Największe obciachy ostatnich dni – Fotowoltaika dla „Szkła Kontaktowego”
dino40i4
·
21 czerwca 2022
96 339
285
150
Dziś m.in. prezydent USA spadający z roweru, bot, który dodzwonił się do studia
telewizyjnego oraz Szkot, który nie mógł oddać krwi, bo nie chciał powiedzieć, że
nie jest w ciąży.
Zarówno w kwestii życia codziennego, zawodowego, jak i społecznego mamy swoje przyzwyczajenia. Niekiedy nasze decyzje są zupełnie sprzeczne z tym, co uważają inni. Tak samo jest w kwestii zakupów. Wybieramy to, co jest nam potrzebne i trafia w nasz gust. Od długiego czasu panowało przekonanie, że decyzje zakupowe zupełnie różnią się w przypadku kobiet i mężczyzn. Jak jest obecnie? Korzystając z najnowszego raportu, sprawdzimy, które z popularnych założeń dotyczących zakupów w Internecie są nieaktualne. Otrzymane wnioski mogą z kolei stanowić źródło ważnych informacji dla każdego właściciela e-sklepu.
Czy coś się zmienia w kwestii zakupów?
W roku 2022 Izba Gospodarki Elektronicznej opublikowała raport Mr. & Mrs E-commerce - nawyków zakupowych w sieci w przypadku kobiet, mężczyzn i seniorów. Omawia on powszechnie przyjęte założenia dotyczące zachowań e-klientów (obu płci), weryfikując ich aktualność oraz zgodność z rzeczywistymi zachowaniami. Dane jasno pokazują, że rozbieżność konsumpcyjnych przyzwyczajeń pomiędzy kobietami i mężczyznami ulega wyraźnemu zatarciu. Statystyki są bowiem coraz bardziej tożsame dla obu grup. Na pytanie, czy rozrzutność nadal jest cechą typowo kobiecą, odpowiemy dalej, analizując poszczególne sektory badania.
Co wspiera e-klientów podczas zakupów?
Klienci sklepów online przed sfinalizowaniem transakcji zazwyczaj sprawdzają informacje i opinie o produkcie. Według wyników raportu postępuje w ten sposób ponad 66% e-klientów.
Tak wysoki wynik przekonuje, aby w szczególny sposób zadbać o to, co znajduje się na stronie - przede wszystkim opis każdego produktu, artykuły blogowe, recenzje. W taki sposób możesz wzmocnić pozycję swojej witryny w wyszukiwarce, a także wpłynąć na decyzje klientów, od razu wyjaśniając ich ewentualne wątpliwości i przekonując do zakupu za sprawą rzetelnych, wyczerpujących informacji o produkcie czy usłudze. Jeśli zadbasz o dobry content, z pewnością odczujesz i zauważysz pozytywne skutki działań SEO (
Search Engine Optimization).
Zgodnie z danymi raportu Mr. & Mrs. E-commerce 16% kobiet wspiera swoje decyzje zdaniem bliskich osób, a 15% z nich - za pomocą treści blogowych i vlogów. Wśród ankietowanych panów 14% odwiedza internetowe fora, a także przed zakupem weryfikuje informacje poprzez porównywarki cenowe.
Jeśli chodzi o grupę seniorów, wyniki przedstawiają się następująco: aż 33% liczy się z opinią rodziny oraz rekomendacjami sprzedawców. Z racji, że seniorzy preferują bezpośrednią rozmowę niż przeglądanie e-poradników, dobrą opcją może okazać się założenie infolinii bądź czatu z konsultantem.
Wybory zakupowe kobiet i mężczyzn
Jak już zauważyliśmy, sposób kupowania przez kobiety i mężczyzn jest podobny, a co z samym wyborem artykułów? Według badań obszarami zainteresowań kobiet są: moda, uroda oraz produkty dla dzieci, natomiast mężczyzn: elektronika, gadżety i… kategoria: moda i uroda! Statystyk nie oszukasz… Czarno na białym widać, że branża fashion oraz beauty przestały być oblegane wyłącznie przez kobiety. Warto mieć to na uwadze, planując działania optymalizacyjne i strategię marketingową w tych sektorach.
Nie zawsze zakupy online okazują się trafne. Wówczas musimy zwrócić daną rzecz. Niegdyś było to dość kłopotliwe i wymagało od klienta wielu czynności. Dziś jest to proste, intuicyjne, a w wielu przypadkach - bezpłatne. Dzięki temu Polki i Polacy coraz śmielej wykorzystują możliwości, jakie oferują e-zakupy. Darmowy zwrot często przesądza o zakupie większej ilości produktów. Aż 44% ankietowanych klientek oraz 41% ankietowanych klientów przyznaje, że przejawia takie tendencje.
Obie grupy wspólnie przyznają, że dodatkowym atutem e-transakcji są również szybka realizacja zamówień, a także proste płatności, np. poprzez BLIK czy przelew.
Gdzie na e-zakupy?
Zakupy internetowe to coraz częstsza praktyka wśród wszystkich grup wiekowych. Ogólne statystyki wskazują, że klienci (8/10) decydują się na zakupy w sieci średnio raz bądź dwa razy w miesiącu. Dane uwzględniają też grupę seniorów.
Najczęstszym miejscem zakupów kobiet są: sklepy internetowe, portale zakupowe lub aukcyjne. Mężczyźni wykazują niewiele większe tendencje do korzystania z tychże platform. Chętniej decydują się jednak na e-zakupy za pośrednictwem aplikacji mobilnych.
Z jakich metod korzysta e-klient i e-klientka?
Zdecydowanie za pomocą telefonów. Wysoki wynik - około 40% - dotyczy transakcji zakupowych przez smartfony w przypadku obu grup. Na drugim miejscu z podobnym wynikiem znalazły się laptopy.
Dużą różnicę w nawykach konsumenckich wśród kobiet i mężczyzn można zaobserwować w korzystaniu ze smartwatcha. 10% przedstawicieli płci męskiej przyznało, że robi zakupy w Internecie przy pomocy zegarka, a wśród pań tylko 2% posługuje się takim sprzętem. W grupie seniorów zaś aż 83% e-użytkowników korzysta z laptopów, 41% z tradycyjnych “pecetów”.
Sukces danego sklepu internetowego zależy od jego widoczności w wynikach wyszukiwania. Jeśli zależy Ci na pozyskaniu klientów lokalnych lub na zasięgu krajowym, polecamy skorzystanie z usług takich firm, jak
agencje SEO. Zadbają m.in. o bardzo ważne działania off-site, np. tworząc wizytówkę w Google.
Przedstawiciel której grupy więcej wydaje na e-zakupy?
Zgodnie z tym, co podają wyniki, można stwierdzić, że obie grupy wydają podobne kwoty. Otóż średni przedział wydatków to 201-400 zł (przyznało tak blisko ⅓ ankietowanych). Zazwyczaj jednorazowa transakcja oscyluje w granicach 51-100 zł.
Morał? Założenia o skłonności kobiet do rozrzutności i wydawania większych sum na e-zakupy są już nieaktualne!
Jeśli stoisz właśnie przed przygotowywaniem strategii dla swojego e-biznesu e-commerce, dokładnie przyjrzyj się przedstawionym wynikom, aby stworzyć własną grupę docelowych odbiorców. Jeśli potrzebujesz wsparcia w działaniach z zakresu SEO, powierz to zadanie profesjonalistom.
Mistrzowie pozycjonowania przeprowadzą audyt SEO i UX, na podstawie uzyskanych raportów opracują odpowiednią strategię optymalizacji pod kątem pozycjonowania.
Na zakończenie, pamiętaj…
- Analiza nawyków konsumpcyjnych będzie przydatna dla e-sklepów nastawionych na konkretną grupę odbiorców.
- Warto poznać modele zachowań zakupowych dla każdej grupy, jeśli targetem Twojego sklepu online są wyłącznie kobiety, mężczyźni lub seniorzy.
- Ważne jest dostosowanie swojego sklepu internetowego do wieku odbiorców, a nie tylko względem ich płci.
- Zbudowanie właściwego profilu grupy klientów i dobranie pod nią skutecznych działań marketingowych przyniesie realne korzyści.
Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?
Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą