, że uciekinierzy utonęli, mogło mieć na celu np. wywarcie na nich wrażenia, że sprawa jest zamknięta i nikt nie będzie ich dalej szukał, co osłabiłoby ich czujność.

  • 12 czerwca u wybrzeży Angels Island znaleziono ponton i odchodzące od niego ślady (brak jakichkolwiek zdjęć pontonu);
  • 12 czerwca w rejonie Marin County skradziono niebieskiego Chevroleta 150 z roku 1955, nr rej. KPB-076.

Chevrolet 150 z 1955 roku.

Doniesienia o zaobserwowaniu uciekinierów:

  • 12 czerwca o godzinie 11:30 patrol policji w Stockton 80 mil na wschód od San Francisco odnotował, że trzech mężczyzn w niebieskim Chevrolecie niemal zepchnęło z drogi samochód innego kierowcy;
  • Niebieski Chevrolet i osoby odpowiadające charakterystyce poszukiwanych były potem widziane w Oklahomie, następnie 30 czerwca w Indianie widziano osoby odpowiadające charakterystyce Anglinów w (prawdopodobnie) Chryslerze DeSoto z ok. 1951-54 roku (którego można pomylić z Chevroletem 150 z roku 1955). Jednakże możliwe jest też, że bracia rzeczywiście ukradli DeSoto, natomiast Morris podróżował dalej sam - osoba o jego charakterystyce była bowiem zgodnie z innym doniesieniem widziana w Ohio:


Takich doniesień jest więcej, w tym bardzo szczegółowych, przykładowo:



W Dodge City, Kansas:

[Część tekstu zamazana przed upublicznieniem dokumentów, zapewne znajdują się w niej dane przesłuchiwanego i okoliczności zeznania]

[X] Stwierdził, że osoba, którą uważa za identyczną z Johnem Williamem Anglinem, siedziała obok niego przy barze w tawernie. Stwierdził, że osoba, którą uważa za identyczną z Frankiem Lee Morrisem, stała [obok] z białym mężczyzną [...]. Stwierdził, że rozmawiał z osobą, którą uważa za identyczną z Johnem Williamem Anglinem. Ta osoba powiedziała, że jest z Los Angeles w Kalifornii i jest malarzem pokojowym. Stwierdził, że zapytał ją co myśli o farbach z Minnesoty [znana marka], osoba odpowiedziała, że nic o nich nie wie. Zeznający uznał to za dziwne, gdyż była to bardzo znana marka. Zeznający stwierdził, że opuścił tawernę po wypiciu jednej butelki piwa [...] a następnie zobaczył osobę, którą uważa za Franka Lee Morrisa, wraz z innym mężczyzną, którego opisał jako 35-40-letniego, z ciemnymi włosami (Clarence Anglin?) przy ciemnoniebieskim lub zielonym Chevrolecie z 1950, lub 1951 roku, którzy odjechali drogą [...].

Zeznający stwierdził następnie, że pojechał tą drogą na stację benzynową i podczas tankowania dostrzegł jednego z widzianych w tawernie mężczyzn jadącego innym Chevroletem (model z 1959 roku). Następnie wrócił do tawerny, w której był wcześniej i zobaczył tam zaparkowanego tego samego Chevroleta (widzianego przed chwilą), a w środku osobę, którą uważał za Clarence’a Anglina, rozmawiającą z grupą innych mężczyzn, w tym tych, których uważał za Franka Morrisa i Johna Anglina. Uznał Franka Morrisa za lidera grupy.

Zeznający stwierdził, że wracając do Dodge City, zobaczył w magazynie „Time” zdjęcia uciekinierów z Alcatraz, których uznał za identycznych z osobami, które widział w tawernie, więc postanowił skontaktować się z policją.

Do tego typu zeznań trudno się odnieść - mogą być prawdziwe, mogą być żartami czy chęcią zyskania uwagi lub wzbudzenia sensacji przez zeznających.

Pozostałe istotne doniesienia:

  • W styczniu 1965 roku FBI weryfikowało trop, zgodnie z którym Clarence Anglin miał zorganizować sobie życie w Brazylii. Trop był na tyle poważny, że wysłano śledczych na poszukiwania do Ameryki Południowej;

Zdjęcie domniemanych Clarence’a i Johna Anglinów w Brazylii na „Farmie Amerykanów”.
  • Krewni Clarence’a i Johna Anglinów wielokrotnie otrzymywali dziwne kartki pocztowe od nieznanych im nadawców, podpisane, np. „Jerry” lub „Jerry i Joe”, matka braci otrzymała na święta kartkę podpisaną „Dla mamy, John. Wesołych Świąt”, a na Dzień Matki otrzymywała anonimowe bukiety kwiatów aż do swojej śmierci w 1973 roku;
  • Na pogrzebie matki Anglinów w 1973 roku pojawiły się dwie nieznane, ponadprzeciętnego wzrostu i budowy kobiety w bardzo mocnym makijażu, które szybko zniknęły z uroczystości. Na pogrzebie ojca Anglinów, wiele lat później, pojawiło się z kolei dwóch nieznajomych brodaczy, którzy stali chwilę nad trumną, zapłakali i odeszli.

W takim morzu doniesień trudno wyłuskać te prawdziwe. Mnogość przesłanek, że uciekinierzy przeżyli, pozwala jednak zdrowo wątpić w oficjalne stanowisko FBI, a nawet wierzyć w to, że ich ucieczka zakończyła się sukcesem. Szczególnie że szeryf Michael Dyke (śledczy, który w ostatnich latach prowadził tę sprawę) sam przyznaje, że „uciekinierzy prawdopodobnie przeżyli”.

Sprawa pozostanie otwarta do dnia setnych urodzin najmłodszego z uciekinierów…

Z uwagi na dokonane ucieczki, a także niemal trzykrotnie wyższy koszt utrzymania więźniów niż w tradycyjnych więzieniach, prokurator generalny Robert Francis Kennedy podjął decyzję o zamknięciu więzienia Alcatraz w dniu 21 marca 1963 roku.

****
Spragnionych innych interesujących historii zapraszam też na mój kanał YouTube.


Źródła: 1, 2
4

Oglądany: 43380x | Komentarzy: 20 | Okejek: 224 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało