< > wszystkie blogi

Kiedy warto poprosić o pomoc psychiatrę?

18 March 2021
Zbyt często pacjenci zwlekają zbyt długo. Najpierw sami próbują uporać się z problemem i dopiero z czasem zdają sobie sprawę, że potrzebna jest fachowa pomoc. W pewnych okolicznościach wystarczy jednorazowa wizyta i rozmowa z psychiatrą, bez konieczności dalszej terapii.

Kiedy iść do psychiatry?

Jeśli problem jest poważniejszy, leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej. Dlatego zdecydowanie warto umówić się przynajmniej na wstępne spotkanie. Można wtedy tam omówić swoje obawy i - jeśli to konieczne - umówić się na kolejne wizyty. Niektóre choroby psychiczne mogą również powodować objawy fizyczne. Są one zwykle leczone przez lekarza rodzinnego, ale przyczyna często pozostaje niewykryta. Podejrzewając, że objawy fizyczne mogą mieć podłoże psychiczne, zaleca się konsultację ze specjalistą. Psychiatra wyjaśni lub wykluczy medyczne lub fizyczne przyczyny stanu zdrowia. Zasadniczo warto skontaktować się z psychiatrą poprzez psychiatra-sochaczew.pl w przypadku jakichkolwiek problemów lub poniższych objawów:
- przygnębienie,
- brak energii,
- wszelkiego rodzaju lęki,
- słysząc głosy,
- ataki paniki,
- ciągły niepokój,
- brak sił do życia.

Czy psychiatra zawsze przepisuje leki?

Często praca psychiatry jest połączona z przepisywaniem leków. Niektórych pacjentów ten pomysł odstrasza - w żadnych okolicznościach nie chcą przyjmować leków psychofarmakologicznych. W rzeczywistości w wielu przypadkach leczenie można przeprowadzić bez leków. Psychiatra może ocenić, czy lek jest naprawdę potrzebny i, jeśli to konieczne, zasugerować alternatywy. Może doradzić rozpoczęcie psychoterapii.

Skutki uboczne leków psychiatrycznych

Strach przed lekami często wiąże się z możliwymi skutkami ubocznymi. Każdy, kto kiedykolwiek przeczytał ulotkę z instrukcją, może szybko stracić „chęć” do zażywania leku. Ze względu na wymienione tam możliwe skutki uboczne jest to zrozumiałe. Psychiatra może pomóc we właściwej interpretacji ulotki z instrukcją i, jeśli to konieczne, w prawidłowej reakcji. Zwykle strach przed skutkami ubocznymi jest nieuzasadniony i nie powinien przeszkadzać w leczeniu.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi