Kolekcja interesujących zdjęć – biały niedźwiedź mocno śpi
Reszka
·
16 listopada 2022
31 501
289
28
W dzisiejszym odcinku „Kolekcji interesujących zdjęć” znalazły się, między innymi, stary kupon zniżkowy, facet z ogromnym nosem oraz mieszkańcy pewnego ronda.
Trzeba być odważnym człowiekiem, żeby założyć na siebie takie rzeczy II
Trzeba wykazać się nie lada samozaparciem, żeby w miejscu publicznym nie zwrócić uwagi na tych ludzi.
No i minął nam kolejny rok, a to oznacza kolejny plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku zorganizowany przez PWN i Uniwersytet Warszawski. Jeśli nie jesteście zorientowani w temacie i nie wiecie, co oznaczają niektóre słowa, to jesteście w dobrym miejscu!
PWN wraz z Uniwersytetem Warszawskim po raz kolejny organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Wyłoniono finałową dwudziestkę i to między
tymi właśnie słowami ludzie będą dokonywać wyboru.
Pewnie już zauważyliście, że część słów pokrywa się z
zeszłorocznymi finalistami. Jednak jest też całkiem sporo nowych słów, których znaczenia możecie nie znać. Spieszymy więc z pomocą.
-
baza – wyraz aprobaty, pozytywnych emocji. Bezpośrednie tłumaczenie angielskiego słowa „based”. Początkowo oznaczało osobę uzależnioną od kokainy, ale przez jedną z piosenek Lil B nadano mu nowe znaczenie. Based oznacza teraz „bycie sobą”.
-
betoniarz – młodzież odkryła dwa filmiki z YouTube z 2008 roku, gdzie to słowo jest używane. „Betoniarze w Anglii, macie pozdrowienia z Polski, be be be be beton!” oraz „Ty ****** betoniarzu. Cztery cztery (numer kierunkowy do Wielkiej Brytanii)”. Generalnie betoniarz może odnosić się do profesji, do osoby otyłej lub do osoby uparcie obstającej przy konserwatywnych poglądach.
-
cringe (krindż) – żenada, wstyd.
-
essa – coś łatwego, przychodzącego z łatwością, bo jesteśmy wyluzowani (mamy essę). Wykorzystywane również jako sposób wyrażania pozytywnych uczuć.
-
gigachad – osoba idealna/coś idealnego, wzbudzającego podziw. Ktoś bardzo dobry w czymś. Wzięło się od frazy „chad”, oznaczającej nierealistyczny ideał męskiego piękna.
-
kto pytał? (a kto pytał?) – pytanie oznaczające brak zainteresowania tym, co ktoś mówi. Czyli po prostu „nic mnie to nie obchodzi”.
-
łymyn – żartobliwe określenie kobiet zachowujących się nieracjonalnie. Spolszczenie angielskiego słowa woman (ang. kobieta).
-
naura – od na razie/nara. Pojawiło się w slangu za pośrednictwem kanału Masno w serwisie YT.
-
NPC – określenie wzięte z gier, a oznaczające non-playable character (czyli postać sterowana przez komputer). W potocznym języku określa się w ten sposób osoby niewyróżniające się i zachowujące jak wszyscy inni.
-
odklejka – określa się w ten sposób osobę oderwaną od rzeczywistości lub nieogarniającą, co się wokół niej dzieje.
-
onuca – tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Chodzi oczywiście o osoby popierające działania Rosjan w Ukrainie.
-
pokemon – to możecie kojarzyć, bo tego określenia używa się już od dawna. Pokemon to osoba nadmiernie wyróżniająca się o niecodziennym (często kolorowym) wyglądzie.
-
rel – „czuję to samo”, skrót od ang. relatable.
-
robi wrażenie – rozpropagowane przez tiktokera (MrKryha). Oznacza dokładnie to, na co wygląda. Wyrażenie zdumienia w dosłowny lub ironiczny sposób.
-
siedemnaście (hehe 17) – żartobliwa odpowiedź, kiedy ktoś pyta nas o wiek. Wzięło się to z kawałka wykonywanego przez Natsu World. Cytat z utworu: ile ty masz lat? (hehe) siedemnaście.
-
sigma (sigma male) – mężczyzna silny, niezależny, pewny siebie, ale nieafiszujący się ze swoimi sukcesami.
-
slay – od angielskiego słowa „niszczyć/gromić”. Coś, co wymiata i wzbudza podziw lub wręcz poraża (w pozytywny sposób).
-
sus – skrót od suspect lub suspicious, „podejrzany”. Używano go głównie w grze Among Us względem osób, które podejrzewane były o sabotaż (bycie Impostorem).
-
twoja stara – funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? lub na dowolną inną wypowiedź.
-
UwU – wyraz pochodzący od emotikonu oznaczający coś słodkiego/uroczego. Sposób wyrażenia ciepłych emocji. Używane również ironicznie w stosunku do rzeczy, które naszym zdaniem są aż przesłodzone.
Jeśli ktoś z was korzysta z TikToka, to na pewno zauważył, że mimo starań tiktokerów na liście nie ma forsowanego przez nich słowa „
gilbert” (co niby oznacza geniusz).
Cóż tiktokerzy... nie udało się.
Zagłosować możecie pod tym linkiem.
Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?
Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą