< > wszystkie blogi

salival's absurdlog

Potwornie absurdalny blog

MacOSX na PC - uzupełnienie i troubleshooting

24 marca 2008

Ponieważ parę osób ku mojemu zdziwieniu zdecydowało się zainstalować OSX na PC ( choć, co jest tym bardziej dziwne, nie był to nikt z zarejstrowanych użytkowników ), to postanowiłem uzupełnić instrukcję o tzw. troubleshooting, czyli co robić jak się coś nie uda. Poprzednia instrukcja do znalezienia tu.


1. Bootowanie systemu.

MacOSX w wersji "Hackintosh", czyli spreparowanej dla PC można bootować na dwa sposoby. Pierwszy to zwykły MBR, wtedy podobnie jak i w przypadku Windows, partycja OSX staje się bootowalna i nic więcej robić nie trzeba ( no, najwyżej postawić sobie jakiś bootmanager jak GRUB jeśli mamy więcej systemów ). Drugi sposób nazywa się EFI i jest to standardowa metoda bootowania "prawdziwego" OSX. Niestety stwarza ona dużo problemów na PC, więc raczej nie zalecam uźywania jej. Są jednak przypadki, kiedy nie da się użyć MBR. Taki przypadek to...

2. Alternatywa dla Kalyway - iATKOS.

Inny team, nie mający nic wspólnego z dystrybucją Kalyway, wypuścił inną niezależną wersję OSX dla hackintosha - iATKOS. Sam proces instalacji nie różni się praktycznie niczym, w końcu to OSX tu i tam. Na ogół również w przypadkach, gdy Kalyway zawiedzie, wtedy iATKOS często daje radę. Ma on też neico więcej różnych sterowników do wyboru dla kart graficznych i generalnie lepiej radzi sobie z niektórymi urządzeniami. Zasadnicza różnica ( i jednocześnie wada ) jest taka, że nie daje on możliwości bootwania za pomocą MBR. Jedyna możliwość to EFI. Bootowanie z EFI na ogół owocuje komunikatem "HDD Partition error". Jedną z metod jest po prostu bootowanie z instalacyjnej DVD ( co oczywiście jest dość uciążliwe ). Druga z kolei metoda jest dosyć prosta i powinna pozwolić bootować OSX normalnie. Należy w tym celu w czasie instalacji: - wejść do Utilities->Disk Utility - wybrać dysk ( NIE PARTYCJĘ! ) , na którym instalujemy OSX - wybrać zakładkę "Partition" i kliknąć "Options" - użyj setupu MBR po czym sformatuj partycję

3. Nadal nie bootuje! Bootowanie z płyty

Możesz użyć więc zewnętrznego Darwin_Bootloader, taki właśnie jest na instalacyjnej płycie OSX. Zresztą ona sama właśnie z jego pomocą startuje. Jeśli w czasie resetu mamy w napędzie płytę, to tym razem zamiast instalki odpali się zainstalowany system - powinno obejść się bez problemów, jednak nie jest to najlepsza metoda na podnoszenie systemu.

4. Error! Widzę error!

Istnieje w OSX error, który pokazuje się w czasie startu i nakazuje zrestartować komputer. Jest to coś w rodzaju Windowsowego niebieskiego ekranu, z tą różnicą, że gdy dzieje się przy starcie, na ogół można coś jeszcze zrobić! Wygląda o tak: W tym przypadku jeszcze nie musimy wpadać w panikę - są pewne standardowe dosyć powody, przez które OSX na PC pokazuje ten błąd. Najczęściej problemem jest sterownik do karty graficznej, trzeba więc wtedy zmusić system do wystartowania w trybie VESA, po czym można spróbować zainstalować inny sterownik i w razie niepowodzenia powtórzyć całą operację. Co jest ważne w tym przypadku?

ZNAJ BASH'A SWEGO JAK SIEBIE SAMEGO!

... czyli jednym słowem ( albo kilkoma ) należy znać choćby podstawy bash'a, wiedzieć jak podmontować partycję, usunąć coś, wylistować itp. Bo teraz tylko Bash nam zostaje i single user mode...

5. Single User Mode - ostatnia deska ratunku

Użytkownicy Linux są na pewno zaznajomieni z tzw. single user mode lub w skrócie single mode. Jest to nic innego jak uruchomiony lokalnie shell z uprawnieniami roota i nie wymagający logowania. OSX ma domyślnie włączony single mode, więc możemy z niego skorzystać. Aby wejść do single mode należy nacisnąć F8 w czasie startu zaraz po resecie. Jeśli bootujemy z dysku, to nie będzie żadnych pytań czy pauz pozwalających na naciśniecie F8, więc zaraz po resecie dusimy klawisz aż się uda ;). W przypadku bootowania z DVD mamy widoczne odliczanie, w czasie którego można nacisnąć F8. Jeśli jednak nie znasz basha, to polecam zapoznanie się z komendami, które NA PEWNO będą potrzebne: - cd - ls - mount - umount - reboot - rm - find - grep Te powinny wystarczyć w razie czego.

6. Montowanie partycji HFS przy bootowaniu z DVD

Jeśli bootujesz system z DVD, to nie podejmując żadnej akcji w czasie startu uruchomi on instalcję z dysku. Jeśli jednak spróbujesz wejść do single mode, wtedy instalacyjna płyta DVD uruchomi instalator w trybie single mode!. Jest to bardzo ważna informacja, którą trzeba brać pod uwagę jak nie chce się spędzać czasu przeszukując nie ten filesystem co trzeba ;) W takim przypadku musimy podmontować partycję OSX za pomocą komendy "mount". Co trzeba wiedzieć przed podmontowaniem? Trzeba wiedzieć gdzie zainstalowaliśmy system. Dyski w systemie Darwin-o-podobnym są oznaczone w /dev jako /dev/diskX, gdzie 'X' to numer od 0 do n. Jednym słowem pierwszy dysk ma numer 0 i dalej rosną w zależności od tego ile mamy dysków w komputerze. Dyski podzielone są na partycje i w /dev oznaczone jest to nastpępująco: /dev/diskXsY , gdzie X jest tym czym było poprzednio, natomiast Y to numer partycji i w tym przypadku Y zaczyna się od 1. W instrukcji poprzednio napisałem, by zwrócić uwagę jak nazywa się partycja, na którą instalujemy OSX, bo może to być potrzebne i właśnie teraz jest chwila kiedy to oznaczenie jest niezbędne. Podmontowujemy więc partycję pod katalog /Volumes: mount -t hfs -o rw /dev/disk0s1 /Volumes Powyższy przykład wskazuje na pierwszy dysk i pierwszą na nim partycje. Ta sytuacja na ogół ma miejsce, gdy zdecydowaliśmy się wykorzystać dls systemu cały dysk. W przypadku bootowania OSX z dysku nie musimy nic montować.

7. Usuwanie drivera karty graficznej

Najczęstszym problemem, przez który system nie startuje jest źle wybrany driver do karty graficznej. Generalnie OSx86 ( zarówno Kalyway jak i iATKOS ) obsługuje karty ATI i nVidia. Jeśli uważnie przeczytałeś poprzednią instrukcję, to na pewno zauważyłeś, że napisałem by nie wybierać sterownika w czasie instalacji. Można to zrobić później instalując odpowiednią paczkę z płyty. Można wtedy chwilę dłużej nacieszyć się OSX na PC ;) Aby wrócić do trybu VESA należy w single mode po prostu usunąć katalog sterownika. Sterowniki ( tzw. kext od kernel extension ) są umieszczone w katalogu: /System/Library/Extensions więc wchodzimy do tego katalogu: cd System/Library/Extensions Celowo pominąłem symbol "/" przed "System" z prostego powodu. Jeśli bootujemy z płyty, wtedy ten katalog nie będzie mieścił się w głównym katalogu, ale w podmontowanym /Volumes. Wcześniej więc albo wchodzimy ( w przypadku DVD ) do /Volumes: cd /Volumes albo po prostu do głównego katalogu "/" ( w przypadku bootowania z hdd ): cd / Teraz szukamy katalogu sterownika. W przypadku nVidia zapewne katalog będzie miał w nazwie ciąg "nvinject", z kolei w przypadku ATI zapewne coś z "ati", może z "inject" - po prostu zwróć uwagę jaki sterownik instalujesz i jak się nazywa, żeby wiedzieć czego szukać!. Przeszukujemy folder, albo na oko listując przez "ls", albo dodając "grep" szukając już "konkretów": ls -1 | grep -i 'nvinject' Na ogół w końcu coś się znajdzie, wtedy po prostu należy taki katalog usunąć: rm -rf katalog_drivera Teraz możemy dla pewności w przypadku DVD odmontować partycję: cd / umount /Volumes i zrestartować system: reboot System powinien podnieść się ponownie w trybie VESA :)

8. OSX dalej nie startuje chociaż działa w trybie VESA...

To kolejny problem na jaki można natknąć się w przypadku iATKOS i Kalyway. W celu diagnostycznym uruchamiamy system w trybie "Verbose" czyli w czasie startu znów F8 i "-v" i enter. System prawdopodobnie znów się zawiesi, tyle że dostaniemy jakieś logi. Najprawdopodobniej ukaże się komunikat pojawiający się ciągle co pare sekund: Package 0 didn't get an HPET Jeśli tak, to i na to jest "fix". Po pierwsze przypomnij sobie, czy aby nie dokonałeś reinstalacji OSX na istniejącej już i czy przypadkiem nie zapomniałeś sformatować wcześniej partycji. Jeśli zapomniałeś, to lepiej zainstaluj system jeszcze raz, bo "fix", który zamierzam pokazać, może wywołać dziwne objawy, jeśli problemem jest jedynie pomieszanie sterowników z nowej i poprzedniej instalacji. PAMIĘTAJ! OSX nie formatuje partycji przed instalacją automatycznie!. Jeśli jednak problem się pojawia, to wchodzimy w single mode tak jak poprzednim razem i tym razem usuwamy konkretny katalog: rm -rf AppleIntelCPUPowerManagement.kext To powinno pomóc, znów "umount" jak trzeba i "reboot".

9. Epilog

Inne problemy raczej nie powinny wystąpić, jednak jeśli wystąpią, to na Cześka pisać, czy na GG ( jak do tej pory to robiliście ;) ). I pamiętajcie:

Przed instalacją dwa razy przemyślcie, czy na pewno dacie radę i czy macie wystarczającą wiedzę by sobie poradzić w razie problemów.

I druga rada:

Nie nastawiajcie się, że będzie to działało 100% zgodnie i stabilnie jak na prawdziwym sprzęcie z Apple, bo później można się rozczarować.

Jeszcze dodam na koniec, że przeprowadziłem małe śledztwo, by sprawdzić co jest z tej instalacji wycięte. Generalnie oryginalna płyta z OSX Leopard jest dual-layer i zawiera prawie 8GB danych. Wersja dla hackintosha to niecałe 4GB. Okazuje się, że wycięto całe środowisko deweloperskie ( XCode ). Wycięto też dużo opcjonalnych rzeczy. Co do XCode, można jednak ściągnąć je ze strony Apple. Przynajmniej w teorii powinno działać.

 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi