Szukaj Pokaż menu

Upływ czasu pokazany na zdjęciach – Tarcza do darta używana przez miesiąc w pubie i nowa

37 589  
205   30  
Czas płynie i bezlitośnie odciska piętno na ludziach i przedmiotach, o czym możemy się przekonać, oglądając poniższe zdjęcia.

Jak supertajny samolot SR-71 Blackbird lądował w tajnej bazie CIA w Wietnamie

14 948  
140   16  
Buddy Brown był jednym z pierwszych pilotów tajnego samolotu zwiadowczego SR-71 Blackbird, na wielu spotkaniach z fanami awiacji opowiadał historie ze swojej 30-letniej służby w US Air Force. Oto jedna z nich, kiedy ze swoim RSO Davidem Jensenem leciał nad Hanoi i nie wszystko poszło zgodnie z planem.

Polak dokonał niezwykłego wyczynu: wylądował na szczycie dubajskiego wieżowca samolotem

13 102  
182   29  
Polak potrafi! Łukasz Czepiela wylądował na słynnym lądowisku dla helikopterów, które znajduje się na szczycie wieżowca w Dubaju i zrobił to z wykorzystaniem... samolotu.


Lądowisko dla helikopterów znajdujące się na szczycie 56-piętrowego hotelu Burdż Al Arab to dosyć znane miejsce i istnieje spore prawdopodobieństwo, że już o nim słyszeliście. Swego czasu Roger Federer i Andre Agassi rozegrali na nim mecz tenisowy, a David Coulthard jeździł po nim bolidem Formuły 1.

FILM
David Coulthard kręci bączki na lądowisku

Wyczyn Polaka to jednak inna para kaloszy, jeśli chodzi o trudność zadania. Czepiela miał do dyspozycji zaledwie 27 m, aby bezpiecznie wylądować samolotem, a w dodatku musiał zmierzyć się z nieprzewidywalnym wiatrem i brakiem punktów odniesienia podczas wykonywania niebezpiecznego manewru. Mimo wszystko... udało się! 14 marca 2023 r. w Dubaju o godz. 6.58 lokalnego czasu Łukasz Czepiela dokonał „niemożliwego”.Aby lądowanie zakończyło się powodzeniem, Polak przygotowywał się do niego przez 12 miesięcy. W tym czasie wykonał 650 próbnych lądowań, ale odbywały się one na namalowanym na ziemi okręgu. Tam na górze musiał się mierzyć z innymi warunkami i wykazać się niezwykłym opanowaniem i przygotowaniem fizycznym. Nie było tutaj marginesu choćby na najmniejszy błąd.Oto co sam Łukasz powiedział po lądowaniu:

Jestem bardzo szczęśliwy, bo zrealizowałem najtrudniejszy projekt w mojej karierze. Musiałem lądować około 7 metrów dalej od krawędzi „lądowiska”, żeby nie uderzyć w helipad. Realnie miałem zatem tylko 20 metrów na bezpieczne lądowanie. Największym wyzwaniem była dla mnie jednak wysokość i to, co się z tym wiązało. Ponad 200 metrów nad poziomem morza, gdzie dookoła nie ma żadnych wyraźnych punktów odniesienia, to zupełnie co innego niż lądowanie na ziemi. Musiałem zastosować zupełnie inną technikę podejścia i maksymalnie zaufać swoim umiejętnościom.Czepiela zasłynął już wcześniej innym osiągnięciem, które zrealizował w Polsce. W 2019 roku, wykorzystując samolot typu STOL (short takeoff & landing), wylądował na molo w Sopocie, ale wtedy potrzebował 150 metrów. Tamten wyczyn zainspirował go do tego, aby spróbować czegoś jeszcze bardziej szalonego. Jak powiedział:

Po lądowaniu na molo chciałem zrobić coś niezwykłego na skalę światową i wykorzystać nabytą wiedzę, aby podnieść poprzeczkę jeszcze wyżej. Pomysł na helipad Burdż Al Arab przyszedł mi do głowy dość szybko. To miejsce jest bardzo rozpoznawalne, bo odbywało się tam wiele ciekawych projektów — Roger Federer i Andre Agassi grali na nim w tenisa, a bolidem Formuły jeździł David Coulthard. Sam hotel w kształcie żagla jest bardzo charakterystyczny. Wiedziałem, że Dubaj jest miejscem otwartym na różne niekonwencjonalne pomysły.Aby samolot mógł wylądować na słynnym helipadzie, musiał zostać zmodyfikowany. Przede wszystkim należało zmniejszyć jego masę, która ostatecznie wyniosła 425 kg. Umożliwiło to wolniejsze podejście do lądowania (prędkość samolotu wynosiła 48 km/h).

Samolot przygotowany był idealnie, dlatego chciałem ogromnie podziękować Mike’owi Pateyowi i CubCrafters za pracę, którą wykonali na przestrzeni wielu miesięcy. Na co dzień latam jako kapitan pasażerskiego airbusa, ale moją największą pasją są akrobacje lotnicze projekty, które pozwalają mi przesuwać granice w lotnictwie. Dlatego mogę powiedzieć, że to nie jest moje ostatnie słowo. Teraz potrzebuję chwilę odpocząć i wkrótce będę się zastanawiał, co dalej. Mam już w głowie kilka pomysłów.Gratulujemy i mamy nadzieję, że na realizację kolejnych pomysłów nie trzeba będzie długo czekać. A tymczasem zobaczcie, jak wyglądało lądowanie na helipadzie i równie imponujący start.


182
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jak supertajny samolot SR-71 Blackbird lądował w tajnej bazie CIA w Wietnamie
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ujęcia z drugiej wojny światowej, jakich nie znałeś
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty – Rydzyk twierdzi, że bogaci mają pozaszywane kieszenie i zamknięte portfele, bo nie chcą dawać mu pieniędzy
Przejdź do artykułu (Na pewno jeszcze nie) Wszyscy, którzy nienawidzą Jeremy'ego Clarksona
Przejdź do artykułu Największe obciachy – ​Internauci wyśmiewają premium boxy, które znany raper sprzedaje za 450 zł
Przejdź do artykułu 20 krajów, do których najlepiej się przenieść, jeśli masz dość i nie odpowiadają ci Bieszczady
Przejdź do artykułu Najdziksze newsy tygodnia – Deweloper będzie musiał odbudować zniszczony nielegalnie pub
Przejdź do artykułu Tego nie uczyli na lekcji historii, czyli 7 ciekawostek z czasów średniowiecza
Przejdź do artykułu Prawdziwe miejsca, które wyglądają, jakby były zrzutami ekranu z gier komputerowych
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty – Glapiński show, czyli kiszonki tak, cytrusy nie

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą