Szukaj Pokaż menu

Tych albumów prawdopodobnie nigdy nie usłyszysz!

31 997  
103   18  
Gdy jesteś fanem jakiejś kapeli, nie żałujesz forsy i kupujesz każdy kolejny album, który twoi idole wypuszczają na rynek. Kto jednak powiedział, że każde dzieło zarejestrowane przez muzyków musi trafić do sprzedaży? Czasem, z różnych powodów, zarejestrowany album nie zostaje opublikowany. Przynajmniej oficjalnie. Wówczas, licząc na to, że pewnego dnia materiał ten zostanie wydany, musimy cierpliwie czekać lub zadowolić się kiepskiej jakości bootlegami.

25 ciekawostek o ataku atomowym na Hiroszimę

36 595  
283   73  
6 sierpnia 1945 roku o godzinie 8:15 nad ranem świat zmienił się nieodwracalnie. Załoga amerykańskiego bombowca Enola Gay dokonała pierwszego w historii ataku atomowego, zrzucając bombę „Little Boy nad Hiroszimą. W ciągu kilku sekund 90% budynków w mieście uległo uszkodzeniu, a życie straciło od 70-90 tysięcy osób, czyli 1/3 mieszkańców miasta. Poznajcie inne, ciekawe fakty, które wiążą się z tym tragicznym wydarzeniem.

Jakie są słabe punkty rosyjskich sił zbrojnych? – Opowieść o pewnym generale

36 290  
279   49  
Generał dywizji Kanamat Chusiejewicz Botaszew z Karaczajewa-Czerkieska miał sen. Zawsze chciał być pilotem myśliwca.

W grudniu 2011 roku bez zezwolenia zasiadł za sterami nowego SU-34, który właśnie został dostarczony z fabryki. Piloci byli szkoleni na symulatorach od wielu miesięcy w Baltimore w stanie Maryland... przepraszam, w bazie sił powietrznych Baltimore w Woroneżu, ale cwany Botaszew usiadł za sterami maszyny przed wszystkimi. Botaszew leciał sobie nad polami zasianymi słonecznikami, a także górami (czy raczej pagórkami) obwodu woroneskiego. Rozmarzony i zachwycony widokami przekroczył prędkość dźwięku. On, chłopak z wiejskiej rodziny, pierwszy człowiek, który przetestował nowy SU-34 w powietrzu.

Po lądowaniu dostał naganę i czasowy zakaz pilotowania samolotów. 28 czerwca 2012 r. niepokorny pilot wpisał się do rejestru lotu i wsiadł do Su-27 na lotnisku Karelia, niedaleko wioski Besowiec. Dowódca lotu Olejnik wykonał standardową misję rozpoznawczą, a kontrolę nad sterami przejął Botaszew, który nie miał licencji ani kwalifikacji do pilotowania myśliwca.

„Zawsze chciałem latać myśliwcem”, wyznał Botaszew. „To było moje marzenie. Nie mogłem się już powstrzymać”.

Botaszew wykonał kilka prostych manewrów: skręty i przewroty. Był podekscytowany, jak łatwo jest pilotować myśliwiec, a kiedy Su-27 wleciał w strefę nad lotniskiem, upojony swoją zajebistością generał spróbował wykonać prawdziwą figurę akrobacyjną. Wybrał ślizg na ogon.


O ile w górę poszło dobrze, to potem wszystko poszło nie tak. Samolot wpadł w odwrócony korkociąg i rozbił się w lesie sto metrów od budynków mieszkalnych. Piloci zdążyli się katapultować.

Botaszew zniszczył myśliwiec, który kosztował 100 milionów rubli i został ukarany grzywną w wysokości 5 milionów rubli. Został zwolniony z lotnictwa.

Czy to spowodowało, że Botaszew porzucił swe marzenia, by zostać pilotem myśliwca i samodzielnego nim latania? Skądże znowu.


20 maja 2022 roku Botaszew obchodził swoje 63. urodziny, kiedy jego marzenie w końcu się spełniło: pomimo że nie miał pozwolenia i doświadczenia w lotach myśliwcami, otrzymał Su-25, który był samolotem szturmowym do walki z neonazistami w Ukrainie. Nie wiedział on, że może polecieć z tego powodu, że większość jego kolegów pilotów zostało już zabitych w akcji lub odmówiło służby w specjalnej operacji wojskowej.

Tak, samolot był tak stary, że faktycznie brał czynny udział w wojnie radziecko-afgańskiej, poddźwiękowy, z tylko jednym siedzeniem, ale był cały jego, Botaszowa, i nikt by mu nigdy nie powiedział, że nie może nim latać.

22 maja Jednostka Brygady Obrony Powietrznej Armii Ukrainy zestrzeliła Su-25 Botaszowa przy użyciu Igły.

Kanamat Chusiejewicz Botaszew zginął jako szczęśliwy człowiek. Jako pilot samolotu. Natomiast armia ukraińska mogła ogłosić niewątpliwy sukces, że zestrzelili najwyższego rangą pilota wojskowego, który zginął na tej wojnie.

Jak widać, marzenia się spełniają, jeśli w nie wierzysz (i niekoniecznie ciężko na nie pracujesz).
279
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 25 ciekawostek o ataku atomowym na Hiroszimę
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Ostatnie słowa 17 zbrodniarzy, którzy z zimną krwią pozbawiali życia
Przejdź do artykułu Latająca Forteca - samolot, który mógł przetrwać niemal wszystko
Przejdź do artykułu 10 mitów o seks-biznesie w Tajlandii
Przejdź do artykułu Szwajcaria, najbardziej ufortyfikowany kraj świata, w którym schron znajduje się w każdym domu
Przejdź do artykułu Jak bezpański pies sam znalazł sobie nową właścicielkę... z drugiego końca świata
Przejdź do artykułu Dlaczego drut kolczasty był tak intensywnie wykorzystywany w czasie wojen w XX w?
Przejdź do artykułu Żyłam z socjopatą - opowiada nasza czytelniczka
Przejdź do artykułu Raj perfekcjonisty – rzeczy, które idealnie do siebie pasują LXXVIII
Przejdź do artykułu 7 prototypów broni, które były zbyt szalone i nieobliczalne, aby wejść do użytku

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą