< > wszystkie blogi

Hrobot's absurdlog

Potwornie absurdalny blog

Dlaczego dobry szampon nie zawiera SLS

13 September 2019
Modny trend na zdrowy styl życia i kosmetyki naturalne zachęca, by bliżej przyjrzeć się szamponom do włosów. Wiele z nich zawiera bowiem tajemnicze składniki, które trudno rozszyfrować i z czymkolwiek połączyć. Z tego powodu warto trochę poczytać i dowiedzieć się więcej. W tym wpisie zajmiemy się jednym z takich składników, który jest niezwykle popularny. Jest nim bez wątpienia SLS.

Coraz więcej ludzi interesuje bezpieczeństwo i skuteczność działania kosmetyków. Mycie włosów dobrym szamponem to skuteczny sposób na osiągnięcie tego celu. Możesz użyć szamponu stymulującego wzrost włosów lub szamponu zagęszczającego włosy, dostosowanego do twoich potrzeb. Jednak większość ludzi nadal używa niskiej jakości szamponu zawierającego szkodliwy składnik, który ma negatywny wpływ na wzrost włosów i zdrowie skóry głowy! Ten wpis dotyczy składnika o nazwie SLS i oferuje dobrą alternatywę.

Czym dokładnie jest SLS?

Kiedy studiujesz etykietę butelki szamponu, laurylosiarczan sodu (SLS) lub jegowariantlaurylosiarczan sodu jest w większości przypadków drugim wymienionym składnikiem. Oznacza to, że ta substancja stanowi największą objętość szamponu po wodzie (wodzie).

SLS i SLES to siarczany, które działają czyszcząco. Bardzo dobrze nadają się do tworzenia piany i są tanie w produkcji hurtowej. Te cechy powodują, że SLS i SLES są często stosowane w produktach do higieny osobistej, takich jak szampony, pasta do zębów i płyn do płukania jamy ustnej. Ze względu na swoje silne właściwości jest również regularnie stosowany w detergentach i innych przemysłowych produktach czyszczących.

Dlaczego SLS jest zły?

SLS jest agresywną substancją i ma również drażniące działanie na skórę. W mniejszym stopniu dotyczy to SLES, dlatego ten wariant jest często stosowany w szamponach. Wadą SLES jest to, że zawiera on również dioksan jako produkt uboczny. Istnieją silne oznaki, że dioksan może powodować np. raka. Wnika w głąb skóry i jest trudny do rozkładu dla twojego ciała. Stosowanie SLES jest uważane za bezpieczne w niskich stężeniach, chociaż skutki zdrowotne długotrwałego mycia włosów szamponem zawierającym SLES nie są jeszcze znane…

Agresywne działanie SLS i SLES również wydaje się zaburzać równowagę między włosami a skórą głowy. Skóra jest oczyszczona, ale jednocześnie odwodniona. Naturalne oleje są wypłukiwane z włosów. Ponadto w mieszkach włosowych powstaje pozostałość, która utrudnia wzrost włosów. Bez dodatkowych chemikaliów w szamponach SLS lub SLES włosy po użyciu byłyby bardziej puszyste.

Niektórzy producenci kosmetyków twierdzą, że SLS lub SLES w ich szamponach są „naturalne”, ponieważ są przetwarzane z oleju kokosowego. Ekstrakcja z oleju kokosowego jest rzeczywiście możliwa, ale tylko po skomplikowanym procesie z udziałem wielu chemikaliów. Przede wszystkim nie powodów, aby zakładać, że SLS wytworzony w ten sposób jest bezpieczniejszy.

Jaka jest alternatywa?

W sumie rośnie zapotrzebowanie na szampony bez SLS lub SLES. Zalecaną alternatywą jest laurylosulfooctan sodu (SLSA). Chociaż substancja ta wydaje się bardzo podobna zarówno do SLS, jak i SLES, nie jest siarczanem i nie ma wielu negatywnych cech omówionych wcześniej.
SLSA jest ekstrahowany z oleju kokosowego lub palmowego i jest o wiele bardziej przyjazny dla skóry. Nie jest tak agresywny i drażniący. Ponadto nie odwadnia skóry.
W przeciwieństwie do SLS i SLES, SLSA jest hydrofilowy, co oznacza, że rozpuszcza się w wodzie. Z tego powodu po prysznicu nie pozostają żadne resztki na mieszkach włosowych. W szamponach SLSA nie ma również zagrożenia związanego z dioksanem.

Pomimo tych wyraźnych zalet SLSA nie jest jeszcze szeroko stosowany w szamponach. Jest tak po prostu dlatego, że jest droższy w produkcji, a następnie jest stosowany tylko w wysokiej jakości szamponach. Warto także postawić na kosmetyki naturalne, wśród których istnieje wiele szamponów do różnych potrzeb i typów włosów.

Szampony u specjalisty od wzrostu włosów

Konsumenci są coraz bardziej świadomi wad SLS i SLES. Jeśli chodzi o wady i związane z nimi ryzyko, obawy te są z pewnością uzasadnione. Przemysł kosmetyczny nadal używa tych rzeczy ze względu na ich silne właściwości czyszczące i pieniące. A najważniejszym powodem jest prawdopodobnie niski koszt. Znacznie lepiej jest jednak stawiać na produkty naturalne, oparte na takich składnikach jak skrzyp, pokrzywa czy olej rycynowy.

Na szczęście dostępnych jest coraz więcej szamponów bez SLS lub SLES. Jeśli naprawdę chcesz poprawić jakość i ilość włosów, głupio jest użyć złego szamponu.
 

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą

Napędzana humorem dzięki Joe Monsterowi