Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Ig Noble 2004 czyli Alfred się w grobie przewraca

19 960  
3   11  

Wejdź w nią!Nagroda ta jest dowodem, że wśród naukowców też trafiają się świry obdarzone wielką fantazją...

Nagrody przyznano już po raz 14 na kilka dni przed ogłoszeniem nazwisk laureatów "poważnych" nagród Nobla.

Uroczystość odbyła się w czwartek na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda. Jury nagrody Ig Nobel (po angielsku wymawia się "ignoble", czyli niegodny) przyznaje je osobom, które dokonały czegoś "zmuszającego ludzi najpierw do śmiechu, a potem do myślenia", za odkrycia, które "nie mogą lub nie powinny być powtarzane".

Pokojową nagrodę Ig Nobla otrzymał Japończyk Daisuke Inoue, wynalazca karaoke, za "stworzenie całkowicie nowego sposobu wzajemnego krzewienia tolerancji".

Medycznego Ig Nobla dostali bezkonkurencyjni w tej dziedzinie Amerykanie. Steven Stack z Wayne State University w Detroit i James Gundlach (Auburn University, Alabama) już w roku 1992 opublikowali pionierski raport "Wpływ muzyki country na samobójstwa". W miastach, gdzie radio nadaje szczególnie dużo tego rodzaju muzyki, niepokojąco zwiększa się liczba samobójstw wśród białej ludności (czarni Amerykanie nie słuchają country). Prawdopodobnie ma to związek z depresyjną tematyką utworów - alkoholizmem, utratą pracy i rozpadem więzi międzyludzkich. Autorzy publikacji proponują puszczanie piosenek country od tyłu.

Wśród fizyków podziw wywołała tegoroczna praca Ramesha Balasubramaniama (University of Ottawa) i Michaela Turveya (University of Connecticut i Yale University). Badali oni dynamikę zabawy hula-hoop.

W dziedzinie zdrowia publicznego nagrodzono Jillian Clarke (obecnie jest studentką Howard University w Waszyngtonie). Zbadała naukowo słuszność reguły, według której żywność podniesioną z podłogi można spożywać bezpiecznie, jeśli nie leżała tam dłużej niż pięć sekund. Gdy żelki i ciągutki upadały na specjalnie zabrudzoną bakteriami Escherichia coli podłogę, ulegały skażeniu w czasie krótszym niż pięć sekund (dlatego nie należy podnosić jedzenia w publicznych toaletach). Natomiast próby polowe na podłodze University of Illinois nie wykazały śladów bakterii - najwyraźniej tamtejsze budynki są tak czyste.

Za warte nagrodzenia dokonanie w dziedzinie biologii uznano międzynarodowe badania Kanadyjczyków Bena Wilsona (University of British Columbia) i Lawrence’a Dilla (Simon Fraser University), Szkota Roberta Batty’ego (Scottish Association for Marine Science), Duńczyka Magnusa Whalberga (Uniwersytet w Aarhus i Szweda Hakana Westerberga (Sweden’s National Board of Fisheries) nad tajemnym językiem śledzi (Clupea harengus). Te smaczne ryby porozumiewają się za pomocą dźwięków, towarzyszących wypuszczaniu pęcherzyków gazu z odbytu. Jak powiedział podczas uroczystości Larry Dill, także młodzi chłopcy znają ten sposób komunikacji od tysiącleci.

Kto uważa, że wielkie korporacje niewiele wnoszą do skarbca ludzkiej wiedzy, powinien zwrócić uwagę na wysiłek brytyjskiej filii Coca-Cola Company. Dzięki trudnemu i kosztownemu procesowi technologicznemu udało się przekształcić wodę z kranu w butelkowaną wodę o egzotycznej nazwie Dasani. "Nie potrafię bez niej żyć" - głosiło hasło reklamowe. To jedno z najbardziej imponujących dokonań w dziedzinie chemii od wesela w Kanie Galilejskiej. Niestety, wodę wycofano z rynku z powodu jakichś rakotwórczych zanieczyszczeń. Niemniej przyznano nagrodę w dziedzinie chemii.

W dziedzinie inżynierii wiele osiągnął Donald J. Smith i jego nieżyjący już ojciec Frank Smith z Orlando na Florydzie. Opatentowali oni metodę ułatwiającą łysiejącym mężczyznom zaczesywanie braków owłosienia.

Z dziedziny literatury nagrodzono ocalenie historycznego dorobku nudystów The American Nudist Research Library of Kissimmee na Florydzie, dzięki czemu "każdy może go zobaczyć".

Także Watykan zasłużył się dla nauki - w tym przypadku ekonomii - pioniersko wykorzystując ideę outsourcingu (zastępstwa). Okazało się, że taniej jest przenieść modlitwy i msze do Indii (mieszkańcy krajów Zachodu zamawiają je u miejscowych księży).

Zdumiewającego odkrycia w dziedzinie psychologii dokonali Daniel Simons (University of Illinois at Urbana-Champaign) i Christopher Chabris (Harvard University). Jeśli ludzie skupiają uwagę na jakimś elemencie rzeczywistości, mogą nie zauważyć bardzo dziwnych rzeczy. Gdy ochotnikom prezentowano na wideo mecz koszykówki i proszono o notowanie podań, mało kto zauważał kręcącego się po boisku człowieka w kostiumie goryla. Co ciekawe, goryla który wszedł na scenę podczas wręczania nagród zauważyli wszyscy obecni.

Jak dotąd jedynym polskim laureatem Ig Nobla (z roku 2001) jest ekonomista - Wojciech Kopczuk (University of British Columbia). Wraz z Joelem Slemrodem (University of Michigan Business School) odkrył statystyczny związek pomiędzy śmiertelnością a zobowiązaniami wobec fiskusa. Ludzie są w stanie "przesunąć" termin swego zgonu, jeśli mają nadzieję, że na skutek zmian legislacyjnych wypadnie im zapłacić niższe podatki.

Istnieje wiele opinii na temat tego, czym są Ig Noble. W każdym razie sami laureaci nie uważają ich za nagrody honorujące najgłupsze dokonania naukowe, a wielu z nich przybywa na uroczystość i bierze udział we wspólnej zabawie. W tym roku ceremonię uświetniła "Dietetyczna Opera" wg dra Atkinsa.
 
Tekst pochodzi z Onet.pl


Oglądany: 19960x | Komentarzy: 11 | Okejek: 3 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

25.04

24.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało