Szukaj Pokaż menu

Niezbyt przemyślane zakupy internautów

56 125  
180   77  
Na pewno i tobie udało się kiedyś wydać sporo kasy na zupełnie niepotrzebną rzecz, która wtedy wydawała ci się konieczna. A na co przepuścili spore pieniądze ci internauci?

25 tatuaży maskujących blizny i inne defekty na ciele

41 975  
218   41  
Wietnamska tatuażystka, która w mediach społecznościowych występuje pod pseudonimem Ngoc, pokazuje swoje prace zakrywające blizny, znamiona, ślady po oparzeniach i wiele innych. Nie jest to łatwe zadanie, ale tym ciekawsze dla profesjonalisty. Najważniejsze, według Ngoc, jest zobaczyć, jak ludzie się cieszą i jak tatuaże pomagają im przezwyciężyć brak poczucia własnej wartości.

7 ciekawostek pokazujących, że „Schmetterling” to jednak zupełnie łagodne określenie

28 135  
155   15  
Pięknie wyglądają, latają z kwiatka na kwiatek i w ogóle cud miód? No to zobaczymy…

#1. Nektar to nie wszystkoGdybyśmy żyli w bajce, motyle zapewne rzeczywiście ograniczałyby się do radosnego popijania sobie nektaru – czego życzliwie byśmy im zazdrościli. Ponieważ jednak życie to nie bajka – a przynajmniej nie napisana przez kogokolwiek przy zdrowych zmysłach – to i motyle dolce vita wygląda zupełnie inaczej. Niektóre z nich żywią się odchodami i padliną, popijając to słonymi łzami gadów. Pewne motyle można nawet zwabić. Wystarczy… napluć na chusteczkę i rzucić przed siebie. Kolorowy owad pomyśli, że to ptasia pozostałość i popędzi na ucztę z widelcem w ręku.
entomologytoday.org

#2. Dieta roślinna nie dla każdegoTyle się mówi o konieczności ograniczenia konsumpcji mięsa, zaprzestania przemysłowej hodowli – a oni dalej swoje… Cóż, nie tylko ludzie mają opory przed – słusznym czy nie, to temat na inną opowieść – przejściem na dietę roślinną. Pewne motyle – z rodzaju Feniseca – podzielają te obiekcje. Składają one jaja na koloniach bawełnicowatych (rodzina mszyc), by rosnące gąsienice nie musiały daleko wędrować w poszukiwaniu jedzenia. Nawet więcej – żrą to, na czym siedzą. Występują również ćmy, które zanim wyruszą w piękny świat, żyją w mrowiskach, żywiąc się larwami. To jak dorastanie na zapleczu McDonalda.
lepscience.com

#3. Bardzo wybredne potomstwoWystarczy dziecko solidnie przegłodzić, a wtedy zje – bez marudzenia! – choćby i brukselkę? Warto spróbować (warto też nie szukać tutaj porad rodzicielskich). W każdym razie w przypadku motyli to tak nie działa. O ile dorosłe osobniki chętnie posilą się nektarem wielu różnych roślin – nie ma dla nich większego znaczenia, których konkretnie – o tyle niektóre gąsienice mogą żywić się wyłącznie liśćmi jednej konkretnej rośliny. I jeśli tej akurat nie będzie w pobliżu, nici z potomstwa – samica motyla nie złoży jaj na roślinie, która nie będzie mogła stanowić dla nowego pokolenia pożywienia.
savvygardening.com

#4. Cała skalaWiększość motyli nie jest przesadnie duża, spokojnie wpisując się w kategorię „zbyt małe, by zwrócić uwagę”. W przypadku najmniejszych z nich rozpiętość skrzydeł zamyka się w 12-20 milimetrach. Na drugim końcu skali nie jest jednak tak różowo. Ornithoptera alexandrae – aka motyl królowej Aleksandry – to największy dzienny motyl świata, którego rozpiętość skrzydeł sięga niemal 30 centymetrów! Niektórzy twierdzą, że motyl ten jest nie tylko wielki, ale i piękny – rzecz gustu. Tak czy inaczej aby się o tym naocznie przekonać, należałoby wybrać się na wycieczkę do Nowej Gwinei (ale gwarancji powodzenia nie ma – motyl ten występuje bardzo rzadko, a w dodatku w kolejki po niego ustawiają się kłusownicy).
downtoearth.org.in

#5. Życie bez barwZ czym kojarzą się motyle – nawet najbardziej niechętnym im osobom? Zapewne z wieloma kolorami. I słusznie, bo jeśli chodzi o paletę barw, skrzydła motyli prezentują piękną różnorodność. Oczywiście nie w każdym przypadku. Zdarzają się bowiem motyle zupełnie szare czy brązowe – i nie chodzi tu o ćmy, a o dzienne motyle, które na pewnym etapie ewolucji stwierdziły, że chrzanią ekstrawagancję. Szczególnym – i wartym uwagi – przypadkiem jest jednak Greta oto, czyli „motyl szklanoskrzydły”. Ma on skrzydła zbudowane w taki sposób, że można przejrzeć je na wylot. Gdzie spotkać taką atrakcję? W Amerykach – od Teksasu i Meksyku zaczynając i kierując się na południe.
pbs.org

#6. Głowa koło d…rugiej stronyNaturalnie występujący w przyrodzie instynkt przetrwania potrafi objawiać się na najróżniejsze – czasem naprawdę pomysłowe sposoby. Jeden z takich właśnie sposobów przypadł w udziale motylom. Mianowicie mowa tu o… drugiej głowie ulokowanej w pobliżu odwłoka. Nie jest to oczywiście prawdziwa głowa – a jedynie jej „rysunek”. To sposób na zmylenie drapieżników – po, za wielkim przeproszeniem, ugryzieniu w dupę motyl ma szansę dać w długą i wykaraskać się z opresji. Gdyby postradał faktyczną głowę – byłoby zdecydowanie trudniej. Co ciekawe, motyle potrafią latać nawet pomimo dużych uszkodzeń skrzydeł.
ncbi.nlm.nih.gov

#7. A kto tu tak pięknie cuchnie…Motyle wcale nie są tak bezbronne, jak mogłyby się nieświadomemu przechodniowi wydawać. Niektóre gąsienice oprócz substancji odżywczych z roślin, na których dorastają, pozyskują też truciznę, którą następnie chętnie częstują drapieżników. Weźmy takiego Caterpie… fakt, powoływanie się na pokemony nie jest może najmądrzejszym pomysłem – tu akurat ma uzasadnienie. Na jego przodzie znajdują się pomarańczowe wypustki. To nie przejaw fantazji twórców pokemonów, a faktyczny element występujący w przyrodzie – u gąsienic motyli. Jest to „osmeterium” – służący do odstraszania drapieżników organ, z pomocą którego gąsienica wydziela szczególnie ohydny zapach. Często wystarczający, by nawet najbardziej głodnemu amatorowi nieletnich motyli odechciało się obiadu.
askentomologists.com
155
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 25 tatuaży maskujących blizny i inne defekty na ciele
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Była modelka wyjawiła swoją tajemnicę – od 10 lat ukrywała swój wygląd pod grubą warstwą makijażu
Przejdź do artykułu Mało znane fakty o królowej Wiktorii
Przejdź do artykułu Typy dziewczyn w liceum
Przejdź do artykułu 7 naturalnych zjawisk, w których istnienie trudno uwierzyć
Przejdź do artykułu 7 nowych, kreatywnych sposobów, na jakie rżną nas sprzedawcy
Przejdź do artykułu 10 niebezpiecznych zabawek
Przejdź do artykułu Faceci opowiadają o rzeczach, których nie rozumieją u kobiet
Przejdź do artykułu To nie to, co myślisz LXXXVII - koń by się uśmiał

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą