Szukaj Pokaż menu

Największe obciachy ostatnich dni – Fotowoltaika dla „Szkła Kontaktowego”

96 418  
285   150  
Dziś m.in. prezydent USA spadający z roweru, bot, który dodzwonił się do studia telewizyjnego oraz Szkot, który nie mógł oddać krwi, bo nie chciał powiedzieć, że nie jest w ciąży.

Najdziksze newsy tygodnia – żołnierze urządzili orgię w baraku i ją nagrali

82 670  
285   109  
Już nie tylko codzienność dowodzi, że życie w Polsce przypomina piekło – doszły też warunki pogodowe. Poza tym pokażemy ziemskie śmieci na Marsie i zabawy brytyjskich spadochroniarzy.

Jak współcześnie wyglądają e-zakupy kobiet, a jak mężczyzn?

2 598  
4  
Zarówno w kwestii życia codziennego, zawodowego, jak i społecznego mamy swoje przyzwyczajenia. Niekiedy nasze decyzje są zupełnie sprzeczne z tym, co uważają inni. Tak samo jest w kwestii zakupów. Wybieramy to, co jest nam potrzebne i trafia w nasz gust. Od długiego czasu panowało przekonanie, że decyzje zakupowe zupełnie różnią się w przypadku kobiet i mężczyzn. Jak jest obecnie? Korzystając z najnowszego raportu, sprawdzimy, które z popularnych założeń dotyczących zakupów w Internecie są nieaktualne. Otrzymane wnioski mogą z kolei stanowić źródło ważnych informacji dla każdego właściciela e-sklepu.

Czy coś się zmienia w kwestii zakupów?

W roku 2022 Izba Gospodarki Elektronicznej opublikowała raport Mr. & Mrs E-commerce - nawyków zakupowych w sieci w przypadku kobiet, mężczyzn i seniorów. Omawia on powszechnie przyjęte założenia dotyczące zachowań e-klientów (obu płci), weryfikując ich aktualność oraz zgodność z rzeczywistymi zachowaniami. Dane jasno pokazują, że rozbieżność konsumpcyjnych przyzwyczajeń pomiędzy kobietami i mężczyznami ulega wyraźnemu zatarciu. Statystyki są bowiem coraz bardziej tożsame dla obu grup. Na pytanie, czy rozrzutność nadal jest cechą typowo kobiecą, odpowiemy dalej, analizując poszczególne sektory badania.


Co wspiera e-klientów podczas zakupów?

Klienci sklepów online przed sfinalizowaniem transakcji zazwyczaj sprawdzają informacje i opinie o produkcie. Według wyników raportu postępuje w ten sposób ponad 66% e-klientów. Tak wysoki wynik przekonuje, aby w szczególny sposób zadbać o to, co znajduje się na stronie - przede wszystkim opis każdego produktu, artykuły blogowe, recenzje. W taki sposób możesz wzmocnić pozycję swojej witryny w wyszukiwarce, a także wpłynąć na decyzje klientów, od razu wyjaśniając ich ewentualne wątpliwości i przekonując do zakupu za sprawą rzetelnych, wyczerpujących informacji o produkcie czy usłudze. Jeśli zadbasz o dobry content, z pewnością odczujesz i zauważysz pozytywne skutki działań SEO (Search Engine Optimization).

Zgodnie z danymi raportu Mr. & Mrs. E-commerce 16% kobiet wspiera swoje decyzje zdaniem bliskich osób, a 15% z nich - za pomocą treści blogowych i vlogów. Wśród ankietowanych panów 14% odwiedza internetowe fora, a także przed zakupem weryfikuje informacje poprzez porównywarki cenowe.

Jeśli chodzi o grupę seniorów, wyniki przedstawiają się następująco: aż 33% liczy się z opinią rodziny oraz rekomendacjami sprzedawców. Z racji, że seniorzy preferują bezpośrednią rozmowę niż przeglądanie e-poradników, dobrą opcją może okazać się założenie infolinii bądź czatu z konsultantem.

Wybory zakupowe kobiet i mężczyzn

Jak już zauważyliśmy, sposób kupowania przez kobiety i mężczyzn jest podobny, a co z samym wyborem artykułów? Według badań obszarami zainteresowań kobiet są: moda, uroda oraz produkty dla dzieci, natomiast mężczyzn: elektronika, gadżety i… kategoria: moda i uroda! Statystyk nie oszukasz… Czarno na białym widać, że branża fashion oraz beauty przestały być oblegane wyłącznie przez kobiety. Warto mieć to na uwadze, planując działania optymalizacyjne i strategię marketingową w tych sektorach.
Nie zawsze zakupy online okazują się trafne. Wówczas musimy zwrócić daną rzecz. Niegdyś było to dość kłopotliwe i wymagało od klienta wielu czynności. Dziś jest to proste, intuicyjne, a w wielu przypadkach - bezpłatne. Dzięki temu Polki i Polacy coraz śmielej wykorzystują możliwości, jakie oferują e-zakupy. Darmowy zwrot często przesądza o zakupie większej ilości produktów. Aż 44% ankietowanych klientek oraz 41% ankietowanych klientów przyznaje, że przejawia takie tendencje.
Obie grupy wspólnie przyznają, że dodatkowym atutem e-transakcji są również szybka realizacja zamówień, a także proste płatności, np. poprzez BLIK czy przelew.

Gdzie na e-zakupy?

Zakupy internetowe to coraz częstsza praktyka wśród wszystkich grup wiekowych. Ogólne statystyki wskazują, że klienci (8/10) decydują się na zakupy w sieci średnio raz bądź dwa razy w miesiącu. Dane uwzględniają też grupę seniorów.
Najczęstszym miejscem zakupów kobiet są: sklepy internetowe, portale zakupowe lub aukcyjne. Mężczyźni wykazują niewiele większe tendencje do korzystania z tychże platform. Chętniej decydują się jednak na e-zakupy za pośrednictwem aplikacji mobilnych.
Z jakich metod korzysta e-klient i e-klientka?
Zdecydowanie za pomocą telefonów. Wysoki wynik - około 40% - dotyczy transakcji zakupowych przez smartfony w przypadku obu grup. Na drugim miejscu z podobnym wynikiem znalazły się laptopy.
Dużą różnicę w nawykach konsumenckich wśród kobiet i mężczyzn można zaobserwować w korzystaniu ze smartwatcha. 10% przedstawicieli płci męskiej przyznało, że robi zakupy w Internecie przy pomocy zegarka, a wśród pań tylko 2% posługuje się takim sprzętem. W grupie seniorów zaś aż 83% e-użytkowników korzysta z laptopów, 41% z tradycyjnych “pecetów”.
Sukces danego sklepu internetowego zależy od jego widoczności w wynikach wyszukiwania. Jeśli zależy Ci na pozyskaniu klientów lokalnych lub na zasięgu krajowym, polecamy skorzystanie z usług takich firm, jak agencje SEO. Zadbają m.in. o bardzo ważne działania off-site, np. tworząc wizytówkę w Google.

Przedstawiciel której grupy więcej wydaje na e-zakupy?

Zgodnie z tym, co podają wyniki, można stwierdzić, że obie grupy wydają podobne kwoty. Otóż średni przedział wydatków to 201-400 zł (przyznało tak blisko ⅓ ankietowanych). Zazwyczaj jednorazowa transakcja oscyluje w granicach 51-100 zł.
Morał? Założenia o skłonności kobiet do rozrzutności i wydawania większych sum na e-zakupy są już nieaktualne!
Jeśli stoisz właśnie przed przygotowywaniem strategii dla swojego e-biznesu e-commerce, dokładnie przyjrzyj się przedstawionym wynikom, aby stworzyć własną grupę docelowych odbiorców. Jeśli potrzebujesz wsparcia w działaniach z zakresu SEO, powierz to zadanie profesjonalistom. Mistrzowie pozycjonowania przeprowadzą audyt SEO i UX, na podstawie uzyskanych raportów opracują odpowiednią strategię optymalizacji pod kątem pozycjonowania.

Na zakończenie, pamiętaj…

  1. Analiza nawyków konsumpcyjnych będzie przydatna dla e-sklepów nastawionych na konkretną grupę odbiorców.
  2. Warto poznać modele zachowań zakupowych dla każdej grupy, jeśli targetem Twojego sklepu online są wyłącznie kobiety, mężczyźni lub seniorzy.
  3. Ważne jest dostosowanie swojego sklepu internetowego do wieku odbiorców, a nie tylko względem ich płci.
  4. Zbudowanie właściwego profilu grupy klientów i dobranie pod nią skutecznych działań marketingowych przyniesie realne korzyści.
4
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Najdziksze newsy tygodnia – żołnierze urządzili orgię w baraku i ją nagrali
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Agenci nieruchomości poprosili go o wysłanie kilku zdjęć, żeby potwierdzić, że z mieszkaniem wszystko jest OK. Wysłał im więc to
Przejdź do artykułu Podróżowanie autostopem cz. 5 – Anegdoty z podróży
Przejdź do artykułu Dla mężczyzn: plusy i minusy siadania przy sikaniu
Przejdź do artykułu Dobieramy wielkość telewizora do wymiarów pokoju. Na co musisz zwrócić uwagę?
Przejdź do artykułu Dziesięć sztuczek, które sprawią, że dom będzie bardziej przestronny
Przejdź do artykułu Co to jest samochód hybrydowy?
Przejdź do artykułu Tragiczna historia Davida Vettera - chłopca z bańki
Przejdź do artykułu 15 filmów, których wyjaśnienia widzowie najczęściej wyszukują w internecie
Przejdź do artykułu Podróżowanie autostopem cz. 4 – Trudne początki w mediach społecznościowych i finansowanie wypraw

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą