Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

Najgroźniejsze wulkany świata

170 640  
1208   44  
Na świecie jest ich ok. 500. Kiedy i który eksploduje? Nie wiadomo, ale to tylko kwestia czasu. Przed wami najgroźniejsze aktywne wulkany świata.

#1. Chaiten (Chile)



Uśpiony przez 9 tys. lat, obudził się w 2008 roku, wyrzucając w górę masę popiołu. Chmura osiągnęła później wysokość 30 kilometrów. U podnóża Chaiten leży miasteczko o tej samej nazwie. W wyniku wybuchu doszło tam do powodzi i dla 4500 mieszkańców koszmar stał się faktem – władze ewakuowały teren.


#2. Wezuwiusz (Włochy)



Erupcja Wezuwiusza z 79 r. n.e. wymazała z mapy świata 3 miasta: Pompeje, Herkulanum i Stabie. Dziś uważany jest za jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów. Liczna populacja ludzi żyjąca w jego zasięgu będzie miała poważny problem, jeśli akcja ewakuacyjna nie będzie dostatecznie sprawna. Ostatni duży wybuch odnotowano w 1944 roku.


#3. Pinatubo (Filipiny)



O ile teraz to miejsce jest celem dla spragnionych wrażeń turystów, o tyle w 1991 roku obraz tego miejsca był zgoła odmienny. Erupcja przyczyniła się do śmierci ok. 800 osób, a popiół pokrył na wyspie Luzon kilka miasteczek w jej północnej części. Wysokość samego wulkanu po wybuchu zmalała o 160 metrów.


#4. Popocatepetl (Meksyk)



Popo to drugi najwyższy wulkan Ameryki Północnej. W 2000 roku naukowcy ostrzegli o możliwej silnej erupcji, co natychmiast przełożyło się na ewakuację 40 000 ludzi. Dwa dni później nastąpił najsilniejszy wybuch w historii tego wulkanu, na szczęście nikt nie ucierpiał. 70 km na północny zachód od niego leży miasto Meksyk.


#5. Merapi (Indonezja)



Znajdujący się w środkowej części Jawy w Indonezji Merami należy do jednych z najbardziej aktywnych wulkanów. Szacuje się nawet, że wyemitował najwięcej materiału piroklastycznego. W 1930 roku w wyniku erupcji zginęło 1300 osób. Podczas ostatniego wybuchu w 1994 roku śmierć poniosło 60 kolejnych. Całkiem niedawno, bo w 2006 roku, wzmożona aktywność była zagrożeniem dla ponad 36 tys. ludzi, z których wielu musiano ewakuować.


#6. Nyiragongo (Rwanda)



Lawa nie jest zazwyczaj aż tak wielkim zagrożeniem przy wybuchu. Płynie dosyć wolno i nietrudno ją prześcignąć. W przypadku tego wulkanu jest troszkę inaczej. Na jego dnie znajduje się jezioro lawowe. W 2002 roku po wybuchu magma spływała z góry z prędkością dochodzącą do 100 km/h. Eksperci nie bez powodu boją się o życie pół miliona ludzi mieszkających w okolicznych miastach.


#7. Nevado del Ruiz (Kolumbia)



Przed erupcją w 1985 roku wydawało się, jakby ktoś rozgrzewał właśnie potężny silnik. Wybuch jaki wtedy nastąpił roztopił całą czapę lodową na szczycie wulkanu, a lawina gorącego błota pochłonęła wioskę Chinchina razem z 1927 jej mieszkańcami i miasto Armero, z kolejnymi 21 000 ofiar śmiertelnych.


#8. Fudżi (Japonia)



Na terenie Japonii znajduję się ok. 100 wulkanów, z których wiele jest aktywnych. Majestatyczna góra Fudżi pozostawała w uśpieniu od 1707 aż do 2000 roku, kiedy odnotowano pierwsze małe oznaki przebudzenia. Trudno oszacować, jakie może przynieść straty w ludziach, będąc położonym tak blisko 30-milionowego Tokio.


#9. Mount Rainier (USA)



Wznoszący się na wysokość 4392 m n.p.m. wulkan położony jest w odległości 87 km od Seattle w stanie Waszyngton. To ciekawa atrakcja turystyczna, ale też niemałe zagrożenie dla całego stanu. U podnóża góry żyje ok. 3 mln ludzi, których mieszkania znajdują się na starych szlakach osuwających się lawin błotnych. W razie wybuchu na ucieczkę mieliby ok. 10-15 minut.


#Bonus: Krakatau



Na koniec warto wspomnieć o wulkanie, którego wybuch poczuła cała Ziemia. Po kilku latach wzmożonej aktywności, 27 sierpnia 1883 roku nastąpiła jedna z największych erupcji w historii ludzkości. Jej huk słychać było z odległości 3200 km. Kolejne eksplozje rozchodziły się po całej okolicy, a popioły i błyski widziane były nawet z wyspy Rodrigues na Oceanie Indyjskim, oddalonej od Krakatau o 4800 km. Słup popiołów wzniósł się do stratosfery na wysokość 55 km.

Fala tsunami powstała po wybuchu mierzyła do 40 m wysokości i poruszała się z prędkością ponad 700 km/h, zmywając z wybrzeży okoliczne wioski. Zanim zanikła, obiegła połowę Ziemi. 2/3 wyspy rozpłynęło się w powietrzu. Zginęło ok. 40 000 ludzi. Uwolnione do atmosfery gazy sprawiły, że przez 3 lata ludzkość oglądała Słońce o zabarwieniu zielonym i Księżyc w kolorze niebieskim. 46 km sześciennych pyłu pokryło 70% powierzchni ziemi. Ocenia się, że wybuch mógł mieć siłę 200 megaton trotylu.


Pozostaje tylko pytanie, który obudzi się pierwszy?


Źródło: www.journeyetc.com
Foto: 1 | 2 | 3

Oglądany: 170640x | Komentarzy: 44 | Okejek: 1208 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało