Szukaj Pokaż menu

Memy, które przyniosą ci odrobinę uśmiechu

49 807  
291   27  
Nasi Bojownicy nie próżnują i wciąż wrzucają na grupę nowe memy. Szkoda, żeby się tam marnowały. Trzeba dzielić się nimi ze światem.

Poprzeczka, słupek, obroniony karny i dwa gole - memy po meczu Polska - Arabia Saudyjska

82 540  
425   75  
Od zespołu, który przeszkadza w grze przeciwnikowi do zespołu, który kreuje sytuacje i strzela gole. W tym meczu było wszystko. Łzy Lewandowskiego także.

Amerykanie też mieli swojego psa w kosmosie

9 889  
70   11  
Wydawałoby się, że poważniej już być nie może. A jednak nawet w NASA znalazło się miejsce dla maskotki. I to wybranej nieprzypadkowo.

1988725f1c5c86c3.jpg

Wypadek, który wydarzył się podczas przygotowań do startu misji Apollo 1, wstrząsnął nie tylko agencją, ale całą Ameryką. 27 stycznia 1967 roku podczas jednego z testów doszło do pożaru, w którym śmierć poniosła cała znajdująca się wewnątrz modułu dowodzenia załoga. Tego dnia wszystko szło nie po myśli, czego kulminacją stały się wieczorne wydarzenia. Gus Grissom, Ed White i Roger Chaffee zginęli tragicznie, a dokładnych przyczyn pożaru nie udało się ostatecznie ustalić.
space.com

19887286b5ab95a6.jpg

Stwierdzenie, że amerykański program kosmiczny stanął w tym momencie pod znakiem zapytania, byłoby dużą przesadą. Faktem jest jednak, że konieczne były zmiany. Techniczne – to oczywiste. Ale także wizerunkowe, bo i w tej kwestii straty były ogromne.

Wtedy po pomoc zwrócono się do Snoopy’ego – a raczej jego twórcy

198873050b72be27.jpg

Charles Schulz nie miał nic przeciwko i tak oto Snoopy stał się dla NASA maskotką bezpieczeństwa.

Dlaczego właśnie Snoopy spośród setek innych kreskówkowych postaci? Z jednej strony – wygląda bardzo sympatycznie. Z drugiej – zawsze marzył o lataniu. Może niekoniecznie od razu w kosmos, ale przecież w gruncie rzeczy to tylko różnica pułapu…
schulzmuseum.org

198872715079cdd5.jpg

Warto wziąć pod uwagę fakt, że udzielenie zgody na wykorzystanie postaci wymagało też pewnej odwagi ze strony jej twórcy, jako że kreskówka przez cały czas emitowana była w telewizji i powstawały nowe odcinki. Gdyby w planach NASA ponownie coś poszło nie tak, gdyby doszło do kolejnej katastrofy, nie tylko program Apollo byłby skończony. Snoopy – jako nowy symbol bezpieczeństwa – również.

Na szczęście wypadków – przynajmniej na pewien czas – udało się już uniknąć.
W kreskówce pojawiły się motywy kosmicznych wojaży Snoopy’ego, a wizerunek postaci został przeniesiony na metalową przypinkę, która – od 1968 roku – towarzyszyła każdemu astronaucie jako talizman. Po powrocie na Ziemię, przypinki te wręczane były w dowód uznania i wdzięczności pracownikom zaangażowanym w dbanie o bezpieczeństwo misji.

Srebrny Snoopy – nagroda NASA dla zaangażowanych w bezpieczeństwo

1988723802188892.jpg

Podczas misji Apollo 10 Snoopy był oficjalną maskotką, a uczestnicy lotu (na orbitę okołoksiężycową) głaskali figurkę psiaka przed wejściem na pokład. Ciekawostkę stanowi fakt, że nawet poszczególne moduły statku nazwano wtedy imionami bohaterów kreskówki. Moduł Dowodzenia został oznaczony jako Charlie Brown – kilkuletni chłopiec z kreskówki. Moduł Księżycowy natomiast dostał imię Snoopy’ego.
nasa.gov

19887248705f1871.jpg

Po dziś dzień Srebrny Snoopy (Silver Snoopy Award) to nagroda traktowana ze szczególną powagą, a osoba, by mogła zostać do niej nominowana, musi wykazać się szczególnymi osiągnięciami. To sprawia, że co roku Snoopy’ego otrzymuje mniej niż 1% osób zatrudnionych w programie kosmicznym. To również powoduje, że otrzymanie nagrody stanowi ogromną nobilitację.

***

1988737f56d3e5e8.jpg

Oczywiście Snoopy nie był pierwszym psem w kosmosie – niezależnie od tego, jak dosłownie by to traktować, upamiętnienie należy się zupełnie innemu czworonożnemu bohaterowi. Pierwsza była Łajka, wysłana przez przedstawicieli narodu, o którym nie godzi się wspominać. 2-letnia Łajka 3 listopada 1957 roku została wystrzelona na orbitę okołoziemską, stając się pierwszym żywym stworzeniem, które dotarło do tego miejsca. Niestety nie przewidziano opcji, aby Łajka wróciła na Ziemię.
70
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Poprzeczka, słupek, obroniony karny i dwa gole - memy po meczu Polska - Arabia Saudyjska
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu "Chcę mieć dziecko" - taką wiadomość wysłały swoim chłopakom. Oto ich reakcje...
Przejdź do artykułu 9 potwornickich ciekawostek o serii The Simpsons!
Przejdź do artykułu Bohater z wesela
Przejdź do artykułu 20 rzeczy, których mogłeś nie wiedzieć o Nowej Zelandii
Przejdź do artykułu Co sprawia, że jesteśmy zdrowi i szczęśliwi? Wnioski z 75 lat badań na ten temat
Przejdź do artykułu 7 szalonych rzeczy, które ludzie zrobili, żeby uniknąć odpowiedzialności
Przejdź do artykułu Po obejrzeniu tych zdjęć uświadomicie sobie, jak wiele się zmieniło w ciągu ostatnich 100 lat
Przejdź do artykułu Zakupy w internecie (i nie tylko): oczekiwania vs. okrutna rzeczywistość – Kto by nie chciał takich lamp w ogrodzie?
Przejdź do artykułu 13 ciekawostek o Japonii, które irytują nawet Japończyków

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą