Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zaskakujące błędy popełniane przez turystów na całym świecie, wytykane przez lokalsów III

70 537  
388   134  
Odwiedzając dany kraj jako turysta, powinno wiedzieć się o kilku rzeczach, których lepiej nie robić w danym miejscu. I nie chodzi tutaj tylko o to, że będziemy niegrzeczni, ale często nieświadomie możemy nawet złamać prawo.

#1.

Wykonywanie nazistowskiego pozdrowienia, zaprzeczanie Holokaustowi lub żartowanie na ten temat. Jestem Niemcem i zaskoczyło mnie to, jak wielu Amerykanów uważało za zabawne mówienie „ooo, jesteś Niemcem, si*g heil!”. Nein!

#2.

Niemcy: zapytanie kogoś „jak się masz?” tylko w ramach small talku jest niegrzeczne. Jeśli już pytasz kogoś, jak się czuje, to bądź gotów do wysłuchania go.

#3.

Nie wspominaj o Hitlerze ani innych znanych nazistach w miejscach publicznych. Możesz znaleźć się w niezręcznej sytuacji. To trochę jak z Voldemortem w Harrym Potterze. Po prostu pewnych imion nie wymienia się publicznie.

Podczas odwiedzania miejsc pamięci związanych z wojną, a zwłaszcza obozów koncentracyjnych, zachowuj się z jak największym szacunkiem. Dorastałem w Dachau, więc miałem przyjemność poznać i zobaczyć ludzi z różnych zakątków świata, ale obcokrajowcy często nie są w stanie określić, jak bardzo Niemcy są wrażliwi na punkcie tych miejsc. Mówię tu na przykład o robieniu zdjęć sobie czy koledze, czy niewyłączaniu dźwięków w telefonie podczas zwiedzania lub oglądania krótkich filmów, jakie oferuje muzeum. To nie jest normalne, jak na zachodnie standardy, że kraj o tak strasznej przeszłości nie boi się otwarcie mówić o swoich zbrodniach wojennych jak Niemcy. Nie próbuj osądzać (chyba że osądzasz pieprzonych nazistów), ale bądź wdzięczny, że masz możliwość poznać i doświadczyć tych miejsc.

#4.

Nie mów, że Ukraina jest częścią Rosji.

Nie nazywaj nas Rosjanami, kiedy usłyszysz nasz język lub zobaczysz cyrylicę.

#5.

Nigdy, przenigdy nie nazywaj nikogo ze Szkocji, Walii czy Irlandii Północnej „Anglikiem”.

#6.

Irlandia: Nie odmawiaj starszej kobiecie, która proponuje ci filiżankę herbaty.

#7.

Dania. Może nie jest to ogromne faux pas, ale nie zwracaj się do ludzi per pan/pani, chyba że są naprawdę, ale to naprawdę starzy. Praktycznie wszyscy w Danii zwracają się do siebie po imieniu (z premierem kraju włącznie). W przypadku królowej obowiązują inne zasady, ale jeśli spotkasz nawet księcia Danii w nieformalnej sytuacji i nieformalnym stroju, to też zwracaj się do niego w nieformalnym tonie.

#8.

Irlandia: Nigdy nie wysiadaj z autobusu, nie dziękując kierowcy – to jedna z przyczyn, która sprawiła, że od czasu do czasu dziwnie na mnie patrzą, gdy jestem poza Irlandią.

#9.

Szwecja. Nie wchodź do czyjegoś domu w butach.

#10.

Finlandia: Naruszanie przestrzeni osobistej. Na przykład siadanie obok kogoś w autobusie, jeśli są wolne miejsca. Zbliżanie się do kogoś na przystanku autobusowym na odległość mniejszą niż 2 metry bez powodu. Rozmawianie z nieznajomymi bez wyraźnego powodu.

Złe zachowanie w saunie. Nie powinieneś się kłócić z drugą osobą bez powodu, nie powinieneś podchodzić lubieżnie do drugiej osoby ani nie powinieneś puszczać bąków.

Uważanie nas za Rosjan. Zdarza się to głównie w przypadku obcokrajowców, którzy nie wiedzą praktycznie nic o Finlandii. I nie chodzi o to, że nie lubimy Rosjan, ale cała nasza historia pokazuje, że przez długi czas staraliśmy się odciąć od Rosji i odróżnić od nich. Najpierw byliśmy strefą buforową Szwecji przed Nowogrodem/Rosją, potem staraliśmy się być niezależni od imperium rosyjskiego, a następnie próbowaliśmy bronić się przed Związkiem Radzieckim. Mówienie, że jesteśmy Rosjanami, jest równoznaczne z wymazywaniem znacznej części naszej historii.

#11.

Włochy: Proszę nie śpiewać Bella Ciao w sposób żartobliwy. To poważna piosenka o oporze przeciwko faszystom. W „Domu z papieru” zrobili z tej piosenki kpinę.

Nie nazywaj nas mafiosami, nawet jeśli żartujesz, a tym bardziej jeśli używasz „Ojca chrzestnego” jako głównego źródła informacji o Włochach.

Włosi to bardzo rozmowni ludzie, więc jeśli nie jesteś przyzwyczajony do tego, że ktoś obcy do ciebie podchodzi, może to być dla ciebie lekki szok. Nie należy się jednak bać, wielu Włochów po prostu ciekawią turyści i bardzo chcą dowiedzieć się czegoś na ich temat.

#12.

Irlandia: zawsze zjawiasz się na pogrzebie. Nawet jeśli umiera daleka ciotka przyjaciela, tzw. piąta woda po kisielu, to zjawiasz się na jej pogrzebie.

#13.

We Francji: niepowitanie się ze sprzedawcą/innymi klientami w małych sklepach postrzegane jest jako niegrzeczne. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych miast.

Widziałem, jak wielu turystów zapomina o tym i zazwyczaj kończy się tak, że sprzedawca jest dla nich niemiły.

#14.

Rumunia. Nigdy nie przynoś komuś w prezencie bukietu z parzystą liczbą kwiatów. Taka ilość zarezerwowana jest dla zmarłych.

#15.

Estonia: Kojarzenie nas z dzisiejszą Rosją lub dawnym Związkiem Sowieckim nie jest dla nas OK. Mamy złe wspomnienia.

#16.

Rumunia: jeśli nie ustąpisz miejsca starszej osobie w autobusie/tramwaju, to będzie to niegrzeczne.

W poprzednim odcinku

10

Oglądany: 70537x | Komentarzy: 134 | Okejek: 388 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

29.03

28.03

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało