Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

12 rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić w Japonii

61 503  
319   68  
Japonia to dla wielu z nas kraj daleki i bardzo egzotyczny. Są jednak tacy, którzy podróżują tam regularnie, a niektórzy z nas na pewno planują pewnego dnia się tam wybrać. Macie więc listę rzeczy, których nie powinno robić się w kraju Kwitnącej Wiśni.

#1. Nie łam zasad etykiety pałeczek


Japończycy będą pod wrażeniem, jeśli dobrze sobie radzisz z używaniem pałeczek. Ale jest kilka rzeczy, których robić nie powinieneś. Na pewno należy do nich trzymanie pałeczek pionowo w misce na ryż. Przywodzi to na myśl pewne skojarzenia z rytuałami pogrzebowymi. Nie powinieneś również karmić drugiej osoby za pomocą pałeczek. Niemile widziane jest również pocieranie o siebie pałeczek.

#2. Nie noś butów w pomieszczeniach


Jeśli wybierasz się do japońskiego domu, buty należy zdjąć natychmiast, gdy tylko przejdziesz przez próg. Buty z przeznaczeniem „na zewnątrz” są uważane za nieczyste i z tego powodu są zastępowane przez „wewnętrzne” kapcie przy wejściu. Ta zasada „no-shu” rozciąga się od tradycyjnych hoteli ryoken po niektóre miejsca publiczne, takie jak świątynie, szkoły i szpitale. Jeśli zobaczysz buty ustawione w kolejce przy drzwiach lub przedpokoju, możesz być pewien, że w tym miejscu buty zdejmujemy zaraz za drzwiami. Zwykle powinny czekać również tam kapcie.

Butów nie nosi się również w restauracjach, gdzie goście siedzą na podłodze na tradycyjnych matach. W takim wypadku nie używa się również kapci, w obawie przed uszkodzeniem maty.

Wyróżnia się też specjalne kapcie łazienkowe, na które zmieniamy kapcie domowe, gdy tylko idziemy skorzystać z toalety. Zwykle umieszczone są one przed wejściem do toalety.

#3. Nie zaniedbuj systemu kolejkowego


Japończycy uwielbiają stać w kolejce w zorganizowanym pojedynczym rzędzie, czy to na przystanku autobusowym, na peronie kolejowym, czy nawet czekając na windę! Na peronach stacji kolejowych na podłodze znajdują się linie wskazujące, gdzie należy stać i czekać na pociąg. Kiedy pociąg przyjeżdża, drzwi otwierają się dokładnie pomiędzy liniami. Nie trzeba chyba dodawać, że pasażerowie wysiadający mają pierwszeństwo.

#4. Unikaj jedzenia w biegu


W Japonii ludzie zwykle nie jedzą ani nie piją w podróży. Fast foody sprzedawane na ulicznych stoiskach i straganach spożywane są na stojąco, napoje zakupione w wielu automatach dostępnych w miejscach publicznych również są spożywane od razu, a puszka lub butelka wrzucana jest do kosza na surowce wtórne obok automatu. Podobnie jedzenie i picie w transporcie publicznym jest tam źle postrzegane. Wyjątek stanowią jedynie podróże pociągami dalekobieżnymi.

#5. Nie wchodź do wanny przed kąpielą


Większość japońskich domów ma wannę, która często jest już wypełniona gorącą wodą. Są one zarezerwowane do relaksującej kąpieli, a nie do mycia ciała. Ta tradycyjna japońska wanna, zwana „furo”, ma często kształt zbliżony do kwadratu i jest z tego powodu mniejsza i głębsza niż tradycyjna wanna zachodnia. Przed wejściem do takiej wanny zwykle należy dokładnie się umyć za pomocą prysznica lub kranu znajdującego się w pobliżu.

Jeśli odwiedzasz łaźnię publiczną lub „onsen”, zasada jest dokładnie taka sama. Najpierw kąpiel w celu obmycia ciała, a dopiero później kąpiel relaksacyjna. Wśród innych zasad dotyczących łaźni publicznej można znaleźć takie jak: zakaz używania strojów kąpielowych, włosy muszą być związanie, aby nie dostały się do wody, czy zakaz wrzucania ręczników do wody. Jest jeszcze kwestia tatuaży, które w Japonii bardzo często oznaczają, że dany osobnik należy do jednego z gangów. Musisz liczyć się z tym, że jeśli masz na ciele widoczny tatuaż, to możesz nie zostać wpuszczony do łaźni publicznej.

#6. Nie wydmuchuj publicznie nosa


W Japonii publiczne wydmuchiwanie nosa postrzegane jest jako bardzo niegrzeczne. Znajdź łazienkę lub inne prywatne miejsce, jeśli cieknie ci z nosa. Na ulicach, zwłaszcza zimą, często widuje się ludzi w maseczkach na twarzach. Noszą je, ponieważ prawdopodobnie są przeziębieni lub chorzy, a nie chcą zarazić innych.

#7. Nie zostawiaj napiwku


Japonia, w przeciwieństwie do USA, nie ma kultury dawania napiwków, a pozostawienie "tipów" może być również odebrane jako zniewaga. Obsługa w restauracjach jest wliczona w rachunek, a nawet taksówkarze odmówią przyjęcia dodatkowych pieniędzy. Zostaw po sobie kilka monet na stole, a kelner z pewnością pospieszy, aby zwrócić zapomnianą resztę.

#8. Unikaj głośnych rozmów telefonicznych w transporcie publicznym


Japończycy, przez wzgląd na szacunek do innych, starają się prowadzić możliwie jak najkrótsze i jak najbardziej ciche rozmowy telefoniczne, jeśli korzystają z transportu publicznego. Wiele osób w pociągu czy w autobusie używa telefonów do pisania wysyłania wiadomości, słuchania muzyki, czytania, czy nawet oglądania filmów, ale rozmowy telefoniczne zdarzają się naprawdę rzadko.

#9. Nie gestykuluj


Wskazywanie na ludzi lub rzeczy jest uważane w Japonii za niegrzeczne. Zamiast wskazywać palcem na coś, Japończycy używają dłoni do delikatnego machania w kierunku tego, co chcą wskazać. Kiedy ktoś mówi o sobie, zamiast pokazywać na siebie palcem, zwykle przykłada sobie palec do nosa. Jako niegrzeczne postrzegane jest również wskazywanie czegoś pałeczkami.

#10. Nie polewaj ryżu sosem sojowym


W Japonii sosu sojowego nigdy nie wylewa się bezpośrednio na ryż. Zamiast tego można nalać sobie sos do specjalnego, przeznaczonego na to naczynia, aby następnie zanurzyć w nim ryż.

#11. Powstrzymaj się od dawania i brania rzeczy jedną ręką


W Japonii w trakcie podawania komuś czegoś i odbierania, zawsze używane są obie dłonie. Jedną ręką coś podajesz, drugą coś odbierasz. Na przykład towar w sklepie i pieniądze.

#12. Nie dawaj sobie drinka


Kiedy spotykasz się z przyjaciółmi, nigdy nie dolewaj sam sobie alkoholu do szklanki, nawet jeśli właśnie skończyłeś pić. Dolewanie samemu sobie postrzegane jest jako niegrzeczne. Możesz natomiast (i nawet powinieneś) dolewać swoim towarzyszom i oni powinni zrobić to samo dla ciebie.
11

Oglądany: 61503x | Komentarzy: 68 | Okejek: 319 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

18.04

17.04

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało