Szukaj Pokaż menu

Ładnym dziewczynom też przytrafiają się złe rzeczy VIII

79 859  
410   46  
Większości z tych sytuacji dałoby się uniknąć, ale nadmiar promili we krwi zrobił swoje.

Ilu Polaków nie zna żadnego języka obcego - Kolekcja intrygujących map CCLVI

50 748  
307   81  
W dzisiejszym odcinku m.in. stan demokracji w Polsce, największe wyspy Morze Śródziemnego, ilu Polaków nie zna żadnego języka obcego oraz najpopularniejsze hasła w Europie.

Tajwan uwstecznia Rosję o 20 lat - Co nowego w technologii?

53 447  
205   79  
W dzisiejszym odcinku doczekamy się w końcu ważnych zmian w aplikacji mObywatel, robot zrobi nam hot doga w Żabce, a Elon Musk zwolni 10 tys. osób.

#1. Dokumenty z aplikacji mObywatel w końcu będą uznawane w każdym miejscu


Aplikacja mObywatel to całkiem wygodna forma operowania swoimi dokumentami. Mamy tam prawo jazdy, dowód rejestracyjny, dowód osobisty, a nawet legitymację w jednym miejscu. Problem jednak polegał do tej pory na tym, że nie wszystkie organy uznawały prawnie dokumenty zawarte w aplikacji. Jeśli więc chcieliśmy coś załatwić w urzędzie, to mogliśmy sobie swój dowód z mObywatela co najwyżej wsadzić tam, gdzie słońce nie dochodzi. Panie w okienku wciąż wymagały od nas plastiku. To ma się jednak już niebawem zmienić, bowiem nadchodzą wielkie zmiany.

Zapowiedział je w trakcie konferencji prasowej Adam Andruszkiewicz, Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera. Lista jest naprawdę długa, a niektóre z przedstawionych punktów postaram się przytoczyć poniżej:

 • W jednym miejscu znajdziemy podstawę prawną dotyczą funkcjonowania aplikacji mObywatel;
 • zrównanie pod względem prawnym dokumentów tradycyjnych z tymi cyfrowymi dostępnymi w aplikacji mObywatel, w tym dokumentu mObywatel z dowodem osobistym;
 • zapewnienie możliwości dokonywania płatności w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne w aplikacji mObywatel;
 • uproszczenie i usprawnienie nawiązywania współpracy z usługodawcami, którzy chcieliby udostępniać swoje usługi w aplikacji mObywatel;
 • umożliwienie wykorzystania aplikacji mObywatel jako czynnika uwierzytelniania profilu zaufanego;
 • otrzymywanie powiadomień w ramach aplikacji mObywatel;
 • logowanie do publicznych usług i systemów;
 • upowszechnienie korzystania z usługi mLegitymacji szkolnej i studenckiej odpowiednio przez uczniów i studentów.

To jednak nie wszystko, bowiem do samej aplikacji nadchodzi również ogromna aktualizacja, która wprowadza masę nowych rozwiązań. A więc w aplikacji i na stronie będziemy mogli:

 • Udzielić pełnomocnictwa innej osobie;
 • załatwić sprawę jako pełnomocnik przez e-usługę i w odpowiednim urzędzie;
 • zweryfikować pełnomocnictwo za pomocą kodu QR.

Oprócz tego mObywatel doczeka się integracji z poniższymi rejestrami:

 • Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej
 • Krajowym Rejestrem Sądowym
 • Rejestrami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
 • Rejestrem Komorników i Notariuszy.

Dodatkowo dostaniemy do dyspozycji również bezprowizyjny system natychmiastowych płatności. Słysząc to wszystko, trzymam tylko kciuki, żeby cały system działał tak, jak to zapowiadają, bo dzięki niemu w końcu wejdziemy w XXI wiek… przynajmniej w niektórych kwestiach.

#2. Roboty zaczęły kręcić hot dogi w Żabce


Kiedy wszyscy trąbili o tym, że roboty odbiorą pracę kasjerom, wiele osób twierdziło, że robot może i skasuje towar i przyjmie pieniądze, ale nie zrobi hot doga! Aż do teraz… Taką czynność jest w stanie wykonać robot o imieniu Robbie.

Robot o imieniu Robbie to kolejne nowatorskie rozwiązanie, które pilotażowo wdrażamy w naszym bezobsługowym koncepcie Żabka Nano. Innowacyjne, pierwsze tego typu urządzenie na rynku pozwala na przygotowanie kultowych dla sieci Żabka hot dogów w trzech prostych krokach, zgodnie z zamówieniem klienta i bez udziału pracowników obsługi.
Póki co trwają testy wśród pracowników i współpracowników sieci. Roboty nie zostaną jednak wprowadzone w każdej Żabce, aby odciążyć obsługę, a jedynie w Żabkach samoobsługowych, gdzie nie uświadczymy pracowników. Jeśli dobrze pójdzie, to rozwiązanie trafi już do pierwszych Żabek Nano jeszcze w tym roku.

#3. Tajwan uwstecznia Rosję o 20 latJakby tego było mało, to kolejne kraje na świecie starają się jeszcze bardziej dokopać Rosji. Tym razem przyszła pora na Tajwan i sankcje, jakie kraj zdecydował się nałożyć na Rosję i Białoruś. Zapytacie pewnie: a czemu winna tutaj Białoruś? Tajwan obawia się, że Łukaszenka i spółka mogliby kupować w imieniu Rosji… słusznie zresztą.

Ale co to za sankcje? Tajwan wprowadził zakaz sprzedaży nowoczesnych czipów do Rosji i na Białoruś. Oczywiście jest to konsekwencją zbrojnego ataku na Ukrainę. Ministerstwo Gospodarki Tajwanu (MOEA) opublikowało listę towarów, których eksport do Rosji i Białorusi został zabroniony. Wśród nich możemy wymienić mikroprocesory i mikroukłady, które charakteryzują się wydajnością 5 GigaFLOPS i wyższą lub częstotliwością taktowania 25 MHz i wyższą. Wytycznych było wiele więcej, jednak te tutaj wymienione są najważniejsze.

Co to jednak oznacza? Oznacza uwstecznienie rosyjskiej myśli technologicznej do roku 2000. Wtedy właśnie na rynku pojawiła się konsola PlayStation 2, która charakteryzowała się wydajnością FP32 na poziomie 6,2 GigaFLOPS. Dla kontrastu dodam, że najnowsze PlayStation 5 to już 10,3 TeraFLOPS.

#4. Prawie 60% Polaków ma telefon za mniej niż 1000 zł


Serwis WirtualneMedia po raz kolejny opublikował wyniki bardzo ciekawych badań. Tym razem brała w nich udział stosunkowo niewielka grupa 1000 osób w wieku 18-60 lat. Wzięto pod lupę ich telefony komórkowe. Badania te można było porównać do podobnych przeprowadzonych w 2019 roku.

Wyniki wykazały, że 72% respondentów korzysta na co dzień tylko z jednego telefonu, a zaledwie 28% ma więcej niż jedno urządzenie. Z czego ponad połowa (56%) ma gdzieś w domu co najmniej kolejne dwa telefony, z których nie korzysta.

Idąc dalej, widzimy zdecydowaną dominację Androida. Aż 86% badanych korzysta z systemu operacyjnego z zielonym robocikiem, 12% korzysta z iOS, a 2% z innych systemów operacyjnych. Teraz przejdziemy jednak do najciekawszych kwestii, bo okazało się, że około 60% badanych używa telefonów mających mniej niż 1,5 roku. To jednak nie wszystko, bo aż 63% respondentów posiada telefony za mniej niż 1000 zł.


Obecnie aż 82% badanych wymienia telefony co dwa lata lub rzadziej, a prawie 20% wymienia smartfona co 1,5 roku lub częściej. Co ciekawe, aż 40% badanych chciałoby wymieniać swoje telefony częściej.

Najczęstszą przyczyną wymiany urządzenia (44%) jest jego wada lub awaria. Z kolei 36% wymienia telefon, jeśli się zniszczy, a aż 31% wymienia swoje urządzenie ze względu na atrakcyjną ofertę, na jaką udało im się trafić lub jaką otrzymali od operatora.

Kolejną ciekawą kwestią jest fakt, że największa część badanych kupuje swoje telefony u operatorów komórkowych (33%), kolejna część (26%) w sklepach typu RTV/AGD, a pozostali (13%) na Allegro.

#5. Musk chce zwolnić 10% pracowników, bo ma złe przeczucia


W Tesli i spółkach zależnych pracuje obecnie blisko 100 tys. osób. Szef wszystkich szefów (Elon Musk) wysłał ostatnio do swoich menadżerów informację o konieczności zwolnienia 10% zatrudnionych i wstrzymania wszystkich procesów rekrutacyjnych.

Wiadomość ta pojawiła się zaraz po tym, jak przekazał pracownikom, że jeśli nie chcą wrócić do biura z pracy zdalnej, to równie dobrze mogą się pożegnać ze swoim obecnym stanowiskiem. Zdaniem ekspertów miliarder chciał w ten sposób wymusić na części zatrudnionych, aby sami odeszli z pracy i mieć dzięki temu przynajmniej część problemu z głowy. Dodatkowo firma nie musiałaby wypłacać odpraw.

Skąd jednak ta decyzja? Chodzi o złe przeczucie Elona, którym zapewne jest rychła recesja. Kilka dni temu miliarder przyznał na Twitterze, że jego zdaniem gospodarkę USA czeka dość gwałtowny regres i przynajmniej część firm musi zbankrutować, aby sytuacja wróciła do normy. Podobno to z tego powodu szef Tesli chce zredukować liczbę etatów w firmie.

Innym powodem może być ostatni gwałtowny spadek akcji firmy (o całe 22%). Nastąpiło to zaraz po tym, jak rozpoczął się proces przejmowania Twittera, czego Musk ostatecznie jeszcze nie domknął.

W poprzednim odcinku: Sytuacja w Rosji jest tak zła, że największy operator komórkowy musi sprzedawać używane telefony

205
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Ilu Polaków nie zna żadnego języka obcego - Kolekcja intrygujących map CCLVI
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Mundury, które skazywały żołnierzy na śmierć - 5 spektakularnych wpadek wojennego odzienia
Przejdź do artykułu Gorzka nauczka za domaganie się gratisów przez "instagramową influencerkę"
Przejdź do artykułu Co najgorszego może ci się przytrafić podczas seksu?
Przejdź do artykułu Problemy, które zrozumieją tylko starsi gracze
Przejdź do artykułu Żyłam z socjopatą - opowiada nasza czytelniczka
Przejdź do artykułu Najdroższy kabel USB jaki widzieliście, opinie wystawione w sklepie wskazują, że jest wart swej ceny!
Przejdź do artykułu Jak bezpański pies sam znalazł sobie nową właścicielkę... z drugiego końca świata
Przejdź do artykułu Kolekcja interesujących zdjęć CXXXI - paszport pracownika ONZ
Przejdź do artykułu 20 osób przyłapanych w mocno niekorzystnych sytuacjach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą