Szukaj Pokaż menu

Demotywatory DCCLIII - przerażająca Miss Donieckiej Republiki Ludowej 2022

76 153  
356   142  
Dzisiaj m.in. klub milionerów z PiS, ciekawy patent, który zwiększy bezpieczeństwo twoich dzieci oraz sąsiad, który nabrał się na rządowe dopłaty do dekodera TV i teraz płacze.

Ludzie, którzy mieli bardzo zły dzień CLIV - Fajne było to Ferrari

47 079  
317   34  
Rozlane mleko, zbite jajko czy zgubiony długopis to się może przydarzyć każdemu. Ale bywają tak spektakularne porażki, że trudno je będzie przebić.

Rosjanie na targach militarnych zaprezentowali… robota z AliExpress - Co nowego w technologii?

35 054  
198   45  
W dzisiejszym odcinku żenująco późna reakcja Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Rosja i jej robot bojowy oraz spektakularne lądowanie samolotu na greckiej wyspie.

#1. Reakcja Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w sprawie Odry była wprost żenująca


Katastrofa ekologiczna na Odrze to temat, którym żyje cały kraj od niemal tygodnia (nawet u nas były jakieś memy z tej okazji). Pierwsze doniesienia od rybaków zaczęły dochodzić już 26.07, jednak na reakcję szefa rządu trzeba było czekać do 11 sierpnia. Jakby tego było mało, to Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zaczęło ostrzegać obywateli za pomocą swojego systemu (Alert RCB) dopiero… 12 sierpnia.

Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze. Nie kąp się w Odrze i nie używaj wody z rzeki. Śledź komunikaty Sanepidu.

Dlaczego alerty wysłano tak późno? Przecież można tu mówić co najmniej o dwutygodniowym spóźnieniu. I to instytucji rządowych! No cóż. Gdyby chodziło o Czajkę i Wisłę, to reakcja na pewno byłaby znacznie szybsza. Przecież wtedy winą można byłoby obarczyć Trzaskowskiego.

#2. Film z samolotem lądującym w Grecji podbija internet


Widzieliście kiedyś takie lądowanie samolotu? Internauci słusznie zauważają, że niewiele brakowało, a beztroskim obserwatorom podwozie maszyny urwałoby głowy. Zacznijmy jednak od początku.

Na greckiej wyspie Skiatos znajduje się lotnisko o dość nietypowej specyfice. Przez ograniczone miejsce pas startowy znajduje się zaraz za ogrodzeniem, czynną drogą, po której jeżdżą samochody i miejscem do obserwacji lądowań samolotów przez gapiów.

Okazuje się jednak, że takie beztroskie wypatrywanie lądujących maszyn może się wiązać z bardzo intensywnymi emocjami (o ile nie pewnym niebezpieczeństwem), jak na przykład na poniższym filmie. Widzimy na nim maszynę Airbus A321neo linii Wizzair, która osiadła na pasie w bardzo spektakularny sposób. Zobaczcie sami:

https://youtu.be/pN40Pxs27Sw

#3. Xiaomi zaprezentowało własnego robota


Pamiętacie jeszcze prezentację humanoidalnego robota od Tesli? Okazuje się, że chińska firma Xiaomi pozazdrościła Muskowi i postanowiła rozpocząć pace nad własnym robotem, czego efektem ma być CyberOne.

CyberOne mierzy 177 centymetrów i waży 52 kg. Jego twarz stanowi zakrzywiony, specjalny ekran OLED. Xiaomi chwali się, że CyberOne jest w stanie rozpoznać 45 emocji pochodzących z „ludzkich ekspresji wokalnych”.

W trakcie samej prezentacji CEO Xiaomi, Lei Jun, przespacerował się z robotem i zrobił sobie z nim selfie. Co jednak najciekawsze, podano już przewidywane ceny za taką maszynę. Powinny one się mieścić między 600 tys. a 700 tys. juanów (między 410 a 480 tys. zł).

https://youtu.be/CJhneBJIfOk
Niestety na razie nie wiadomo, kiedy Xiaomi wprowadzi swojego robota do masowej produkcji, a tym bardziej nie wiadomo, kiedy trafi on do sprzedaży.

#4. Rosjanie na targach militarnych zaprezentowali… robota z AliExpressBiorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia mające miejsce w trakcie trwania Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia-2022 w Rosji, wygląda na to, że Rosjanie chyba nie mogą się doczekać wprowadzenia robotów typu CyberOne do powszechnej sprzedaży (na przykład na AliExpress). Zacznijmy jednak od początku.

Targi już z samego założenia miały być naprawdę dużym wydarzeniem. Otwarcie zainaugurował sam Władimir Putin, a na miejscu pojawiło się wielu przedstawicieli wojskowego świata i mediów, które miały pokazać narodowi rosyjskiemu, jakimi to zdobyczami technologii dysponuje ich armia.


Największą uwagę przykuł robot przypominający psa. Nosi on nazwę M-81 i według zapewnień twórców posiada ogromny wachlarz możliwości. Ma m.in. strzelać, pokonywać przeszkody, transportować leki i potrzebny ekwipunek oraz transportować broń.

https://youtu.be/f2NfkNF0V3Y
Internauci niemal natychmiast zauważyli, że coś tu jest nie tak. Pewne podejrzenia wzbudził strój, w jaki wystrojono robota. Naciągnięto na niego czarny materiał przypominający grubą pończochę. Rosjanie oczywiście twierdzą, że ma to podkreślić taktyczne przeznaczenie maszyny, jednak dziennikarze z portalu thedrive.com sądzą, że ma to po prostu ukryć fakt, iż ta oto „rosyjska myśl techniczna” to nic innego, jak robot UnitreeYushuTechnologyDog, którego można kupić na AliExpress za 17 tys. zł.

Pies jest uderzająco podobny do robota UnitreeYushuTechnologyDog stworzonego przez firmę Unitree Robotics, którego można kupić online już od 2,7 tys. dol. W związku z tym wydaje się całkiem jasne, że robot nie został zaprojektowany przez rosyjskiego producenta wystawiającego go na wystawie Armia-2022 i że nie ma on żadnej klasy wojskowej.

#5. Rosjanie zaprezentowali własną stację kosmiczną


Chęć podboju wśród Rosjan nie kończy się na Ukrainie, a sięga ona znacznie dalej. Jak daleko? Na pewno poza granice naszej planety. Udowadniają to choćby makieta rosyjskiej stacji kosmicznej zaprezentowana niedawno przez Roskosmos.

Gwoli przypomnienia dodam, iż Rosjanie postanowili odłączyć się od projektu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wysłać na orbitę własny obiekt. Chodzi o stację kosmiczną o nazwie ROSS. Agencja Roskosmos zaprezentowała już makietę placówki orbitalnej.


Ma ona składać się łącznie z sześciu modułów, a budowa pierwszego z nich ma rozpocząć się już w 2025 roku. Docelowo na stacji ma przebywać maksymalnie czterech kosmonautów. Roskosmos uważa, iż możliwości stacji ROSS będą znacznie większe niż konkurencyjnej ISS.

Pierwsza faza prac ma zakończyć się w 2030 roku, a druga w 2035 roku.

W poprzednim odcinku: Abonament RTV dla wszystkich posiadaczy samochodów? Rzecznik PP nie ma wątpliwości

198
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli bardzo zły dzień CLIV - Fajne było to Ferrari
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Jak nie można po dobroci, to trzeba siłą - 7 aktorów zmuszonych do przyjęcia roli
Przejdź do artykułu Wysyłając jednego maila Roslyn Learmond sparaliżowała pracę jednego z największych pracodawców na świecie
Przejdź do artykułu Jak dotknąć cycka dziewczyny i nie tylko
Przejdź do artykułu Ludzie pytają Gordona Ramsaya o opinie na temat ich posiłków. Ten jeździ po nich po całości...
Przejdź do artykułu Internauci dzielą się swoimi wspomnieniami z czasów, kiedy internet dopiero raczkował
Przejdź do artykułu Dlaczego warto być uprzejmym na pokładzie samolotu - krótka historia z morałem
Przejdź do artykułu Japończycy mają to już od dawna, my też tego potrzebujemy!
Przejdź do artykułu Pomysłowa akcja prowokacyjna niemieckiego aparatu bezpieczeństwa i reakcja polskiego kontrwywiadu
Przejdź do artykułu Oni wcale tego nie powiedzieli! - 6 nagminnie powtarzanych cytatów, których autorstwo jest bardzo dyskusyjne

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą