Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

6 wskazówek dla freelancerów!

3 519  
Marzysz o pracy na własnych warunkach? Nużą Cię codzienne dojazdy i nie przepadasz za głośnym open space? Być może samozatrudnienie jest rozwiązaniem dla Ciebie. Jeśli myślisz o przejściu na freelancing lub wykonałeś już pierwszy krok i zarejestrowałeś działalność gospodarczą, przydadzą Ci się wskazówki, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

#1. Zaprojektuj wygodne biuro

Twoje miejsce do pracy powinno być wygodne i efektywne. Praca z domu to nie praca z łóżka – powinieneś mieć spore biurko i ergonomiczne krzesło. Twoje domowe biuro musi być wygodne – gniazdka elektryczne w zasięgu rąk, głębokie szuflady i dodatkowe organizery pomogą Ci w uporządkowaniu przestrzeni.

#2. Zadbaj o dobrą reklamę

Jeśli dopiero zaczynasz, możesz nie mieć jeszcze rozbudowanej sieci kontaktów biznesowych. Dlatego w Twoim interesie jest odpowiednie reklamowanie siebie i swojej marki. Jeśli nie masz odpowiednich umiejętności, nawiąż współpracę z agencją marketingową lub agencją SEO, która zadba o promocję w Internecie. Koniecznie przygotuj wizytówki i broszurki z Twoją ofertą lub portfolio, które będziesz wręczał podczas spotkań na żywo. Ceny wydruku mogą wydawać się na początek drogie, zwłaszcza, że nie będziesz zużywał ich bardzo wiele. Wtedy z pomocą przychodzi drukarnia internetowa – tutaj wydrukujesz dużo taniej, niż w drukarni stacjonarnej. Na pewno warto jest zainwestować w dobry projekt. Stworzy to profesjonalny wizerunek odpowiedzialnego partnera – wzbudzisz zaufanie i pozyskasz nowych klientów.

#3. Zaprzyjaźnij się z prawem

Bycie freelancerem to konieczność znajomości prawa, podatków, umów i wszelkich rozliczeń. Gdy jesteś na etacie – nie musisz się tym przejmować. Jednak gdy przechodzisz na freelancing, musisz brać pod uwagę wyedukowanie się w tym temacie. Możesz prowadzić swoją księgowość samodzielnie lub skorzystać z zewnętrznej agencji. Warto też zapoznać się z najbliższym notariuszem, wiedzieć gdzie jest adwokat. Katowice, Warszawa – jeśli pracujesz w dużych miastach nie będzie to stanowić problemu, jednak w przypadku pomniejszych miejscowości warto jest wiedzieć zawczasu, gdzie zasięgnąć informacji.

#4. Skutecznie mobilizuj się do pracy

Praca w domu wiąże się z pewnymi wadami – dookoła masz mnóstwo rozpraszaczy. Jak zatem zmobilizować się do pracy?
  • Bierz dobrze płatne zlecenia – gdyż nic tak nie motywuje jak pieniądze.
  • Bierz ciekawe zlecenia – nie zawsze jest to możliwe, ale wybór interesujących zadań pozwoli Ci uprzyjemnić pracę.
  • Monitoruj zadania, rób listy i tabelki – warto jest przygotowywać grafiki na dany dzień, tydzień lub miesiąc. Oszacuj ile czasu zajmie Ci każde zlecenie i dobrze dokumentuj działania dla każdego klienta – łatwiej będzie Ci nadążyć i zaplanować kolejne dni.
  • Wypracuj godziny pracy – i dobrze się ich trzymaj. Po tygodniu codziennego rozpoczynania i kończenia pracy o tych samych godzinach, wejdzie Ci to w nawyk. Jest to jeden z największych problemów freelancerów – pracę przeplatają z odpoczynkiem, a nieraz siedzą ze zleceniami po nocach. System z jasno określonymi godzinami znacznie zwiększy Twoją produktywność.
  • Nagradzaj siebie – jeśli bardzo nie chce Ci się pracować, zaplanuj sobie nagrodę – za wykonanie danego zlecenia będziesz mógł obejrzeć odcinek serialu lub pograć w ulubioną grę. Ale uważaj, aby nie przesadzić i nie poświęcać więcej czasu nagrodom niż pracy.
  • Wyłącz przeszkadzacze – otwarte social media to najczęstszy przypadek. Spróbuj się wyłączyć na wszystkie bodźce niezwiązane z pracą – gdy robisz jakieś zadanie, skup się na nim. Na przerwę przyjdzie czas.

#5. Poprawnie oszacuj swoje możliwości

Nieraz wizja naprawdę dużego kontraktu kusi. Jednak nie zawsze jesteś w stanie wykonać wszystko czego oczekuje klient, a w dodatku na czas. Takie zlecenie często zabiera wiele godzin, pracujesz do nocy, a poza tym się stresujesz – klient domaga się wciąż nowych poprawek. Jest to dość lukratywne, ale wyczerpujące. Z kolei mniejsi klienci są łatwiejsi w obsłudze – rzadko zlecają korekty, co zmniejsza stres związany z przygotowywaniem materiałów.
Zwracaj uwagę też na swoje moce przerobowe. Często zdarza się, że freelancer bierze więcej zleceń niż jest w stanie wykonać w danej chwili, gdyż obawia się, że w trakcie „chudszych” miesięcy będzie mógł mieć problemy finansowe. Czasem jest to konieczne, jednak nie dopuść, aby działo się tak stale. Miej czas dla siebie. Nie obiecuj niemożliwych terminów, których i tak nie dotrzymasz – klient straci do Ciebie zaufanie.


#6. Miej profesjonalne podejście

Po pierwsze, musisz ustalić cennik za swoje usługi. Zbyt niskie nie pozwolą Ci zarobić, z kolei zbyt wysokie odstraszą klientów. Dlatego szanuj swoją pracę i wybierz środkową stawkę. Na początek możesz chcieć zachęcić niskimi cenami, jednak zbyt niska cena świadczy o raczej niezbyt wysokiej jakości usług. W dodatku przyciągnie to do Ciebie wielu „niepoważnych” klientów, z którymi nie będziesz chciał współpracować.
Drugim aspektem profesjonalizmu jest wizerunek. Używaj poważnego adresu e-mail, kontaktuj się w sposób grzeczny. Bądź pewny siebie, ale nie arogancki. Odpowiadaj na telefony, odpisuj na maile jeszcze w tym samym dniu. Dotrzymuj terminów. Jeśli będziesz sprawiał wrażenie, że znasz się na tym co robisz – wzbudzisz w klientach zaufanie i chętniej skorzystają z Twoich usług.

Oglądany: 3519x | Komentarzy: 0 | Okejek: 0 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.04

18.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało