Szukaj Pokaż menu

Pod czujnym okiem Wielkiego Brata nie znikniesz nawet na końcu świata

28 491  
132   11  
To było piękne dwadzieścia lat, które Manuel spędził w niewielkim Galapagar, zaledwie kilka kroków od Madrytu. Dogodne położenie, świetna pogoda, dobra praca… Czego więcej od życia wymagać?

Dlaczego firma Pepsi i wszystko co z nią związane jest pogardzane na Filipinach

25 193  
143   24  
Produkty PepsiCo są znane na całym świecie i wydawałoby się, że wszędzie są kochane. Jednakże tak nie jest – na Filipinach praca w tej firmie jest uważana za wstyd, a stosunek do samych napojów jest, delikatnie mówiąc, lekceważący. Wszystkiemu winien jest fatalny błąd, który producent napojów gazowanych popełnił w swojej kampanii reklamowej.

HuMore Show 2023 - co to jest i dlaczego musisz tam być?

4 614  
„Nie oceniaj książki po okładce” – to stara prawda, o której ludziom wciąż zdarza się zapominać. A jeśli chodzi o najczęściej powtarzające się stereotypy i łatki, trzeba przyznać, że obecny PR polskich kabaretów, mówiąc delikatnie, nie jest najlepszy. Stand-up od lat znacznie przewyższa popularnością ten tradycyjny i bardziej konserwatywny, wydawałoby się, gatunek. Te uprzedzenia są jednak całkowicie – jak to w przypadku uprzedzeń bywa – nieuzasadnione. Dziś ostrze kabaretowych żartów jest znacznie ostrzejsze niż choćby dekadę temu, nie konkurując jednocześnie z coraz bardziej wymyślnymi historiami opowiadanymi „na stojaka” . O dobrej formie polskiego kabaretu (choć w trakcie imprezy, rzecz jasna, pojawią się też standupowe akcenty) będzie można przekonać się na własne oczy latem i jesienią w kilkunastu polskich miastach. HuMore Show 2023 to jeszcze więcej żartów bez cenzury, wybuchowa mieszanka doświadczenia i świeżości oraz zabawne spotkanie komizmu słowa z muzyką.

Wydarzenie poprowadzą „Młodzi i Moralni”, czyli Robert Górski – lider Kabaretu Moralnego Niepokoju, oraz stojący na czele Kabaretu Młodych Panów Robert Korólczyk. Choć łącznie obaj panowie mają 99 lat, to jednak w ich tytułowej młodości nie ma zbytniej przesady – w końcu John Cleese liczy sobie 84 wiosny, a wkrótce ruszy w wielomiesięczne europejskie tournée (choć w jego przypadku w trasę wysłał go przede wszystkim niesamowicie bolesny finansowo rozwód). Co więcej, tytuł najstarszego komika świata dumnie dzierży 88-letnia D'yan Forest! Dziwnym zatem nie jest, że głównym punktem programu imprez Adria Art z cyklu „HuMore Show 2023” będą występy grup dowodzonych przez obu prowadzących.

Co ciekawe, Kabaret Moralnego Niepokoju działa – nieprzerwanie – już od 30 lat! Oprócz Roberta Górskiego najbardziej rozpoznawalnym reprezentantem składu jest Mikołaj Cieślak, który w „Uchu Prezesa” wcielił się postać Mariuszka. Ale nie trzeba nawet sięgać pamięcią kilka lat wstecz. Najnowsze propozycje tej wesołej grupy przekoczyły milion wyświetleń na YouTubie – publiczność zdecydowanie polubiła takie skecze jak „Pandemia”, „To nie tak było” czy „Castorama”. I nic dziwnego, „Moralni” stale punktują absurdy codzienności – od administracyjnych fikołków spod znaku RODO („Dane osobowe ludzi są ważniejsi niż ludzie” – założę się, że większość ścierających się z urzędasami doświadczyła na własnej skórze takiego podejścia), przez brutalne walki o darmowe cokolwiek przy sklepowych półkach, po okołocovidowe bolączki i towarzyszące im wały. A wszystko pod patronatem słynnej aktorki Krystyny Lindy.

https://www.youtube.com/watch?v=agbKGgCOl8M

Klimat wyśmiewania irytujących stereotypów doskonale rozumie też Kabaret Młodych Panów – nie wypominając wieku, na scenie działający już od 19 lat. Młodzi Panowie, choć trudno posądzić ich o powagę, nie zapominają też o drugim dnie humoru, zazwyczaj mającym źródło w prozie życia. „Czasem godzinami zastanawiam się nad wymyśleniem jakiegoś zabawnego tekstu, a jeden czy drugi polityk staje przed mikrofonem, zaczyna gadać i aż wierzyć się nie chce, że mówi to, co mówi” – w wywiadzie dla Plejady Robert Korólczyk zdradził jedno ze źródeł weny. Uśmiechnąć się, choć nierzadko przez łzy, można słuchając o bolączkach statystycznego Polaka – jak choćby w przypadku „Zdrad” – czy wkręcając się w językową abstrakcję złodziejaszków w „Skoku na logopedę” czerpiącym ze starego, dobrego brytyjskiego humoru słowa. A że najtrafniejsze żarty mają najczęściej potwierdzenie w rzeczywistości? Wystarczy tylko trafić na SOR, żeby na własnej skórze poczuć porządek panujący w służbie zdrowia i lepiej zrozumieć perypetie bohatera jednego z gagów, Maciaszczyka. A o tym, co gryzie mieszkających między Tatrami a Bałtykiem kwieciście opowiada też góral Józek Gąsienica, w którego wciela się sam Korólczyk.

https://www.youtube.com/watch?v=URTdflIvNDI

Kolejną z atrakcji wydarzenia będzie występ Igora Kwiatkowskiego. Współzałożyciel Kabaretu Paranienormalni – to on wykreował takie postaci jak Mariolka, Kryspin czy Jacek Balcerzak – a oprócz tego wszechstronnie uzdolniony wokalista (i zaśpiewa, i pobeatboxuje) w autorskim show sprawnie żongluje żartami dotykającymi spraw każdego z nas. Prozaiczna praca, codzienny mąż czy żona to w końcu tematy nam wszystkim nieobce. Osadzone w najbliższym otoczeniu żarty doprawione są muzycznymi popisami – parodia George'a Michaela rozśmieszy nie tylko fanów Wham!, a Kwiatkowski w swoim repertuarze serwuje przecież pełną gamę hitów od Backstreet Boys po Czesława Niemena. Na swoim kanale YouTube Igor zaprezentował ostatnio doskonale ograny program „Pół geniusz, pół kretyn”, a obecnie występuje z repertuarem pod wiele mówiącym tytułem „Tylko śmiech nas ocali”. W relacji z ostatnich występów można przeczytać, że kabareciarz „rozbawił publiczność do łez”, więc to chyba dobry czas, żeby sprawdzić kondycję swoich kanalików łzowych.

https://www.youtube.com/watch?v=gW83tqW9IOQ

Skoro widzom towarzyszyć będą „Młodzi i Moralni”, nic dziwnego, że na scenie zobaczymy też Ślązaków z kabaretu Zdolni i Skromni. To całkiem świeży, bo powstały przy okazji 25. edycji Rybnickiej Jesieni Kabaretowej RYJEK w 2021 roku, projekt. Mimo dość młodego stażu to jednak grupa, która bez kompleksów odnajduje się na kabaretowej scenie. Co więcej, zdążyła przygotować już kolejny program, którego najświeższe recenzje są naprawdę pozytywne: „Występ petarda. Jajca nie z tej ziemi. Czekam na kolejny występ” czy „Super, mega się bawiłam. Nowe skecze!”. Nie bez znaczenia w kwestii rozpoznawalności tej spontanicznie powstałej grupy jest też komediowy potencjał ich najlepiej kojarzonych postaci – Sztefy i Brajana z Piekar Śląski, którzy bawią tak Ślązaków, jak i goroli. Do tego sprawdzić warto też skecz o komunii będący komedią pomyłek w pigułce, w której dostają po równo ksiądz ze zbyt dużą słabością do gosposi i damulka z bardzo wrażliwym synkiem, czy historyjkę przybliżającą dylematy doskonale znane korzystającym z Tindera.

O odpowiednią różnorodność żartu zadba Andrzej Kozłowski przez lat występujący pod szyldem Kabaretu Pod Wyrwigroszem i współpracujący z Grupą Rafała Kmity czy Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, a ostatnio kojarzony przede wszystkim jako finalista programu Twoja Twarz Brzmi Znajomo. W jednej ze sztandarowych produkcji Polsatu Andrzej wcielił się takich artystów jak między innymi James Blunt, Freddie Mercury czy Luciano Pavarotti. „Kabareciarz powalił jury” – komentowały jeden z wygranych odcinków medialne nagłówki. Na swoim facebookowym profilu Kozłowski zapowiada trasę HuMore Show 2023 wymownym „Niech moc będzie z Wami!”. No to będzie!

https://www.youtube.com/watch?v=DSlKT34gWrE

Oprawy muzycznej wydarzenia pilnować będzie także nieco enigmatyczna formacja Gwiazdy z Zagranicy, która szlify zdobywała na Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA. Jak wskazują tytuły utworów („Nieutulony żal & Bul istnienia na terenie Najjaśniejszej Rzeczpospolitej”, „Inblanko, Akapulko” tekst: twórczość ludowo alkoholowa pod wezwaniem gwiazd z zagranicy”) czy nazwa tego ansamblu, będzie światowo!

A gdzie pośmiejemy się na HuMore Show 2023?

Gorzów Wielkopolski 16.06.2023
Ostrów Wielkopolski 17.06.2023
Będzin 18.06.2023
Kielce 21.07.2023
Płock 22.07.2023
Ostróda 23.07.2023
Szczecin 03.09.2023
Częstochowa 21.10.2023
Lublin 22.10.2023
Bydgoszcz 28.10.2023
Poznań 11.11.2023
Kraków 09.12.2023
Szczegóły dotyczące dat i cen biletów znajdziecie na stronie HuMore Show 2023. Będzie wesoło!
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Dlaczego firma Pepsi i wszystko co z nią związane jest pogardzane na Filipinach
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Filmowe wpadki, które były tak dobre, że zdecydowano się je pozostawić
Przejdź do artykułu Krótka historia legalnego w Polsce narkotyku, który można kupić w każdym sex-shopie
Przejdź do artykułu Rzucił wszystko i kupił sobie za 13 tysięcy dolarów wyspę na Seszelach
Przejdź do artykułu Jak skonfigurować swój fotel gamingowy?
Przejdź do artykułu Większość z nas jest przekonana, że te rzeczy są typowo amerykańskie
Przejdź do artykułu Czy warto kupić zestaw VR?
Przejdź do artykułu Zakupy z kobietą - cztery koszmary, które przeżył każdy z nas
Przejdź do artykułu Maski zostały zrzucone! 18 postaci z horrorów i aktorzy, którzy je grali
Przejdź do artykułu Jak działają firmy kupujące mieszkania?