Szukaj Pokaż menu

Demotywatory DCCXLII - Tyle kosztował obiad nad morzem dla 4 osób

90 025  
418   224  
Dzisiaj Greta powie nam kilka słów, pojedziemy maluchem na wakacje, gdzie zjemy rybkę nad morzem, a na sam koniec poznamy najlepiej zarabiającego stand-upera w Polsce.

Kobiety opowiadają o rzeczach, które natychmiast odbierają im ochotę na cimcirimcim

98 417  
251   78  
Panowie (i być może Panie), róbcie notatki, bo są takie rzeczy, od których kobiety odruchowo zaciskają nogi i skreślają z listy potencjalnych partnerów seksualnych. Za wszelką cenę unikaj takich zachowań!

12 rzeczy, których nigdy nie powinieneś robić w Japonii

60 589  
317   68  
Japonia to dla wielu z nas kraj daleki i bardzo egzotyczny. Są jednak tacy, którzy podróżują tam regularnie, a niektórzy z nas na pewno planują pewnego dnia się tam wybrać. Macie więc listę rzeczy, których nie powinno robić się w kraju Kwitnącej Wiśni.

#1. Nie łam zasad etykiety pałeczek


Japończycy będą pod wrażeniem, jeśli dobrze sobie radzisz z używaniem pałeczek. Ale jest kilka rzeczy, których robić nie powinieneś. Na pewno należy do nich trzymanie pałeczek pionowo w misce na ryż. Przywodzi to na myśl pewne skojarzenia z rytuałami pogrzebowymi. Nie powinieneś również karmić drugiej osoby za pomocą pałeczek. Niemile widziane jest również pocieranie o siebie pałeczek.

#2. Nie noś butów w pomieszczeniach


Jeśli wybierasz się do japońskiego domu, buty należy zdjąć natychmiast, gdy tylko przejdziesz przez próg. Buty z przeznaczeniem „na zewnątrz” są uważane za nieczyste i z tego powodu są zastępowane przez „wewnętrzne” kapcie przy wejściu. Ta zasada „no-shu” rozciąga się od tradycyjnych hoteli ryoken po niektóre miejsca publiczne, takie jak świątynie, szkoły i szpitale. Jeśli zobaczysz buty ustawione w kolejce przy drzwiach lub przedpokoju, możesz być pewien, że w tym miejscu buty zdejmujemy zaraz za drzwiami. Zwykle powinny czekać również tam kapcie.

Butów nie nosi się również w restauracjach, gdzie goście siedzą na podłodze na tradycyjnych matach. W takim wypadku nie używa się również kapci, w obawie przed uszkodzeniem maty.

Wyróżnia się też specjalne kapcie łazienkowe, na które zmieniamy kapcie domowe, gdy tylko idziemy skorzystać z toalety. Zwykle umieszczone są one przed wejściem do toalety.

#3. Nie zaniedbuj systemu kolejkowego


Japończycy uwielbiają stać w kolejce w zorganizowanym pojedynczym rzędzie, czy to na przystanku autobusowym, na peronie kolejowym, czy nawet czekając na windę! Na peronach stacji kolejowych na podłodze znajdują się linie wskazujące, gdzie należy stać i czekać na pociąg. Kiedy pociąg przyjeżdża, drzwi otwierają się dokładnie pomiędzy liniami. Nie trzeba chyba dodawać, że pasażerowie wysiadający mają pierwszeństwo.

#4. Unikaj jedzenia w biegu


W Japonii ludzie zwykle nie jedzą ani nie piją w podróży. Fast foody sprzedawane na ulicznych stoiskach i straganach spożywane są na stojąco, napoje zakupione w wielu automatach dostępnych w miejscach publicznych również są spożywane od razu, a puszka lub butelka wrzucana jest do kosza na surowce wtórne obok automatu. Podobnie jedzenie i picie w transporcie publicznym jest tam źle postrzegane. Wyjątek stanowią jedynie podróże pociągami dalekobieżnymi.

#5. Nie wchodź do wanny przed kąpielą


Większość japońskich domów ma wannę, która często jest już wypełniona gorącą wodą. Są one zarezerwowane do relaksującej kąpieli, a nie do mycia ciała. Ta tradycyjna japońska wanna, zwana „furo”, ma często kształt zbliżony do kwadratu i jest z tego powodu mniejsza i głębsza niż tradycyjna wanna zachodnia. Przed wejściem do takiej wanny zwykle należy dokładnie się umyć za pomocą prysznica lub kranu znajdującego się w pobliżu.

Jeśli odwiedzasz łaźnię publiczną lub „onsen”, zasada jest dokładnie taka sama. Najpierw kąpiel w celu obmycia ciała, a dopiero później kąpiel relaksacyjna. Wśród innych zasad dotyczących łaźni publicznej można znaleźć takie jak: zakaz używania strojów kąpielowych, włosy muszą być związanie, aby nie dostały się do wody, czy zakaz wrzucania ręczników do wody. Jest jeszcze kwestia tatuaży, które w Japonii bardzo często oznaczają, że dany osobnik należy do jednego z gangów. Musisz liczyć się z tym, że jeśli masz na ciele widoczny tatuaż, to możesz nie zostać wpuszczony do łaźni publicznej.

#6. Nie wydmuchuj publicznie nosa


W Japonii publiczne wydmuchiwanie nosa postrzegane jest jako bardzo niegrzeczne. Znajdź łazienkę lub inne prywatne miejsce, jeśli cieknie ci z nosa. Na ulicach, zwłaszcza zimą, często widuje się ludzi w maseczkach na twarzach. Noszą je, ponieważ prawdopodobnie są przeziębieni lub chorzy, a nie chcą zarazić innych.

#7. Nie zostawiaj napiwku


Japonia, w przeciwieństwie do USA, nie ma kultury dawania napiwków, a pozostawienie "tipów" może być również odebrane jako zniewaga. Obsługa w restauracjach jest wliczona w rachunek, a nawet taksówkarze odmówią przyjęcia dodatkowych pieniędzy. Zostaw po sobie kilka monet na stole, a kelner z pewnością pospieszy, aby zwrócić zapomnianą resztę.

#8. Unikaj głośnych rozmów telefonicznych w transporcie publicznym


Japończycy, przez wzgląd na szacunek do innych, starają się prowadzić możliwie jak najkrótsze i jak najbardziej ciche rozmowy telefoniczne, jeśli korzystają z transportu publicznego. Wiele osób w pociągu czy w autobusie używa telefonów do pisania wysyłania wiadomości, słuchania muzyki, czytania, czy nawet oglądania filmów, ale rozmowy telefoniczne zdarzają się naprawdę rzadko.

#9. Nie gestykuluj


Wskazywanie na ludzi lub rzeczy jest uważane w Japonii za niegrzeczne. Zamiast wskazywać palcem na coś, Japończycy używają dłoni do delikatnego machania w kierunku tego, co chcą wskazać. Kiedy ktoś mówi o sobie, zamiast pokazywać na siebie palcem, zwykle przykłada sobie palec do nosa. Jako niegrzeczne postrzegane jest również wskazywanie czegoś pałeczkami.

#10. Nie polewaj ryżu sosem sojowym


W Japonii sosu sojowego nigdy nie wylewa się bezpośrednio na ryż. Zamiast tego można nalać sobie sos do specjalnego, przeznaczonego na to naczynia, aby następnie zanurzyć w nim ryż.

#11. Powstrzymaj się od dawania i brania rzeczy jedną ręką


W Japonii w trakcie podawania komuś czegoś i odbierania, zawsze używane są obie dłonie. Jedną ręką coś podajesz, drugą coś odbierasz. Na przykład towar w sklepie i pieniądze.

#12. Nie dawaj sobie drinka


Kiedy spotykasz się z przyjaciółmi, nigdy nie dolewaj sam sobie alkoholu do szklanki, nawet jeśli właśnie skończyłeś pić. Dolewanie samemu sobie postrzegane jest jako niegrzeczne. Możesz natomiast (i nawet powinieneś) dolewać swoim towarzyszom i oni powinni zrobić to samo dla ciebie.
317
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Kobiety opowiadają o rzeczach, które natychmiast odbierają im ochotę na cimcirimcim
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Łączenie drewna bez użycia gwoździ - hobby na długie zimowe wieczory
Przejdź do artykułu 7 ciekawostek na temat lądowania na Księżycu
Przejdź do artykułu 10 bezużytecznych gadżetów sprzed lat
Przejdź do artykułu 8 ciekawostek na temat ekstradycji - także do Polski
Przejdź do artykułu 23 dziwne przedmioty sprzedane za duże pieniądze
Przejdź do artykułu Kiedy renowator amator bierze się do pracy - czyli 10 przykładów najgorszych renowacji
Przejdź do artykułu Czego nigdy, przenigdy nie powinniśmy googlować
Przejdź do artykułu Upływ czasu pokazany na zdjęciach XXX
Przejdź do artykułu Jak to jest zostać postrzelonym? 7 ciekawostek po złej stronie naboju

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą