< > wszystkie blogi

Leczenie zdrowia psychicznego

17 February 2022
Zdrowie psychiczne człowieka jest bardzo ważne, ale niestety wiele osób nie przywiązuje do tego uwagi. Wynika to przede wszystkim z niskiego poziomu edukacji społecznej, która dotyczy sposobów leczenia zdrowa psychicznego.

Zawód psychiatry


Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że psychiatra i psycholog to dwie zupełne różne specjalności. Psychiatrą jest lekarz, który nie tylko ukończył Akademię Medyczną, ale również odbył specjalnie szkolenie i zaliczył Państwowy Egzamin Specjalizacyjny. Dopiero wtedy może otrzymać tytuł specjalisty z zakresu psychiatrii. Diagnoza zaburzeń psychicznych jest głównym zadaniem lekarza psychiatry. Należy mieć na uwadze, że farmakologiczne leczenie psychiatryczne nie zawsze jest potrzebne, ponieważ nie wszystkie zaburzenia tego wymagają. Takich specjalistów znajdziecie na psychiatra-pruszkow.pl

Rozpoczęcie terapii


Jeżeli będzie taka konieczność, to psychiatra przepisze niezbędne leki na recepcie. Przy leczeniu traumy z dzieciństwa lub przeszłości pomóc może psycholog. Sama farmakologia może sprawić, że będziemy się czuli nieco zmęczeni i senni. Warto zwrócić uwagę na fakt, że uprawnienie do przepisywania leków psychiatrycznych posiadają jedynie psychiatrzy. Recept na leki psychiatryczne niestety nie mogą wypisywać lekarze innych specjalizacji. Trzeba pamiętać, że decyzja o rozpoczęciu leczenia lekami przeciwlękowymi i przeciwdepresyjnymi musi być mocno przemyślana.

Motywacja do leczenia


Pacjent powinien być także odpowiednio zmotywowany, ponieważ jego obowiązkiem będzie przestrzeganie zaleceń lekarza psychiatry. Psycholog powinien zwracać uwagę na stan pacjenta i notować wszelkie zmiany w zachowaniu. Leczenie musi być przede wszystkim systematyczne oraz długoterminowe. Czasami dopiero po kilku tygodniach są widoczne pierwsze efekty zażywania leków. Warto zaznaczyć, że takie leki nie działają natychmiast, dlatego trzeba trochę poczekać. Czasami rezultaty nie są widoczne, ponieważ pacjenci przerywają leczenie lub nieregularnie zażywają leki. U niektórych ludzi mogą się pojawić objawy uboczne, ale zdarza się to naprawdę rzadko. Może się okazać, że potrzebna będzie zmiana leków. Po przeczytaniu artykułu powinieneś już wiedzieć, czym zajmuje się psychiatra.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi