Szukaj Pokaż menu

Kolekcja interesujących zdjęć – biały niedźwiedź mocno śpi

31 501  
289   28  
W dzisiejszym odcinku „Kolekcji interesujących zdjęć” znalazły się, między innymi, stary kupon zniżkowy, facet z ogromnym nosem oraz mieszkańcy pewnego ronda.

Trzeba być odważnym człowiekiem, żeby założyć na siebie takie rzeczy II

50 500  
165   35  
Trzeba wykazać się nie lada samozaparciem, żeby w miejscu publicznym nie zwrócić uwagi na tych ludzi.

Kandydaci do tegorocznego Młodzieżowego Słowa Roku 2022 i co oznaczają

31 542  
91   71  
No i minął nam kolejny rok, a to oznacza kolejny plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku zorganizowany przez PWN i Uniwersytet Warszawski. Jeśli nie jesteście zorientowani w temacie i nie wiecie, co oznaczają niektóre słowa, to jesteście w dobrym miejscu!
PWN wraz z Uniwersytetem Warszawskim po raz kolejny organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Wyłoniono finałową dwudziestkę i to między tymi właśnie słowami ludzie będą dokonywać wyboru.Pewnie już zauważyliście, że część słów pokrywa się z zeszłorocznymi finalistami. Jednak jest też całkiem sporo nowych słów, których znaczenia możecie nie znać. Spieszymy więc z pomocą.

 • baza – wyraz aprobaty, pozytywnych emocji. Bezpośrednie tłumaczenie angielskiego słowa „based”. Początkowo oznaczało osobę uzależnioną od kokainy, ale przez jedną z piosenek Lil B nadano mu nowe znaczenie. Based oznacza teraz „bycie sobą”.
 • betoniarz – młodzież odkryła dwa filmiki z YouTube z 2008 roku, gdzie to słowo jest używane. „Betoniarze w Anglii, macie pozdrowienia z Polski, be be be be beton!” oraz „Ty ****** betoniarzu. Cztery cztery (numer kierunkowy do Wielkiej Brytanii)”. Generalnie betoniarz może odnosić się do profesji, do osoby otyłej lub do osoby uparcie obstającej przy konserwatywnych poglądach.
 • cringe (krindż) – żenada, wstyd.
 • essa – coś łatwego, przychodzącego z łatwością, bo jesteśmy wyluzowani (mamy essę). Wykorzystywane również jako sposób wyrażania pozytywnych uczuć.
 • gigachad – osoba idealna/coś idealnego, wzbudzającego podziw. Ktoś bardzo dobry w czymś. Wzięło się od frazy „chad”, oznaczającej nierealistyczny ideał męskiego piękna.
 • kto pytał? (a kto pytał?) – pytanie oznaczające brak zainteresowania tym, co ktoś mówi. Czyli po prostu „nic mnie to nie obchodzi”.
 • łymyn – żartobliwe określenie kobiet zachowujących się nieracjonalnie. Spolszczenie angielskiego słowa woman (ang. kobieta).
 • naura – od na razie/nara. Pojawiło się w slangu za pośrednictwem kanału Masno w serwisie YT.
 • NPC – określenie wzięte z gier, a oznaczające non-playable character (czyli postać sterowana przez komputer). W potocznym języku określa się w ten sposób osoby niewyróżniające się i zachowujące jak wszyscy inni.
 • odklejka – określa się w ten sposób osobę oderwaną od rzeczywistości lub nieogarniającą, co się wokół niej dzieje.
 • onuca – tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Chodzi oczywiście o osoby popierające działania Rosjan w Ukrainie.
 • pokemon – to możecie kojarzyć, bo tego określenia używa się już od dawna. Pokemon to osoba nadmiernie wyróżniająca się o niecodziennym (często kolorowym) wyglądzie.
 • rel – „czuję to samo”, skrót od ang. relatable.
 • robi wrażenie – rozpropagowane przez tiktokera (MrKryha). Oznacza dokładnie to, na co wygląda. Wyrażenie zdumienia w dosłowny lub ironiczny sposób.
 • siedemnaście (hehe 17) – żartobliwa odpowiedź, kiedy ktoś pyta nas o wiek. Wzięło się to z kawałka wykonywanego przez Natsu World. Cytat z utworu: ile ty masz lat? (hehe) siedemnaście.
 • sigma (sigma male) – mężczyzna silny, niezależny, pewny siebie, ale nieafiszujący się ze swoimi sukcesami.
 • slay – od angielskiego słowa „niszczyć/gromić”. Coś, co wymiata i wzbudza podziw lub wręcz poraża (w pozytywny sposób).
 • sus – skrót od suspect lub suspicious, „podejrzany”. Używano go głównie w grze Among Us względem osób, które podejrzewane były o sabotaż (bycie Impostorem).
 • twoja stara – funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? lub na dowolną inną wypowiedź.
 • UwU – wyraz pochodzący od emotikonu oznaczający coś słodkiego/uroczego. Sposób wyrażenia ciepłych emocji. Używane również ironicznie w stosunku do rzeczy, które naszym zdaniem są aż przesłodzone.

Jeśli ktoś z was korzysta z TikToka, to na pewno zauważył, że mimo starań tiktokerów na liście nie ma forsowanego przez nich słowa „gilbert” (co niby oznacza geniusz).
Cóż tiktokerzy... nie udało się.

Zagłosować możecie pod tym linkiem.
91
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Trzeba być odważnym człowiekiem, żeby założyć na siebie takie rzeczy II
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Mechanik zapomniał o szmatce. Teraz musi kupić klientowi nowy silnik
Przejdź do artykułu Największe obciachy – Ksiądz odkrył, dlaczego dzieci nie chodzą na religię i nie jest to wina Kościoła
Przejdź do artykułu 8 przykładów absurdalnego pokazu bogactwa
Przejdź do artykułu Najdziksze newsy tygodnia – koszmarna wpadka niemieckiego KFC
Przejdź do artykułu Pół miliona Polaków wyszło na ulice Warszawy... i mieli fajne transparenty
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty – Studia nie mają sensu. Są rzeczy ważniejsze
Przejdź do artykułu Faktopedia – Dziewczynka uwolniła się z uchwytu aligatora sprytnym trikiem
Przejdź do artykułu Po pierwsze BHP – Wypoziomowane? Wypoziomowane. Po co drążyć?
Przejdź do artykułu Najdziksze newsy tygodnia – Złe wieści dla atrakcyjnych studentek na zdalnym

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą