Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY
Klub poszukiwaczy dobrych smaków
Klub otwarty
by Tynf


Założony: 2015-02-17 20:41:37
Ostatnia aktywność: 2018-01-03 14:31:18
Postów na forum: 12
15 członków
Oglądany: 7113x

Sok z brzozy.

Tynf
Tynf - Superbojownik | GG: co to jest? · przed dinozaurami
Chyba nikogo nie muszę przekonywać, że ten smakołyk jest wart odrobiny cierpliwości. Już niedługo będzie możliwy do pozyskania. Wybieramy sobie okaz rosnący z dala od drogi (ja mam łatwiej, mam u siebie). Istotne, by miał nisko gałęzie (czysta wygoda). Następnie szukamy takich, o średnicy mniej więcej małego palca dłoni. Odcinamy boczne gałązki na samym końcu (mniej więcej na długości 10 cm) i ucinamy gałąź ostrym nożem pod skosem. Na gałąź zakładamy czystą butelkę PET i mocujemy ją kawałkiem sznurka. Oczywiście można to zrobić na kilku gałęziach; później już tylko spokojnie przyglądamy się jak sok wpływa do butelki/ek. Sam moment trzeba wybrać eksperymentalnie w momencie, gdy brzozy zaczynają rozwijać liście (puszczać soki). Sok można zapasteryzować, dodawać dodatki smakowe wg własnego gustu. Ja piłem z sokiem żurawinowym, malinowym, jabłkowym oraz czysty. Sok z brzozy jest podobno dobrym zamiennikiem dla osób które nie mogą spożywać cukru (tu jednak proszę o konsultację z lekarzem, bo nie mam 100% pewności).
kolo_z_falistej
kolo_z_falistej - Superbojownik | GG: 2233455 · przed dinozaurami
Ten cukier z brzozy to nie ksylitol? Jeśli tak to bardzo zdrowy zamiennik cukru, ale nie podawać psom! Prawie wszystkie gumy do życia w Finlandii są nim słodzone.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Ksylitol

No i witam w klubie
Tynf
Tynf - Superbojownik | GG: co to jest? · przed dinozaurami
Z tego co przeczytałem na wiki (posiłkując się Twoim linkiem), zapewne to dokładnie to. Ostatnio rozmawiałem z fachowcem od tematu i powiedział mi, że dobrze jest pozyskiwać sok zanim brzoza zacznie rozwijać liście. Jak tylko puszczają mrozy. Podobno wtedy jest najlepszy. Muszę spróbować tej metody.
Tynf
Tynf - Superbojownik | GG: co to jest? · przed dinozaurami
Właśnie rozpoczął się (bynajmniej na Śląsku) sezon na sok z brzozy. Wczoraj zebrałem ponad 0,5 litra.

Zbierałem z 4 gałęzi grubości kciuka do butelek PET (średnica gałęzi taka, by mieściła się do butelki) przez jakieś 2 godziny.

Tylko bojownicy należący do tego klubu mogą pisać nowe posty.