Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Kosmiczne ciekawostki, czyli wiedza nieprzydatna, ale fajna

78 536  
398   146  
Poniżej wiedza, której absolutnie znać nie musisz. Ale możesz.

#1. We wszechświecie jest więcej gwiazd, niż ziaren piasku na wszystkich plażach na Ziemi

#2. Pomiędzy Ziemią, a Księżycem zmieściły by się wszystkie pozostałe planety Układu Słonecznego. I jeszcze pozostało by miejsce na drugiego Merkurego.

#3. Zdjęcie przedstawia gwiazdę VY Canis Majoris.

Jest to czerwony hiperolbrzym, siódma na liście największych i jedna z najjaśniejszych gwiazd. Gdyby Ziemia miała być reprezentowana przez sferę o średnicy 1 cm, to Słońce miałoby średnicę 1,09 m, a VY Canis Majoris 654 - 1678,7 m. Bardziej dosadnie - jest 1 000 000 razy większa niż Słońce. Jej los jest przesądzony. Wybuchnie w ciągu najbliższych 100 000 lat. Bardzo prawdopodobne, że utworzy po swoim wybuchu czarną dziurę.

#4. I znów coś o rozmiarach. Jeśli Słońce miało by wymiar białej krwinki (Leukocytu), to nasza galaktyka, czyli Droga Mleczna była by wielkości USA.

#5. Pozostając przy naszej galaktyce. Układ Słoneczny i nasza Ziemia znajdują się gdzieś w czerwonym okręgu.

#6. W ciągu roku światło przemierza drogę równą 9 500 000 000 000 kilometrów

Tę odległość nazywamy rokiem świetlnym

#7. Średnica naszej galaktyki to 100 000 - 120 000 lat świetlnych

Jeden rok świetlny to jak wiemy 9,5 biliona km. Czyli galaktyka ma około 950 000 000 000 000 000 - 1 140 000 000 000 000 000 km. Dużo?

#8. Otóż niekoniecznie dużo. Bowiem nasza galaktyka jest zaliczana do małych galaktyk.

Co nie przeszkadza, by znalazło się w niej od 100 - 400 miliardów gwiazd. Naukowcy szacują, że we Wszechświecie istnieje 2 biliony galaktyk. Ktoś jeszcze wierzy w te mrzonki, że nasza cywilizacja jest jedyna?

#9. Wenus jest najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym

Temperatura na jej powierzchni wynosi 462 stopnie Celsjusza. Co ciekawsze do pewnego momentu Ziemia i Wenus wyglądały bliźniaczo. Obie planety krążą w ekosferze, obie mają podobną wielkość. Na obu była woda i prawdopodobnie na obu rozwijało się życie. I nagle coś poszło diabelnie nie tak na jednej z tych planet. Bowiem na Wenus było... za dużo wody. Nie miała tego szczęścia, które miała Ziemia. Mianowicie na naszej planecie było dużo skał, które wchłaniały dwutlenek węgla i gazy cieplarniane, które emitowały wulkany. Na Wenus nie było tak dobrze i przez to na tej planecie stworzył się mega wielki efekt cieplarniany. A szkoda, gdyż gdyby tam wszystko poszło jak na Ziemi, latali byśmy na Wenus na wycieczki do ciepłego raju. Na tej planecie temperatury roczne były by wyższe od ziemskich, ale do wytrzymania.

#10. Słońce waży 330 000 razy więcej niż Ziemia

#11. Na Marsie jest mniejsze przyciąganie. Osoba ważąca na Ziemi 100 kg na Marsie ważyła by zaledwie 40 kg.

#12. Największa planeta w Układzie Słonecznym, czyli Jowisz ma 79 księżyców. Stan na październik 2018 roku.

Natomiast Saturn jest rekordzistą. Ma ich aż 82. Choć pewnie obie planety mają więcej,ale póki co nie zostały one jeszcze odkryte.

#13. Marsjańska doba trwa 24 godziny, 39 minut i 35 sekund

#14. Słońce także obraca się wokół swej osi. Pełny obrót zajmuje mu 25- 35 dni ziemskich

#15. Ziemia to jedyna planeta w Układzie Słonecznym, której nazwa nie pochodzi od imienia jakiegoś boga lub bogini

#16. Teoretycznie mogą istnieć takie twory jak białe dziury. Jednak nie udało się nam zaobserwować ani jednej

Co nie oznacza, że nie istnieją.

#17. Swoją barwę Uran zawdzięcza składowi swojej atmosfery.


Składa się ona głównie z molekularnego wodoru i helu

#18. Uran zachowuje się tak, jakby toczył się po własnej orbicie.

Oś obrotu Urana jest nachylona pod kątem 97,77° do kierunku prostopadłego do ekliptyki, tak więc jego oś obrotu znajduje się niemal w płaszczyźnie Układu Słonecznego. Skutkuje to zmianami pór roku całkowicie odmiennymi od zachodzących na innych planetach. Ruch obrotowy innych planet można wizualizować jako obrót przechylonego bączka na płaszczyźnie Układu Słonecznego, podczas gdy Uran obraca się tak, jakby leżał „na boku”. W czasie przesilenia jeden biegun jest zwrócony do Słońca; znajduje się ono niemal w zenicie nad tym biegunem. Jedynie wąski pas wokół równika doświadcza szybkiego cyklu dzień-noc, jednak Słońce porusza się tam bardzo blisko linii horyzontu, jak w ziemskich regionach polarnych w czasie równonocy. Po przeciwnej stronie orbity Urana orientacja biegunów względem Słońca jest odwrotna. Każdy biegun przez około 42 lata ziemskie doświadcza zjawiska dnia polarnego, a następnie przez kolejne 42 lata nocy polarnej. Podczas równonocy Słońce znajduje się ponad równikiem, dając cykl dnia i nocy podobny do większości innych planet. Ostatnia równonoc na Uranie miała miejsce 7 grudnia 2007 roku.

Jednym z rezultatów takiej orientacji osi jest to, że średnio w ciągu roku regiony polarne Urana otrzymują więcej energii od Słońca niż obszary równikowe. Niemniej jednak Uran jest cieplejszy na równiku niż na biegunach. Nie jest znany mechanizm, który za to zjawisko odpowiada. Także powód niezwykłego nachylenia osi Urana nie jest znany z całą pewnością. Według pewnej hipotezy, w początkowych etapach tworzenia się Układu Słonecznego masywna protoplaneta zderzyła się z Uranem, powodując przechylenie osi obrotu planety

#19. Najdalsza planeta w Układzie słonecznym, czyli Neptun potrzebuje 165 ziemskich lat, by zrobić jeden obrót wokół Słońca

#20. W warunkach zerowej grawitacji każda wylana ciecz przyjmie kształt kuli

A na Ziemi po wylaniu jest płaska i to kolejny dowód na to, że Ziemia jest płaska c'nie?
W większości materiałów, prócz ostatniego głupiego zdania korzystałem z Wikipedii.
15

Oglądany: 78536x | Komentarzy: 146 | Okejek: 398 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.04

17.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało