Szukaj Pokaż menu

Eropak – Tak bardzo wierny swojej żonie

45 528  
273  
Dzisiaj zajrzymy do Ickowej alkowy, pokłócimy się z żoną oraz dowiemy się, gdzie wczoraj był Stefan...

Wieśniackie patenty, które mogą się okazać zaskakująco praktyczne

34 074  
203   28  
Na pierwszy rzut oka te pomysły mogą się wydawać nieprzemyślane, może nawet głupie, ale po krótkiej analizie... Skoro coś wygląda głupio, ale działa, nie jest głupie.

Jaką odległość muszą pokonać składniki, by stać się znanym gotowym produktem?

27 270  
137   46  
Te odległości są naprawdę zaskakujące. A wszystko po to, by jakiś człowiek w Londynie zjadł swoje ulubione danie lub swoją ulubioną przekąskę, a potem popił to kawą...

#1. Nutella – 46 238 kilometrów na słoik

Na początek ulubiony krem do smarowania kanapek. Jest to jedna z bardziej międzynarodowych potraw. Orzechy laskowe podróżują średnio 3637 kilometrów z Turcji, olej palmowy z Malezji (średnio 10 436 kilometrów) oraz cukier i soja z Brazylii (8766 kilometrów). Sumując wszystko dowiemy się, że składniki zanim zostaną przetworzone w gotowy produkt pokonują średnio 46 238 kilometrów.

#2. Snickers – 81 741 kilometrów na batona

Rekordzista zestawienia, batony Snickers, zawierają składniki z całego świata. Niektóre z nich to: olej kokosowy z Filipin (10 935 kilometrów), orzeszki ziemne z Argentyny (11 733 kilometry) i ekstrakt waniliowy z Meksyku (8777 kilometrów). Dodatkowo Snickersy zawierają mnóstwo produktów, które pozyskuje się w samej Wielkiej Brytanii.

#3. Coca-Cola – 27 673 kilometry na puszkę

Skład coca-coli jest oczywiście ściśle strzeżoną tajemnicą, ale z tego, co udało się ustalić, ten gazowany napój zawiera cukier i karmel z Brazylii (8844 kilometry) oraz liście koki z Peru (9776 kilometrów). Reszta składników znajduje się w państwie, w którym napój jest produkowany lub w państwie sąsiednim.

#4. Skittles – 47 569 kilometrów na opakowanie 55 g

Na ten dystans wpływa fakt, że wiele składników pochodzi z Brazylii (cukier, syrop glukozowy i wosk karnauba – 8844 kilometry), a inne z Azji Południowo-Wschodniej (tłuszcz palmowy – 11 947 kilometrów). Reszta składników dostępna jest lokalnie w Europie.

#5. Big Mac – 12 955 kilometrów na burgera

Jak na kanapkę – ikonę tej światowej sieci fast foodów – Big Mac jest kanapką, która w głównej mierze produkowana jest na rynkach lokalnych, gdyż zgodnie z wytycznymi jakie daje koncern, w produkcję półproduktów ma być zaangażowanych jak najwięcej lokalnych przedsiębiorstw. I tak jeżeli mieszkaniec Londynu kupi Big Maca, to bułki pochodzą z Oksfordu (125 km), kotlety wołowe ze Scunthorpe lub Waterford w Irlandii (średnio 435 km), sałata z Chichester lub Hiszpanii (średnio 897 km), ser z Irlandii Północnej (820 km) i sos Big Mac z Lancashire (358 km). Tylko cebula i pikle pochodzą z bardziej odległych miejsc: cebula z USA (7216 km) i pikle z Turcji (3106 km).

#6. Kawa Starbucks – średnio 8734 km na filiżankę

Chociaż standardowa filiżanka czarnej kawy nie zawiera żadnych dodatkowych składników, Starbucks pozyskuje mieszanki kaw z całego świata. W związku z tym w tym przypadku została wzięta średnia odległość od różnych źródeł. Zgodnie z oczekiwaniami są to jedni z największych światowych producentów kawy, w tym: Kolumbia (8513 km), Etiopia (8856 km) i Sumatra (10 844 km).

#7. Ketchup Heinz – 30 262 na butelkę

Pomidory pochodzą z Chin, Kalifornii i Hiszpanii (średnio 6218 km), cukier z Brazylii (8844 kilometry) i przyprawy z Indii (7480 km). A potem wszystko się miesza i wlewa do butelki, by ostatecznie trafiło na stoły.

A wiecie, że na Joe Monster dawno temu była taka zasada: "Tu się pomaga". I nic się w tej kwestii nie zmieniło. Dlatego jeśli chcesz, to dorzuć grosika do naszej Joe Monsterowej skarbonki. Pomóżmy dzieciakom, bo pomagać warto! Każda złotówka jest cenna.

137
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Wieśniackie patenty, które mogą się okazać zaskakująco praktyczne
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu "Chcę mieć dziecko" - taką wiadomość wysłały swoim chłopakom. Oto ich reakcje...
Przejdź do artykułu 20 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Nowej Zelandii
Przejdź do artykułu 10 zapierających dech w piersiach cudów natury
Przejdź do artykułu 7 szalonych rzeczy, które ludzie zrobili, żeby uniknąć odpowiedzialności
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Poseł PiS zarabia na godzinę więcej niż Cristiano Ronaldo
Przejdź do artykułu 13 ciekawostek o Japonii, które irytują nawet Japończyków
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wynalazek z Japonii, który przydałby się w naszych sklepach
Przejdź do artykułu Co ta dziewczyna skrywa w bagażniku – Niecodzienne sytuacje na gifach
Przejdź do artykułu 7 wsi, o których można powiedzieć wiele... ale na pewno nie to, że są zwykłe

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą