Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Jak Dzień Zmarłych obchodzą mieszkańcy innych państw?

90 388  
226   48  
Dzień Wszystkich Świętych w Polsce obchodzony jest w sposób tradycyjny i nostalgiczny, dopiero od kilku lat próbuje się przeszczepiać amerykańskie wzorce. A jak przedstawiają się inne światowe tradycje? I jak bardzo odbiegają tych nam znanych?

Meksyk - Dia de los Muertos


W Meksyku Dni Zmarłych obchodzone są od 21 października do 2 listopada. W tym czasie konieczne jest umieszczenie w domach ołtarzyków zrobionych z kwiatów i świec. Wystawia się także ulubione posiłki zmarłych oraz miskę z ręcznikiem, by zmarli mogli obmyć ręce przed świąteczną ucztą. Ostatni dzień obchodów to wizyta na cmentarzu i… piknik!

Niemieckie noże - Totensonntag


Nasi zachodni sąsiedzi obchodzą katolickie święta podobnie jak Polacy, dość ponuro. Święto Totensonntag, czyli niedziela żałoby i śmierci lub "cichy dzień" - w tym dniu zabronione jest organizowanie imprez i koncertów, a w niektórych miastach nawet nie gra muzyka w restauracjach czy pubach.

Niepowtarzalnym zwyczajem jest, że w okresie od 30 października do 8 listopada Niemcy chowają wszystkie noże w domu. Dlaczego? To tradycja - by w ten sposób uchronić siebie i zmarłych przed krzywdą.

Japońskie lampiony – święto Obon (お盆 lub 盆- bon)

Święto zmarłych zwane jest również Festiwalem Latarni – ze względu na popularną tradycję puszczania lampionów chōchin.


Pomimo faktu, że kultura Japonii została wzbogacona o amerykańskie zapożyczenia (Halloween), to nadal silne pozostają wielopokoleniowe tradycje. W czasie Obon Japończycy – podobnie jak w innych kulturach – odwiedzają groby przodków i składają dla nich ofiary.


Wierzą, że w okresie Obon duchy mogą chodzić po ziemi. Tradycja japońska dzieli duchy na 3 kategorie: dusze zmarłych przodków – czyli duchy opiekuńcze, nowe duchy oraz dusze głodne - gaki, będące duchami złośliwymi i często należące do osób zmarłych gwałtowną śmiercią.

Straszliwa Transylwania – Rumunia, święto Radonita


Czy ktokolwiek wyobrażał sobie lepsze miejsce na świętowanie Halloween niż Transylwania, czyli dom Włada Palownika? Ta XV-wieczna postać to inspiracja dla książkowych i filmowych twórców, dzięki którym powstał hrabia Dracula. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że w mieście Sighisoara (będącym miejscem urodzenia słynnego wampira) odbywa się wielka impreza. Jakich atrakcji możemy się spodziewać? Przede wszystkim odgrywania procesów wiedźm i palenia na stosie. W programie również wróżby, mroczna muzyka oraz bal kostiumowy. Obowiązkowo!

Opera w Singapurze – chiński Qingmingjie


Według mitologi chińskiej, po śmierci dusze mają takie same potrzeby jak żywi ludzie. Odczuwają głód, zimno i pragnienie. Te trudności "życia" pozagrobowego można jednak im złagodzić poprzez odpowiednie rytuały. W zamian duchy przodków oferują pomyślność żyjącym potomkom.


Tradycją w Państwie Środka jest odgrywanie chińskiej opery. Jest to forma sztuki, która składa się z elementów śpiewu, pantomimy, recytacji, a nawet kung-fu! Takie artystyczne podejście do święta zmarłych symbolizuje otwarcie wrót piekła i uwolnienie znajdujących się tam dusz.

Włoska fasola zmarłych - giorno dei Morti


Tradycje we Włoszech oczywiście muszą być oparte na jedzeniu, dlatego w tym przypadku nie mogło być inaczej. Na Półwyspie Apenińskim Święto Zmarłych to przede wszystkim uczta złożona z ulubionych dań zmarłego, co w 90 procentach domów oznacza jakąś formę spaghetti... Suto zastawiony stół zostaje przygotowany, zaś rodzina w tym czasie wychodzi do kościoła i zostawia otwarte drzwi, by dusze zmarłych mogły swobodnie się częstować. Jednym z najważniejszych dań jest ciasto, zwane "fasolą zmarłych".

Kambodżański wyścig – na Dzień Śmierci


W Kambodży w czasie świąt są organizowane wyścigi na zwierzętach - koniach, świniach, krowach... Słowem na wszystkim, co da się ujeżdżać. Co jest formą igrania ze śmiercią w jej święto.


Dodatkowo w czasie świąt przygotowuje się dużo potraw, w tym kleisty ryż z fasolą, który następnie jest zawijany w liście bananowca. Smakołyk zanosi się do świątyni podczas święta P’chum Ben, będącego częścią Festiwalu Zmarłych. Potem następuje celebracja, słuchanie muzyki i przemowy mnichów, by w ten sposób przywołać duchy zmarłych.

Fińskie kolędowanie - Day On Kuollut


Polskie skojarzenia związane z kolędowaniem prowadzą do świąt Bożego Narodzenia, zaś mieszkańcy Finlandii śpiewanie pieśni religijnych wiążą z kompletnie innymi okolicznościami. W dzień Wszystkich Świętych grupy osób chodzą od domu do domu, śpiewając pieśni za dusze znajdujące się w czyśćcu. Obchody nazywają się Pangangaluluwa i w ostatnich latach zanikają, wypierane przez standardowy "cukierek albo psikus".
1

Oglądany: 90388x | Komentarzy: 48 | Okejek: 226 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

19.04

18.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało