Szukaj Pokaż menu

11 zbliżeń, które pokazują, jak bardzo z upływem lat zmieniły się twarze celebrytów

57 554  
206   36  
Czy gwiazdy starzeją się jak zwykli śmiertelnicy? Wygląda na to, że jednak tak!

Zdjęcia z planów znanych filmów XVI

34 945  
224   9  
Praca na planie filmowym bywa zabawna, ale są też takie momenty, kiedy aktorzy muszą wycierpieć prawdziwe katusze.

Sumerowie. 7 zaskakujących rzeczy, które warto wiedzieć o najstarszej ze znanych cywilizacji

34 778  
243   56  
W miejscu, które dzisiaj stanowi południe Iraku, przed 6 tysiącami lat mieszkali Sumerowie. Przedstawiciele cywilizacji wysoce rozwiniętej, ale i pod pewnymi względami bardzo zaskakującej.

#1. Trzy niebiańskie kopuły

19685077361b2d01.jpg

Sumerowie nie wiedzieli, że Ziemia jest okrągła. Przeciwnie – wychodzili z założenia, że jest płaska, a niebo nad nią to trzy następujące po sobie kopuły z cennych kruszców. W pierwszej, a zarazem położonej najniżej, miały znajdować się gwiazdy. W środkowej – żyć mieli bogowie. W ostatniej i największej natomiast urzędował bóg nieba, Anu. Nic więc dziwnego, że dla zwykłych ludzi wstępu do nieba nie było. Sumeryjskie dusze po śmierci trafiać miały do Kur lub Irkalli, ukrytego głęboko pod ziemią tajemniczego świata.

thecollector.com

#2. Jak Gilgamesz nie został wilkołakiem

196850813ad1bde2.jpg

Jeżeli ktoś sądziłby, że wilkołaki to stosunkowo nowy wynalazek ery telewizji, prawdopodobnie nie mógłby się bardziej pomylić. Te bowiem sięgają znacznie dalej – aż do najstarszej ze znanych nam obecnie cywilizacji, czyli właśnie Sumerów. W słynnym Eposie o Gilgameszu (XIII-XI w. p.n.e.) znajduje się opowieść o tym, jak władca odrzucił zaloty bogini Isztar, wypominając jej, że swoich poprzednich kochanków przemieniła w wilki. Była to jedna z pierwszych wzmianek o wilkołakach, jakie zapisały się w historii. Sumerowie byli święcie przekonani o ich istnieniu.

history.com

#3. Sumeryjskie demony spod ziemi

1968509c507f9cc3.jpg

Nie tylko wilkołaki „towarzyszyły” Sumerom – przynajmniej w opowieściach. To samo można powiedzieć o żywiących się krwią wampirach, czyli kolejnym wynalazku, któremu bardzo daleko od nowości. Sumerowie wierzyli w Ekimmu i Utukku. Pierwsze demony były duszami niepochowanych ludzi, które przemierzały ziemię w poszukiwaniu zemsty na każdym, kto się nawinął. Drugie – były duszami ludzi pochowanych, ale bez wystarczającej ofiary, zapomnianych przez rodziny i przyjaciół. Spotkania z demonami zawsze kończyły się źle – choć w legendach znalazł się jeden wyjątek. Był nim – nic dziwnego – Gilgamesz, który ponoć zaprzyjaźnił się z jednym Utukku.

books.google.pl

#4. Historia o powstaniu świata

19685142836acc44.jpg

Można już – lub… jeszcze – stwierdzić, że biblijny opis stworzenia świata nieco rozmija się z rzeczywistością. Niczego mu nie ujmując, nie jest też szczególnie oryginalny. Badacze doszli do wniosku, że opowieści na ten temat zawarte w Biblii wydają się uproszczoną i nieco skróconą wersją tego, co zostało spisane pismem klinowym na sumeryjskich tabliczkach. Sumerowie wierzyli bowiem, że – jeszcze zanim nastał świat – istnieli bogowie Anu (Niebo) i Ki (Ziemia). Nie było światła, słońca, księżyca. Wypada dodać, że pokrywają się nie tylko biblijne i sumeryjskie przekazy – na tablicach Sumerów znaleziono też zbieżności z egipskimi wierzeniami na temat powstania Ziemi.

timelessmyths.com

#5. Największe miasto swoich czasów

1968511588b3e505.jpg

Od 40 do nawet 80 tysięcy – w zależności od szacunków – mieszkańców czyniło Uruk największym miastem w swoich czasach. Dzisiaj ta liczba może nie robi szczególnego wrażenia, jednak w czwartym tysiącleciu p.n.e. miała zupełnie inny wymiar. Uruk otaczało niemal 10 kilometrów murów. Było to jedno z tuzina potężnych sumeryjskich miast, które najczęściej obudowywane były wokół zigguratu – przypominającej piramidę świątyni. Domy natomiast budowano z trzciny i „cegieł” z mułu i błota, drążono też kanały irygacyjne, doprowadzając wodę z Tygrysu i Eufratu.

historyshistories.com

#6. Kobieta u władzy

1968512410765a26.jpg

Wiele na temat przeszłości sumeryjskiej cywilizacji można dowiedzieć się na podstawie „Listy Królów” – glinianej tabliczki, na której spisano imiona władców, a także okresy ich panowania. Jest to źródło z pewnością interesujące, natomiast nie brakuje w nim osobliwości. Jeśliby wierzyć w pełni zapisom, trzeba by przyjąć, że jeden z władców rządził przez ponad 43 tys. lat, co może budzić całkiem uzasadnione wątpliwości. Ciekawostkę na liście stanowi też Kubaba – jedyna odnotowana kobieta. Rządziła w Kisz ok. 2,5 tys. lat p.n.e., zapewniając miastu-państwu rozkwit i dając początek stuletniej dynastii.

discovermagazine.com

#7. Co nas łączy z Sumerami

196851370e23c007.jpg

Można by pomyśleć, że minęło już tak wiele od czasu, że absolutnie nic nie powinno nas łączyć z Sumerami. Tymczasem okazujemy się… mieć wspólne zainteresowania, wśród których wyróżnia się picie piwa. Tak, to właśnie Sumerowie zapisali się w historii jako jedni z pierwszych, jeśli nie pierwsi w ogóle, browarnicy. Nie wiadomo, jakimi konkretnie metodami posługiwali się przy produkcji napoju, wiadomo natomiast, w jaki sposób go reklamowali – twierdzili m.in., że picie piwa zapewnia radość w sercu i zadowolenie wątroby. O ile z pierwszym stwierdzeniem dyskutować nie można, o tyle drugie – cóż – wydaje się co najmniej kontrowersyjne. Ale jak tu się spierać z Ninkasi, boginią mocnych trunków?

dw.com
243
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Zdjęcia z planów znanych filmów XVI
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu W Tajlandii też budują orliki... ale jakieś takie mało standardowe
Przejdź do artykułu Mało znane fakty o królowej Wiktorii
Przejdź do artykułu Gdy dziewczyna proponuje przyjaźń...
Przejdź do artykułu 7 naturalnych zjawisk, w których istnienie trudno uwierzyć
Przejdź do artykułu Megatsunami w zatoce Lituya na Alasce. Woda sięgnęła terenu powyżej 500 m n.p.m.
Przejdź do artykułu 7 nowych, kreatywnych sposobów, na jakie rżną nas sprzedawcy
Przejdź do artykułu Rzeczy, które w USA zaskakują tych, którzy nie urodzili się w USA
Przejdź do artykułu Fotografie w stylu: Co tu się odwaliło? CLX - Okna trzeba myć, i basta
Przejdź do artykułu 10 niebezpiecznych zabawek

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą