Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

5 rzeczy, które zaskakująco czynią nas mądrzejszymi

120 791  
499   16  
Zastanawialiście się czasem, dlaczego naukowcy są tak mądrzy? Czyżby to geny? A może upór i pociąg do wiedzy? Tak, to też, ale jest jeszcze coś, co czyni nas mądrzejszymi.

#1. Ubranie

Uczestników pewnego eksperymentu podzielono na dwie grupy i polecono im rozwiązywać różne logiczne zadania. Jedna grupa była ubrana normalnie, a druga w białe laboratoryjne fartuchy. Ci w fartuchach zrobili dwa razy mniej błędów niż grupa w zwykłych ciuchach.
W kolejnej turze wszystkich ochotników ubrano w fartuchy, ale jednej grupie powiedziano, że są to fartuchy laboratoryjne, a drugiej, że mają na sobie fartuchy artysty-malarza. Ochotnicy, którzy byli przekonani, że są ubrani jak naukowcy ponownie wykonali zadania lepiej, niż „artyści”.

Okazuje się, że „strój naukowca” wywiera efekt psychologiczny – sprawia, że człowiek czuje się jak prawdziwy uczony i dzięki temu jego mózg pracuje wydajniej.

#2. Zły humor


Zły nastrój czyni nas bystrzejszymi. Australijscy naukowcy pokazali ochotnikom filmy „neutralne” i takie, których tematem jest rak i śmierć. Następnie poproszono ich o rozwiązanie kilku zadań. Okazało się, że ci, którzy wpadli w kiepski nastrój po seansie, nie tylko zrobili mniej błędów, ale także wykazali się lepszymi zdolnościami analitycznymi i lepiej pamiętali wydarzenia z przeszłości.

#3. Taniec


Już dawno udowodniono, że ci, którzy nie pozwalają swojemu mózgowi na lenistwo, rzadziej cierpią na obniżenie sprawności umysłowej w zaawansowanym wieku. Jeśli nie przepadacie za krzyżówkami i nie chcecie „zmoherowieć” na starość, powinniście tańczyć. Taniec obniża ryzyko otępienia umysłowego aż o 76 procent! (krzyżówki tylko o 50 procent).
Uwaga! Taki efekt ma tylko taniec. Pływanie albo bieganie wam nie pomoże. Jeszcze nie wyjaśniono, jakie tańce są najlepsze dla naszego mózgu, więc lepiej jest spróbować każdego.

#4. Nikotyna


Nikotyna oprócz tego, że nas zabija, ma dobry wpływ na nasz mózg. Według naukowców z Uniwersytetu w Amsterdamie, sprzyja ona lepszej pamięci i pomaga w procesie nauki.
Nikotynowe plastry umieszczono na ciałach chorych na Alzheimera starszych pacjentów. Po jakimś czasie zadano im pytania mające na celu sprawdzenie pamięci. Okazało się, że grupa „leczona” nikotyną odpowiadała dwa razy szybciej. Jak wyjaśniają organizatorzy eksperymentu, substancja ta wpływa na ośrodki mózgu odpowiedzialne za procesy uczenia się.

#5. Elektryczność


Czyżby elektrowstrząsy naprawdę były zbawienne? Australijscy naukowcy opracowali metodę elektrycznej stymulacji mózgu w celu poprawienia jego wydajności. Mózgi ochotników traktowano prądem, a następnie proszono ich właścicieli o rozwiązywanie zadań. Wydajność podskoczyła nawet do 300 procent i utrzymywała się przez 6 tygodni.

Oglądany: 120791x | Komentarzy: 16 | Okejek: 499 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało